Zrychlujeme a zpřesňujeme vyhledávání

Když je vaše reputace v sázce, nemusíte se brodit tunami mediálního balastu.

Zadání z porady vedení pro tiskové útvary bývá v řadě firem i státních institucí obdobné. Nespusťte určitou kauzu z očí a buďte připraveni v krátkém čase adekvátně reagovat. V sázce je v jednom případě dobré jméno firmy, ve druhém například pověst ministra. Některé kauzy zahoří, objeví se stovky článků, řada rozhlasových a televizních pořadů. Pak se dále táhnou přiživovány vlivovými servery nebo nepovšimnuty i řadu let a je jen otázkou času, kdy se opět následkem nějaké nové informace vynoří.

Vedení žádá od svého PR týmu ujištění, že jeho lidé sledují mediální vývoj kauzy průběžně, v celém kontextu a reagují na základě relevantních informací. Pro ně to pak doposud často znamenalo vidinu toho, že se budou složitě prokousávat k mediálním datům. Čím kratší dobu zabere pátrání po dostupných informacích k případu, tím více času zbyde na přemýšlení o tom nejpodstatnějším, jak v dané situaci veřejně nejlépe zareagovat.

Proto je zájem o technologie, které mohou přístup k informacím z databází mediálního obsahu uživateli ještě více usnadnit a zrychlit. Nestačí s mediálním archivem v rozhodující chvíli disponovat, ale spolehnout se na to, že ho lze pohotově využít. Po letech relativního klidu v této oblasti se začíná něco dít. Společnost NEWTON Media, pyšnící se největší mediální databází na našem trhu, zareagovala na poptávku jako první. CEO společnosti Petra Mašínová už dříve uvedla, že hlavní úsilí teď směřuje k tomu, aby klienti nebyli zahlcováni mediálními daty, ale dokázali si v každý moment jednoduše najít přesně tu informaci, kterou potřebují.

NEWTON proto přichází v těchto dnech s novinkou na svém technologickém pozadí, kde původní způsob práce s archivem nahrazuje moderním ElasticSearchem. „Nové vyhledávání překonalo nedostatky dosavadního systému, jde uživateli víc naproti a využívá mírně pozměněnou syntaxi dotazů ”, říká generální ředitelka NEWTON Media Petra Mašínová: ,,I za delší časové období a i při zadání obecnějších klíčových slov, bude vyhledávání přesnější a rychlejší. Důraz klademe především na jednoduchost a relevanci nalezených článků.“ Dnes už nejde o to mít všechny informace, ale naopak dostat se s co nejmenší námahou k tomu nejpodstatnějšímu odkudkoliv online a intuitivně spěchat k žádanému obsahu.

Samozřejmostí je automatické skloňování slov, technologie si poradí se složitějšími souslovími, přídavkem navíc je graf sledování mediální pozornosti zadanému tématu v čase.
Právě ElasticSearch seřadí výsledky podle relevance článku, a navíc dokáže z nejdůležitější části textu vytvořit chytrou anotaci. I v oblasti vyhledávání v mediálních archivech tak jde vývoj vstříc především uživatelskému komfortu.

Jsme pravděpodobně na začátku rušnějšího období na poli práce s agregovanými mediálními informacemi. NEWTON Media novou technologií ElasticSearch hází rukavici případné konkurenci. Otevírá cestu k řadě dalších inovací při využití jejich unikátního mediálního archivu MediaSearch, jehož výhodou je monitoring nejen zpravodajství stovek internetových portálů a celostátních i regionálních tištěných médií, ale také vyhledávané přepisy hlavních televizních a rozhlasových pořadů.

Určitě to není konečné slovo. Právě v této oblasti se nabízejí další výzvy například snadněji zjišťovat, který z mluvčích získal jaký prostor v televizi a v radiu nebo identifikovat postoje autorů i celých médií k vybraným zprávám. Podle Petry Mašínové je nový MediaSearch první z širších změn, které NEWTON Media postupně spojí v nově připravované aplikaci očekávané na počátku příštího roku. Lepší přístupnost mediálních dat, včetně sociálních sítí a analytiky, usnadní klientům NEWTONu práci.

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!