Železný jde od kormidla. Kdo bude řídit růžovou bárku?

Vladimir Zelezny

O konci Vladimíra Železného informovaly ve čtvrtek v poledne téměř všechny online deníky. Informaci jako první přitom přinesl server digizone.eu s odkazem na zdroj obeznámený se situací v TV Barrandov. Tiskové oddělení ani sám Železný dosud tuto informaci nepotvrdili. Server digizone.eu jako první informoval i o příchodu Železného do funkce. Vedení vydavatelství to následující den, tedy 24. října 2013, potvrdilo na tiskové konferenci.

Foto: Vladimír Železný v roce 2013. Zdroj: Profimedia.cz

Kromě Železného končí ve své funkci i ředitelka programu Markéta Zahradníková. Prozatímní ředitelkou televize Barrandov je Marcela Hrdá z Empresa Media. Již od března přitom televizní diváci mohli zaznamenat první programové změny, které Železný za účelem zvýšení sledovanosti naplánoval.

Co z toho ovšem vyplývá pro TV Barrandov? Půjde o druhý otřes v krátkém období a není jisté, jestli to takto mladá televize ustojí.  Když Vladimír Železný na konci října oznámil, že se ujme kormidla růžové bárky, málokdo tehdy věděl, v jak špatném stavu je loď. Televize měla velké ztráty a nízkou sledovanost. Její zaměstnanci, kteří se báli o svoji budoucnost, se začali na Železného dívat jako na spasitele.

Jak všichni vědí, cesta ke spasení je komplikovaná, proto spousta zaměstnanců nakonec přišla o místo. Železnému se přesto povedlo transformovat dost zoufalou relaci Hlavních zpráv v téměř fungující Naše zprávy. Samozřejmě je možné jim pár nedostatků vytknout, především účast astrologa Antonína Baudyše, ale vzhledem k podmínkám, za jakých zprávy vznikají, je to chvályhodný výkon.

Programové změny, které Vladimír Železný po svém nástupu zavedl možná už tak skvělé nebyly. Jeho krok ukončit 30 případů majora Zemana se možná divákům nelíbil, stejně jako konec další socialistické perly Žena za pultem. Železný místo na starší diváky zacílil na ženy ve středním věku. Ačkoli původně uváděl, že TV Barrandov se pod jeho vedením bude orientovat na „Husákovy pravnuky“, nezdá se, že by nekonečná turecká telenovela imponovala náctiletým nebo dětem.

Proč tedy Železný vlastně končí? Řadoví zaměstnanci TV Barrandov byli skutečně překvapeni změnou vedení, o které se ve čtvrtek dozvěděli až z médií. Evidentně ovšem ne všichni. Ještě v únoru se přitom spekulovalo, že ostatní média v koncernu Empresa Media omezí své náklady, aby se hlavní finanční tok mohl nasměrovat do televize. Přejdeme tedy raději k možným důvodům, proč Železný nyní opouští TV Barrandov.

Tři možné důvody odvolání

První možností je, že i přes změny, které Železný s televizí provedl, je tato stanice dál velice ztrátová. Majiteli mediálního koncernu tak došla trpělivost s neustálým dotováním růžového kolosu a rozhodl se, že ho nechá potopit. První tedy odstranil kapitána.

Další scénář představuje Vladimíra Železného v podobě nebohé oběti, kdy po zavedení změn byl odejit, aby se ušetřil jeho plat. Televizi povstávající z popela pak povede někdo jiný, lépe řečeno levnější.

Třetí možnost počítá s prodejem TV Barrandov. Ještě před dosednutím Železného do ředitelského křesla se dlouze šuškalo o možnosti předání televize Barrandov Andreji Babišovi. Když se pak vedení ujal Železný, spekulovalo se o kamufláži pro případné kupce.  TV Barrandov by pod vedením ostříleného televizního matadora vypadala atraktivněji. Popravdě, spekulací a možných teorií je celá řada. Oficiální důvody znají pouze odstupující ředitel Železný a vydavatel Soukup.

Na závěr si ještě dovolím malou retrospektivu. Pár týdnu po nástupu do funkce ředitele TV Barrandov poskytl Vladimír Železný rozhovor Ondřeji Austovi, kde uvádí, že si dali s Jaromírem Soukupem společný cíl, a to do konce roku 2014 dosáhnout 10%  podílu na sledovanosti. Vladimír Železný tohoto cíle s TV Barrandov již jistě nedosáhne a pravděpodobně jej bez Železného nikdy nedosáhne ani TV Barrandov.

Barbora Janáková
autorka je studentka

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!