Wendi: čínská manželka mezi Murdochem a Blairem

Wendi

„Zatraceně, zatraceně, má tak nádherné tělo,“ napsala si do deníčku „hezká čínská dáma“, jak kdysi, na počátcích vztahu, nazýval svou manželku Wendi Deng mediální magnát Rupert Murdoch. Krásné tělo měl ovšem Tony Blair, o čemž si Wendi psala z nějakého neznámého důvodu anglicky, a ne čínsky.

Foto: Rupert Murdoch a Wendi Deng. Zdroj: Profimedia.cz

A tak to ruplo. Čtrnáctileté manželství Ruperta Murdocha a „šanghajské dívky“ Wendi Deng skončilo náhle v loňském roce poté, co vlastník News Corp. získal přesvědčení, že jeho třetí manželka se romanticky zapletla s bývalým šéfem státu.  Murdoch měl podezření už dřív, a tak si promluvil s personálem svého ranče a ten pohovořil o tom, jak Blair létá vrtulníkem za jeho zákonnou manželkou, chodí s ní do ložnice a dokonce se před personálem vzájemně krmí. Blair přitom vděčil Murdochovi za svůj post ministerského předsedy a po ukončení politické kariéry se pak – na oplátku – stal jedním z největších přispěvatelů Murdochovy nadace. A také byl za kmotra jedné z Murdochových dcer.

Termín „šanghajská dívka“ se vztahuje k těm milionům asijských slečen, jejichž životním snem je „klofnout“ bohatého západního podnikatele s tryskáčem a jachtou a uniknout tak ze země. Wendi Deng se vypracovala od píky a po několikastupňovém postupu si nakonec pořídila Ruperta Murdocha.

Jak může být jeden z největších a nejnebezpečnějších mediálních podnikatelů, který „vidí a slyší všechno o všech“, kterému se téměř podařilo zničit BBC, tak hloupý? Mohlo to být mízou třetího věku? Podlehl strojené pokoře a laskavé péči? Nebo to bylo pouze blízkým vztahem s Tony Blairem ( s nímž se sblížil po zklamání s Johnem Majorem), který ho fascinoval svým charismatem a který mu posléze dopomohl k rozšíření mediálního impéria?

Propletené osudy: Rupert, Tony, Rebeka a Wendi

V mediálním světě se osudy Ruperta Murdocha, Tonyho Blaira, Rebeky Brooks a Deng Wen Ge, ženy jménem Kulturní revoluce, z níž se potom stala Wendi Deng Murdoch, proplétají již mnoho let. Pikantní je, že Murdocha a Blaira nespojuje pouze jedna žena, ale i politika, práce na rozšiřování impéria News Corp. a nyní i společný fascikl u britské kriminální policie.

„Ten je tak sexy!,“ rozplývala se Wendi mezi přáteli nad Tony Blairem, když premiér a jeho žena Cherie přijali pozvání Murdochových na jejich jachtu. To bylo na začátku, když Wendi aktivně pomáhala Blairovi s jeho podnikáním v Číně.

A byl to Blair, který Murdochovi radil v hackerské kauze a který byl v úzkém kontaktu s Rebekou Brooks, s níž si hodiny telefonoval a dával jí rady, jak z průšvihu vyklouznout… Jedna z Blairových rad zněla „zařiď si vyšetřovací komisi, v jejímž čele bude někdo důvěryhodný a spolehlivý, a s nikým nemluv o tom, že jsme spolu mluvili." Pravda, Brooks o tom s nikým nemluvila, ale zato si o tom svižně s rodinou Murdochových mailovala, na což policie promptně přišla…

„S panem Murdochem jsem se nikdy nesetkal, ale když jsem pracoval na Downing Street, připadal mi občas jako čtyřiadvacátý člen kabinetu. Jeho hlas byl slyšet zřídkakdy… ale jeho přítomnost byla cítit neustále,“ řekl v roce 2006 mediální poradce Tonyho Blaira Lance Price. Blair jezdil na Murdochovy mediální konference a cítil jeho podporu. Měl od Murdocha všechno, co potřeboval – nakonec i jeho manželku.

Blair a Rupert Murdoch přitom až do roku 2007 fakticky vládli Británii. Murdoch podporoval Blairovu vládu prostřednictvím bulváru The Sun a, jak řekl jeden z pozorovatelů, „nedalo se nad nimi zvítězit, byli nezranitelní“. Podle Price ale začal být vztah, jak usoudil Blair, „až příliš blízký“. Ale už nebylo úniku. V tu chvíli začala tikat ona příslovečná časovaná bomba. Během několika let si Blair začal s Wendi.

Nová mediální magnátka?

Murdocha rozvod nijak neoslabil, jen pravděpodobně bude, jak jej varovala před svatbou jeho matka, „osamělý“. Deng obdržela Rockefeller triplex na Páté Avenue (stojí mezi 60 a 70 miliony dolarů), dům s nádvořím v Pekingu (mezi 10 až 40 miliony dolarů) a 14 milionů dolarů v hotovosti. Jeden milion za každý rok trvání manželství dle předmanželské smlouvy. Plus šperky a polovinu umělecké sbírky.

Wendi Deng začala investovat do technologií. Zatímco v minulosti svedla Chrise DeWolfe , spoluzakladatele MySpace, aby pak přesvědčila Murdocha ke koupi MySpace za neuvěřitelných 580 milionů dolarů (nejhorší investice News Corp., čistá ztráta 545 milionů), nyní vložila peníze do dvaceti startupů. Jeden z nich se určitě stane Facebookem… Technologie byly podle insiderů něco, čemu Murdoch nerozuměl a investovat do nich neuměl. Byl z generace tiskařské černi a analogových vln.

Možná svět rozvodem Murdoch versus Murdoch získal budoucího mediálního magnáta. Tentokrát na poli nových technologií. Jmenuje se Wendi Deng, je sexy a její mateřštinou je mandarínská čínština.

Irena Ryšánková
autorka je mediální analytičkou

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!