V pravicovém Maďarsku jsou nejčtenější levicové noviny

starý pán si čte na lavičce maďarské noviny

V Maďarsku vychází dohromady 11 novin denně, přes dvacet týdeníků a mnohé další tiskoviny. Pojďme se ale podrobněji podívat na zoubek těm nejčtenějším.

Foto: Ilustrační, Zdroj: Profimedia.cz

Dlouhodobě nejčtenější noviny v Maďarsku jsou bulváry BlikkSzínes Bulvár, které jsou následovány serioznějšími deníky v tomto pořadí – Népszabadság, Magyar Nemzet, Népszava a Magyar Hírlap. Mezi týdeníky, vynecháme-li magazíny zaměřené primárně na ženské publikum, vévodí časopisy – HVG, 168 Óra, Heti VálaszFigyelő.

S vynecháním bulvárních novin je tedy Népszabadság, česky Svoboda lidu, nejčtenějším deníkem. Poprvé vyšel na podzim roku 1956, jako stranický list Magyar Szocialista Munkáspárt (Maďarská socialistická dělnická strana), tedy komunistů. Po změně režimu (a po zániku komunistické strany) připadly tyto noviny pod soukromou tiskovou nadaci, a jsou v úzké spolupráci s Magyar Szocialista Párt (Maďarská socialistická strana), která je nástupnickou stranou za Magyar Szocialista Munkáspárt. Nyní je většinovým vlastníkem švýcarská společnost Ringier AG, která je též majitelem zmíněného bulváru Blikk.

Népszabadság je se 6% podílem na trhu nejčtenějším politickým maďarským deníkem již od roku 1994, s levicově-liberálním zaměřením hledá čtenáře v co nejširším spektru obyvatelstva, což se mu víceméně daří.

„Maďarský národ“ přeje vládní straně

V pořadí druhý je Magyar Nemzet, Maďarský národ, s 3% podílem. Po změně režimu se na chvíli stal dokonce nejčtenějším deníkem. Tyto noviny byly od svého počátku (1938) pravicově zaměřeny, ale spojením s radikálním listem Új Magyarország (Nové Maďarsko) získaly ještě pravicovější nádech kritizující levicovou politiku a politiky všeobecně. Od roku 2000 jsou otevřeně podporovány stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Magyar Nemzet, své čtenáře nachází mezi staršími, konzervativně smýšlejícími obyvateli, pracujícími ve státním sektoru.

Népszava (Hlas lidu) a Magyar Hírlap (Maďarské listy) jsou noviny, které se snaží psát objektivně. Podle svého vedení nechtějí dělat politiku, ale publicistiku. Možná proto jejich čtenářská základna není tak velká. Oba tituly jsou zaměřeny na čtenáře s vyšším vzděláním, akorát Népszava je hledá v levém středu a Magyar Hírlap v pravém, společně tak zaplňují mezeru mezi NépszabadságMagyar Nemzet.

Mezi týdeníky jsou nejčtenější dva levicově-liberální časopisy, HVG a 168 Óra. HVG (zkratka Heti Világgazdagság, Týdenní světové hospodářství) je časopis, který si klade za úkol chránit demokratické principy, zaměřením je mírně liberální. Čtenáři jsou většinou vysokoškoláci pocházející z velkých měst, polovina dokonce přímo z Budapešti. 168 Óra (168 hodin)je srovnatelný s předešlým týdeníkem, jediný rozdíl je, že na pomyslné přímce politického ražení se nachází více nalevo.

Pravostředový týdeník Heti Válasz (Týdenní odpověď), nepodporuje žádnou stranu a snaží se o co největší objektivitu, možná proto je některými čtenáři vnímán jako nemastný neslaný časopis.

Podobného ražení je i čtvrtý nejčtenější týdeník Figyelő, který je však zaměřen více na podnikatele a snaží se být více apolitický.

Ačkoliv politika Fideszu je silně pravicová a snaží se řídit lidské životy na všech úrovních, lidské smýšlení zatím ovlivnit nedokázala. Důkazem jsou právě nejčtenější levicově laděné noviny, které víceméně zaujímají kritický postoj vůči politickým krokům vládní strany.

Alena Mikolášková
autorka je publicistka

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!