V pravicovém Maďarsku jsou nejčtenější levicové noviny

madarske noviny

V Maďarsku vychází dohromady 11 novin denně, přes dvacet týdeníků a mnohé další tiskoviny. Pojďme se ale podrobněji podívat na zoubek těm nejčtenějším.

Foto: Ilustrační, Zdroj: Profimedia.cz

Dlouhodobě nejčtenější noviny v Maďarsku jsou bulváry BlikkSzínes Bulvár, které jsou následovány serioznějšími deníky v tomto pořadí – Népszabadság, Magyar Nemzet, Népszava a Magyar Hírlap. Mezi týdeníky, vynecháme-li magazíny zaměřené primárně na ženské publikum, vévodí časopisy – HVG, 168 Óra, Heti VálaszFigyelő.

S vynecháním bulvárních novin je tedy Népszabadság, česky Svoboda lidu, nejčtenějším deníkem. Poprvé vyšel na podzim roku 1956, jako stranický list Magyar Szocialista Munkáspárt (Maďarská socialistická dělnická strana), tedy komunistů. Po změně režimu (a po zániku komunistické strany) připadly tyto noviny pod soukromou tiskovou nadaci, a jsou v úzké spolupráci s Magyar Szocialista Párt (Maďarská socialistická strana), která je nástupnickou stranou za Magyar Szocialista Munkáspárt. Nyní je většinovým vlastníkem švýcarská společnost Ringier AG, která je též majitelem zmíněného bulváru Blikk.

Népszabadság je se 6% podílem na trhu nejčtenějším politickým maďarským deníkem již od roku 1994, s levicově-liberálním zaměřením hledá čtenáře v co nejširším spektru obyvatelstva, což se mu víceméně daří.

„Maďarský národ“ přeje vládní straně

V pořadí druhý je Magyar Nemzet, Maďarský národ, s 3% podílem. Po změně režimu se na chvíli stal dokonce nejčtenějším deníkem. Tyto noviny byly od svého počátku (1938) pravicově zaměřeny, ale spojením s radikálním listem Új Magyarország (Nové Maďarsko) získaly ještě pravicovější nádech kritizující levicovou politiku a politiky všeobecně. Od roku 2000 jsou otevřeně podporovány stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Magyar Nemzet, své čtenáře nachází mezi staršími, konzervativně smýšlejícími obyvateli, pracujícími ve státním sektoru.

Népszava (Hlas lidu) a Magyar Hírlap (Maďarské listy) jsou noviny, které se snaží psát objektivně. Podle svého vedení nechtějí dělat politiku, ale publicistiku. Možná proto jejich čtenářská základna není tak velká. Oba tituly jsou zaměřeny na čtenáře s vyšším vzděláním, akorát Népszava je hledá v levém středu a Magyar Hírlap v pravém, společně tak zaplňují mezeru mezi NépszabadságMagyar Nemzet.

Mezi týdeníky jsou nejčtenější dva levicově-liberální časopisy, HVG a 168 Óra. HVG (zkratka Heti Világgazdagság, Týdenní světové hospodářství) je časopis, který si klade za úkol chránit demokratické principy, zaměřením je mírně liberální. Čtenáři jsou většinou vysokoškoláci pocházející z velkých měst, polovina dokonce přímo z Budapešti. 168 Óra (168 hodin)je srovnatelný s předešlým týdeníkem, jediný rozdíl je, že na pomyslné přímce politického ražení se nachází více nalevo.

Pravostředový týdeník Heti Válasz (Týdenní odpověď), nepodporuje žádnou stranu a snaží se o co největší objektivitu, možná proto je některými čtenáři vnímán jako nemastný neslaný časopis.

Podobného ražení je i čtvrtý nejčtenější týdeník Figyelő, který je však zaměřen více na podnikatele a snaží se být více apolitický.

Ačkoliv politika Fideszu je silně pravicová a snaží se řídit lidské životy na všech úrovních, lidské smýšlení zatím ovlivnit nedokázala. Důkazem jsou právě nejčtenější levicově laděné noviny, které víceméně zaujímají kritický postoj vůči politickým krokům vládní strany.

Alena Mikolášková
autorka je publicistka

Čtěte také

Pozvanka webinar korporace 1
Blog

Webinář týkající se e-commerce a elektroniky

Na webináři vám Vašek a Vojta představí konkrétní mediální výstupy třech českých firem. Uvidíte využití nejnovějších funkcionalit aplikace NewtonOne nové generace. Vašek a Vojta se zaměří nejen na obecné novinky a zajímavosti, ale také rozeberou mediální data těchto

telefon kresba

Jdeme na to!