Sjednocení ruských opozičních médií

webová stránka ruského deníku slon.ru

V polovině června majitel tří vlivných ruských opozičních médií Alexandr Vinokurov časopisu Forbes oznámil, že chce vytvořit mediální holding, sestávající z Televizní stanice Dožď (Déšť), internetového zpravodajského portálu Slon.ru a magazínu Bolšoj gorod (Velké město). Co ho k tomuto rozhodnutí vedlo a jaké jsou jeho šance na úspěch?

Zdroj: Ilustrační. Zdroj: Slon.ru

Peníze, nebo život

Důvod ke sjednocování ruských opozičních médií je prozaický: peníze. Propracovaná taktika Kremlu (který takové kroky tvrdošíjně popírá), jak ekonomicky zničit nežádoucí sdělovací prostředky, se vyplácí. Ty pak stojí před jasnou volbou: pokusit se bojovat o přežití, nebo zaniknout. Alexandr Vinokurov, bývalý investiční bankéř, který se od roku 2009 pohybuje ve sféře médií, si zvolil boj. V co nejkratší době chce svá opozičně naladěná média sjednotit a začít s nimi obchodovat na Moskevské burze. V odborné ekonomické terminologii se tento proces, kdy společnost poprvé vstupuje na burzu, nazývá IPO (initial public offering) neboli první veřejná nabídka. V případě Vinokurovových médií se IPO jeví jako krok správným směrem.

Milionové zisky?

Televizní stanice Dožď, portál Slon.ru i Bolšoj gorod totiž nezbytně potřebují finance. Ty jim může IPO sehnat, protože je pro investory lákavá: akcie bývají zpočátku značně podhodnoceny a šance na rychlý zisk jsou docela velké. Opozičním médiím IPO na oplátku nabídne externí zdroj příjmů, který tak nutně potřebují. K podobnému kroku se v Rusku naposledy odhodlala mediální společnost RBC: ta v roce 2002 nabídla veřejnosti 16% podíl, čímž vydělala 13 milionů dolarů a hodnota jejích akcií se během jednoho roku zdvojnásobila. Zatím není jasné, jak velká část plánovaného holdingu bude na Moskevské burze nabídnuta, ale její objem Vinokurov odhaduje na 300 až 700 milionů rublů. Detaily zatím prozrazovat nechce. Není ani známo, která velká banka se celé akce ujme a ponese za emisi zodpovědnost. Celý proces IPO je poměrně komplikovaný a zdlouhavý a podle ekonomických analytiků není pravděpodobné, že by k realizaci IPO v případě Vinokurovových médií došlo ještě v roce 2014. Právě čas je ale v případě všech tří mediálních společností klíčový element.

Konec továrny na čokoládu

V roce 2013 dosáhl kombinovaný zisk TV Dožď a serverů Slon.ru a Bolšoj Gorod 530 milionů rublů, přičemž 70 % šlo na vrub čím dál populárnějšímu televiznímu kanálu, který se tak stal hlavním tahounem Vinokurovových médií. Na začátku roku 2014 ale přišla studená sprcha a většina diváků byla od stanice Dožď po tzv. Leningradské aféře odstřižena. Ta se od té doby potýká s finančními problémy existenčního charakteru, včetně vypovězení nájemní smlouvy pro svá televizní studia v bývalé moskevské továrně na čokoládu. V červnu se stanici sice podařilo na ruské a evropské obrazovky vrátit prostřednictvím satelitu Astra A4, její ekonomická krize, kterou obratný crowdfunding může přinejlepším trochu zmírnit, tím však zdaleka nekončí.

Na reklamu radši zapomeňte

I kdyby se IPO strategie vyplatila a sjednocená opoziční média přežila, do budoucna bude nezbytně nutné radikálně změnit finanční strategii. Dnes převažující hlavní zdroj příjmů z reklamy by měl být nahrazen přímými poplatky od diváků. Tím by se opozičním médiím (a hlavně tedy Doždi) podařilo do určité míry obejít obstrukce Kremlu spojené právě s reklamním průmyslem a získat větší finanční nezávislost. Alespoň do té doby, než ruská vláda v čele s Vladimirem Putinem vymyslí nový způsob, jak takové „reklamní dezertéry“ zničit. A je otázkou, zda mu sjednocení opozičních médií v jednu holdingovou společnost tuto práci spíše neusnadní.

Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!