Radniční noviny přestanou být „hlásnou troubou radnice“

Noviny ve schrance

Zneužívaní Radničních novin k očerňování opozice má zabránit novela tiskového zákona. Ve zpravodajích tak budou mít prostor všechny strany. Podle opozičních zastupitelů je totiž před volbami vedení některých radnic využívalo k vlastní kampani.

 

Foto: Noviny – ilustrační foto, Zdroj: Profimedia.cz

Je to prý definitivní konec „hlásných trub“ radnic. Opozice totiž získá zákonné právo publikovat v obecním tisku. Tomu se totiž až dosud mnohé radniční koalice úspěšně brání. Ve zpravodajích tak do budoucna budou mít prostor všechny strany. Zajistit opozici přiměřený prostor má novela tiskového zákona, kterou po zhruba roce a půl projednávání schválila sněmovna.

Jak píší Českénoviny.cz, cílem novely je podle ministra kultury Jiřího Balvína „zajištění plurality v radničních periodikách v zájmu zprostředkování objektivních a vyvážených informací.“ Novela ale podle oponentů především z ODS situaci v informování obyvatelstva nevylepší, je nadbytečná a přinese absurdní debaty na téma, co je to poměrné zastoupení.

„Podobný“ problém mimochodem aktuálně řeší například v Rožnovském prostoru. Město se totiž rozhodlo přitlačit na média, která o něm píšou negativně. Najalo právníka, který pro město zpracuje strategii, jak se v médiích bránit negativním zprávám. Představitelé města tvrdí, že chtějí jen zabránit dalším finančním ztrátám, které v souvislosti s kritickými články údajně vznikají. „Také politici na komunální úrovni si uvědomují moc médií. Řeší to různě a podle mého názoru nepříliš ideálním způsobem – založením obecního zpravodaje, který se stává jakousi protiváhou a publikuje informace často jen z pohledu radnice, či neposkytováním informací médiím, jejichž agenda se jim nelíbí,“ konstatovala v této souvislosti Lenka Waschková Císařová, odborná asistentka na katedře mediálních studí a žurnalistiky Masarykovy univerzity, která se specializuje na lokální média.

Podle vyjádření nejvyšších představitelů Rožnova ale situace prý zašla tak daleko, že je třeba ji začít řešit. Proto najala právničku Janu Zwyrtek Hamplovou. „Najali jsme advokátní kancelář paní doktorky Hamplové, která je specialistkou právě na to, jak funguje samospráva a jak by mělo být město v médiích prezentováno, pokud nedochází k žádným pochybením a já jsem přesvědčena, že k nim nedochází. Proto paní doktorka vypracuje jakýsi právní náhled na to, jak je město na mediální úrovni posuzováno, jak je hodnoceno a dá návrh na možná opatření. Nic víc, nic míň. Tady nejde o žádnou šikanu, o žádnou cenzuru,“ obhajuje postup města starostka Markéta Blinková (ODS).

Jestli město podnikne proti médiím právní kroky, není zatím jasné. Právní analýza by měla být zpracována a vyhodnocena v září. Vedení města si od tohoto kroku slibuje i větší klid na práci pro občana. Problematiku budeme samozřejmě nadále sledovat.

 

Zpracováno s přispěním a souhlasem Lukáše Martinka, vydavatele Rožnovského prostoru.

 

Martin Maruniak
autor je novinář
 

 

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!