Potenciál strojového učení pro komunikaci a PR

Michal Hroneš

Michal Hroneš, který má v Newtonu na starosti inovace, se stal v létě členem AMEC Measurement and Evaluation Tech Hubu. Ten se zaměřuje na rozvoj využití technologií pro měření a evaluaci komunikace. Odhaduje se, že zapojení umělé inteligence přinese zisk v řádu biliónu dolarů a moderní PR se bez něj neobejde, proto jsme rádi, že jsme díky Michalovi u toho. Představujeme vám první Michalův příspěvek, který se týká strojového učení, klasifikace dat a rozpoznávání entit. 

Automatická analýza textu a rozpoznávání entit, které jsou součástí strojového učení, jsou důležité pro rychlou agregaci mediálních dat. Může jít o klíčový prvek pro objevení potenciálu jakéhokoli mediálního tématu, kterému bychom se jako PR profesionálové chtěli věnovat. Entity vychází ze zdrojů veřejně dostupných na internetu a díky tomu se neustále zdokonalují a rozšiřují znalosti, které stojí v jejich pozadí. Při ohromném množství dat, které dennodenně konzumujeme, je takové „štítkování“ a následná agregace nutností. Představa, že můžeme objevovat entity po celém světě, představuje příležitost, které je třeba využít!

Proč necháváme stroje dělat práci za nás

Okamžik překvapení neboli takzvaný „aha“ moment je něco, co nás v analýze popohání kupředu. Automatická analýza textu nás okamžitě dostane do tohoto kýženého momentu tím, že vytáhne klíčové aktéry, identifikuje místa anebo shrne událost, kterou se text zabývá. Entity nám umožní první rychlý vhled do dat, která chceme analyzovat. Nemusíme se nořit stále hlouběji do moře mediálních výstupů, ale postačí, když odkryjeme horní vrstvu entit v té nejsvrchnější vrstvě dat a zjistíme, v jakém vztahu jsou k našemu tématu. 

A teď je máme pohromadě – zajímavosti, které nám pomůžou poskládat mediální mozaiku. Máme však v ruce mnohem víc. Protože automatická analýza textu nám neodhalí jen to, že Volkswagen je německým výrobcem automobilů, ale také jaké atributy se na Volkswagen vážou. Podíváme-li se na samotný brand, Volkswagen bývá vnímán jako značka sázející na kreativní technologie a se snahou o bezemisní provoz. Při vyhledávání klíčového slova Volkswagen najdeme mezi pozitivními komentáři označení Volkswagenu jako skromné společnosti. Mezi články a posty s negativním sentimentem však stále narazíme na spoustu týkajících se emisního skandálu. Je zajímavé, že při delším sledovaném období články na toto téma ustupují, zatímco přibývají komentáře zaměřené na čistou budoucnost. To vše se zvídavému píáristovi přímo nabízí!

Hlavní benefity a dopad na naši práci

Klíčový přínos těchto technologií se ukrývá v jejich okamžitém a precizním výskytu v mediálním monitoringu nebo analytických aplikacích. Agregací velkého objemu dat můžeme srovnávat dlouhé časové úseky, během vteřiny vytáhnout klíčové aktéry a získat tak první dojem o tématu, o kterém dosud moc nevíme. To nám umožňuje poskytovat klientům servis, kdy jsme v nazírání jejich komunikace vždy o krok napřed a můžeme tak okamžitě reagovat na jakoukoliv událost. Tato výhoda nám otevírá dveře do tenderů, kde proti nám stojí konkurenční analýzy, které jsou finančně nákladné jen proto, že jsou časově náročné. Díky nástrojům umělé inteligence jsme připraveni na jakoukoliv komunikační krizi nebo nečekané požadavky na vyhodnocení kampaně a můžeme tak klientům dodat výsledky během pár hodin namísto dřívějších dnů.

Workcloud výsledků vyhledávání na dotaz „Volkswagen“ za posledních 30 dnů

Workcloud výsledků vyhledávání na dotaz „Volkswagen“ za posledních 30 dnů

Sentiment výsledků vyhledávání

Nastupující vs. mizející trendy a hashtagy

Nastupující vs. mizející trendy a hashtagy

Nastupující vs. mizející trendy a hashtagy

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!