Zelená horečka útočí

zelené rostliny marihuany

Marihuana se stala za poslední týdny jedním z nejvíce diskutovaných témat amerického veřejného prostoru. Do diskuze o její legalizaci se vkládají nejenom politici a média, ale nově rovněž i inzerenti.

Foto: ilustrační. Zdroj: Profimedia.cz

Marihuana byla ve Spojených státech dlouhé roky tabuizovaným tématem. Časy se však mění. Ve více než třetině států je již nyní legální využívat marihuanu pro lékařské účely. V Coloradu a Washingtonu zašli tamější zákonodárci ještě dál a umožnili v loňském roce obyvatelům těchto dvou států užívat „zelený list“ pro rekreační účely. To otevírá nové možnosti nejenom samotným kuřákům, ale v neposlední řadě celému kanabis byznysu. Dle odhadů expertů dosáhnou zisky v legálním obchodě s marihuanou v letošním roce 2,3 miliardy dolarů. Firmy v Coloradu tak mohou už několik měsíců inzerovat v novinách, televizi i rádiu. Ne vždy a všude jsou však jejich inzeráty akceptovány. Internetové servery např. musí splňovat věková kritéria. Pokud jsou jeho uživatelé mladší 21 let, mají zde inzerenti smůlu. Také z toho důvodu se nechaly Twitter a Google slyšet, že u nich se reklama na marihuanu neobjeví.

Nechte nás kouřit

V celé zemi každopádně probíhá bouřlivá veřejná diskuze a vyjádřit svůj názor pro, či proti legalizaci se stalo povinností takřka pro každého Američana. Před třemi týdny se téma dostalo i do víkendového editorialu vlivného amerického deníku The New York Times. V červenci se totiž stal New York dvacátým třetím státem konfederace, kde je možné používat marihuanu k léčebným účelům. Autoři editorialu přímo vyzvali federální vládu, aby přistoupila k celostátní legalizaci marihuany. Argumentovali přitom i statistikou, podle které došlo v roce 2012 v souvislosti s nelegálním držením této látky k 658 000 zatčení. Zatímco držení či obchodování s nebezpečnějšími drogami typu kokainu a heroinu se stalo důvodem pro zatčení pouze 256 000 lidí. V neposlední řadě editorial poukazoval na neúspěšnou třináctiletou prohibici, jež přinesla před více než 80 lety Spojeným státům místo omezení konzumace alkoholu pouze zvýšení korupce a zločinnosti.

Kennedyovci jsou proti

Na editorial, který ve svém závěru vyzýval k veřejné diskuzi, však ihned zareagovali inzerenti. Jen o několik dní později, konkrétně v sobotu 2. srpna, vyšel v tomto deníku placený inzerát iniciativy GrassIsNotGreener.com. Ta vznikla okolo bývalého senátora Patricka Kennedyho a sdružuje podle svých slov „zákonodárce, vědce a další znepokojené občany USA“. V celostránkovém inzerátu iniciativa vyjadřuje nesouhlas s legalizací marihuany, protože by to podle ní vedlo ke vzniku nového druhu podnikání profitujícího z návykových látek. Na webu iniciativy se snaží její tvůrci uvádět na pravou míru některé údajné mýty spojené s marihuanou. Zastávají názor, že pokud dojde k legalizaci, z kanabis průmyslu se stane stejný problém jako s průmyslem tabákovým.

Přepište dějiny

Hned druhý den se však v deníku objevil další inzerát, jehož obsah byl rovněž věnován diskuzi o legalizaci marihuany. Tenkrát se ozval největší komunitní server Leafly, který se v prvé řadě zabývá poskytováním informací o kanabisu. Na Facebooku má tato komunita přes 40 000 fanoušků a prezentuje se zde jako skupina věnovaná zdraví a wellnes. Leafly byl založen před čtyřmi lety a dne se může měsíčně pochlubit 4 miliony návštěvníky na webu i mobilních aplikacích. Celostránková inzerce vyjadřující podporu legalizaci marihuany a nabízející konkrétní produkty stála dle zveřejněných informací přibližně 180 000 dolarů. Leafly, který v roce 2011 koupila firma investující v oblasti konopného průmyslu, zároveň nasadil na webu The New York Times bannery po 15 000 dolarech. Neděle 3. srpna 2014 se tedy zapsala do historie. Nikdy před tím ještě v NYT neinzerovala společnost profitující z konopného průmyslu. Doposud to byly pouze organizace zasazující se o legalizaci marihuany. 

Inzerce nás nezajímá

Až čas ukáže, jestli bude kanabis průmysl vzkvétat a napumpuje do amerických médií kýžené finance. Některé společnosti profitující z prodeje kanabis produktů totiž tvrdí, že jejich zboží se prodává samo a klasická inzerce jejich cílovou skupinu neosloví. Samotní šéfové inzertních oddělení ve velkých amerických denících či na internetových serverech zatím vyčkávají. Zkušenosti z Colorada a Washingtonu jsou zatím příliš čerstvé a nedá se říci, že by deníky Denver Post či Washington Post za těch několik měsíců díky úplné legalizaci marihuany dosahovaly v oblasti inzerce nadstandardních příjmů. Kuřáci marihuany si samozřejmě mnou ruce a politici jakbysmet. Téma legalizace marihuany se stalo efektivním nástrojem pro získání voličské přízně.

Josef Provazník
autor je novinář a copywriter

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!