Začalo to popelníčkem

Popelnik s horici cigaretou

Ředitel České televize Petr Dvořák musí Radě ČT vysvětlovat stížnost třiadvaceti redaktorů, editorů a moderátorů zpravodajství, kteří vedení veřejnoprávního média obvinili z cenzury a nadržování některým politikům, zejména prezidentu Zemanovi.

Foto: Ilustrativní, Zdroj: Profimedia.cz

Bohužel to není poprvé, kdy do dění v ČT negativně zasáhl Hrad. Vzpomenete si ještě na video ukazující čerstvě zvoleného prezidenta Miloše Zemana, jak klopýtá po budově ČT a dožaduje se popelníčku? „Už jsem pro něj poslal,“ odpovídá mu ředitel ČT Petr Dvořák, ačkoli je v televizním areálu na Kavčích horách přísný zákaz kouření. Na první pohled úsměvné video, které se okamžitě stalo hitem sociálních sítí, ovšem mělo mnohem méně veselou dohru. Z ČT kvůli němu dostal výpověď jeden technik.

Nesestříhanou verzi prezidentovy nejisté chůze po televizních chodbách Česká televize neodvysílala původně sama, kdosi ji „pustil ven“. ČT okamžitě poté oznámila, že šlo o hrubé materiály, které nebyly určeny k vysílání. Zároveň začala vyšetřovat, kdo za zveřejněním stojí. Nakonec údajného viníka našla a rozvázala s ním pracovní poměr, i když se dotyčný k vynesení materiálů údajně nikdy nepřiznal. „Výpověď dohodou podepsal v rozrušení a po nátlaku,“ upozorňovaly již tehdy televizní odbory.

Nepohodlná Drtinová

Skutečné dusno nastalo ve zpravodajství ČT ale až v létě, kdy vedení televize odvolalo moderátorku Danielu Drtinovou z pořadu Události, komentáře a svěřilo jí místo toho Interview ČT. Ačkoli to bylo oficiálně prezentováno jako kariérní růst, ve skutečnosti šlo o přesunutí nepohodlné a „hubaté“ Drtinové na méně významné místo. Do celé záležitosti se opět vložily televizní odbory, které stažení moderátorky z Událostí, komentářů rovnou označily jako politickou objednávku. Stalo se tak krátce poté, co si Drtinová do pořadu pozvala ministra kultury Jiřího Balvína (a nebyla na něj zrovna příjemná). Ačkoli Balvín, který Zemanovi v prezidentské kampani radil s mediální komunikací, Drtinové do telefonu přísahal, že on si na ni nestěžoval, spojení s Hradem se i v této kauze nabízí.

Viróza a schůzka v Lánech

Nestandardní vazby ČT na Hrad dokládá i několik bodů ve stížnosti zaměstnanců zpravodajství adresované radě. Mimo jiné hovoří o tom, že po zvolení Zemana prezidentem prý šéfredaktor zpravodajství Petr Mrzena zakázal dramaturgyni pořadu 168 hodin použít jakékoli záběry vrávorající hlavy státu u korunovačních klenotů v Katedrále sv. Víta. Odůvodnil to prý tím, že prezident má podle stanoviska Hradu virózu, a tak není vhodné záběry do pořadu tohoto typu zařazovat.

Ředitel Dvořák by měl radním také vysvětlit, proč Česká televize minulou sobotu po parlamentních volbách nejméně o dvacet hodin pozdržela informace o utajované schůzce pučistů z ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Ačkoli měla na místě svou reportérku, o schůzce informovala až druhý den odpoledne, kdy o ní již mluvila jiná média.

Všechno to vysvětlování si přitom Petr Dvořák možná mohl odpustit. Stačilo, kdyby hned na začátku nově zvolenému prezidentu Zemanovi slušně, ale důrazně řekl: „Nezlobte se, pane prezidente, ale v České televizi se nekouří.“

Jiří Zázvorka
autor je redaktorem časopisu Týden

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!