Výročí 10 let od první přímé volby prezidenta/prezidentky

Do volby prezidenta zbývá už jen pár chvil. Za pomoci našeho archivu jsme se proto ohlédli do minulosti, přesně o deset let zpět, kdy se konalo historicky první kolo přímé volby prezidenta. Jak tehdy vypadaly titulní strany vybraných českých deníků? Koho média favorizovala?

MF DNES byla vizuálně neutrální, v textu nicméně zmínila podporu Karla Schwarzenberga od několika známých osobností (mj. Andreje Babiše). U jiných kandidátů tak neučinila.

Hospodářské noviny se jednoznačně postavily za Schwarzenberga, a to jak vizuálem, tak textově.

Rovněž Lidové noviny se vyjádřily pro „knížete“, když s označením „černý kůň voleb“ jako jediný dominoval titulní straně novin a v komentáři jej vyzdvihl tehdejší šéfredaktor Dalibor Balšínek.

V deníku Právo vyšla titulní strana s fotografií, na níž byli tři z celkových devíti kandidátům – Miloš Zeman, Vladimír Franz a Jiří Dienstbier.

Zcela bez preference tak zůstaly Metro, E15 a regionální Deníky. Zcela minimální pozornost věnoval prezidentské volbě na titulní straně Blesk.

„Některé z deníků tehdy celkem jasně vyjádřily svou preferenci. Bylo to poprvé a na dlouhou dobu také naposledy, co tak učinily,“ uzavírá náš analytik David Kursa.

Na všechny vybrané titulky se můžete podívat v galerii. Nebo si jednotlivé texty můžete přečíst v našem archivu, který je dostupný i pro širokou veřejnost.

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Blog

Flanel opět jede!

V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… 😁 O flanelových košilích se v několika nedávných příspěvcích zmínil Petr Pavel a způsobil tak

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!