VIDEO: ČTK se brání vykrádání svého servisu na internetu!

CTK rozhovor

Až 80 % agenturního zpravodajství bylo ještě nedávno publikováno na internetu bez souhlasu ČTK. „Mnoho webů servis ČTK využívalo a část ještě stále využívá bez licence,“ tvrdí v rozhovoru pro Mediainfo.cz obchodní ředitel ČTK Přemysl Cenkl. Agentuře nevadí, když weby informace ČTK citují, občas v odůvodněné míře a označují přitom zdroj. „Není ale v pořádku, když často přebírají celé zprávy a navíc neoznačují ani původní zdroj,“ říká rázně Přemysl Cenkl v našem videorozhovoru.

Pokud jde o přebírání cizího obsahu, kromě ochrany duševního vlastnictví je ve hře v případě komerčních subjektů i možnost porušení pravidel hospodářské soutěže. I zkušenosti z opakovaného monitoringu zpráv ČTK na internetu ukázaly, že český web je plný agenturních zpráv zveřejněných bez patřičné licenční dohody. Logickou otázkou tak proto je, jak s vykrádáním svého zpravodajství na internetu bojuje sama ČTK?

Ne všichni se ale doporučeními Samoregulační komise SPIR řídí a také je pravda, že zdaleka ne všichni poškození si svá práva hájí. To ale rozhodně není případ veřejnoprávní ČTK. „Unikátní obsah má svou cenu a stojí za to ho chránit,” tvrdí rozhodně Přemysl Cenkl. Přebírání obsahu mívá podle jeho slov různou podobu. Od agregátorů titulků až po plné přebírání obsahu, včetně jeho (více či méně úspěšného) přepracování. Mimochodem, co je pro ČTK větší problém – krade se více textové zpravodajství nebo fotografie?

Důležitým momentem ale je, jestli lze obsah efektivně kontrolovat. Obecně totiž panuje přesvědčení, že přebírání obsahu nelze 100% spolehlivě ohlídat. Především obrazové agentury tak po svých fotkách pátrají na webu cíleně. Firmy nabízí dokonce specializovaný software, který je schopný „pochybný obsah“ automaticky identifikovat. Mnoho odborníků na internet ale tvrdí, že na každé nelegální přebíraní obsahu, se v online světe tak či tak – dříve či později vždy přijde. Je cílené prohledávání webu – a pátrání po ukradených fotografiích i cesta, kterou zvolila ČTK?

Vždy ale záleží na vlastníkovi práv, aby je hájil a klidně i soudní cestou. Na druhou stranu je s tím spojený problém českých soudů, které ještě nemají dost zkušeností v souzení autorskoprávních sporů. ČTK v této souvislosti nevadí, když weby její informace citují v odůvodněné míře a označují zdroj. „Není ale v pořádku, když přebírají celou zprávu a navíc neoznačují ani původní zdroj,“ říká rázně Přemysl Cenkl. Z pohledu ČTK, kdo vlastně nejvíc krade (velké nebo malé weby)?

Symbolem snahy jak zastavit masivní přebírání obsahu na internetu byl i tzv. „Lex Google.“ Od 1.8.2013 měl u našich západních sousedů donutit internetové vyhledávače a zpravodajské agregátory platit německým vydavatelstvím za zveřejňování jejich zpráv. Tento zákon ale zatím žádné větší dopady mít nebude. Jeho hlavní terč, internetový gigant Google totiž získal dočasné svolení od většiny mediálních domů v zemi, že může nadále bezplatně zpřístupňovat krátké ukázky textů, o něž se vedl hlavní spor. Jak tuto kauzu vnímá ČTK?

Až 80 % agenturního zpravodajství bylo ještě nedávno publikováno na internetu bez souhlasu ČTK. „Mnoho webů servis ČTK využívá bez licence,“ tvrdí v této souvislosti obchodní ředitel ČTK Přemysl Cenkl. I z toho je jasné, že ochrana autorských práv na internetu, resp. problematika přebírání obrazového a textového zpravodajství bude běh na dlouhou trať. Jedinou jistotou tak zřejmě je jen to, že o kvalitní, poctivý, a především unikátní obsah bude ze strany čtenářů vždy velký zájem. Mimochodem, podaří se vůbec někdy zastavit krádeže zpravodajství ČTK na internetu?

Martin Maruniak

autor je novinář
 

 

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!