Večerníček podle Putina

Vladimir Putin a ruská vlajka

Ruská obdoba Večerníčku, která se již půl století vysílá pod názvem „Dobrou noc, maličcí!“ (Spokojnoj noči, malyši!), se v brzké době dočká nové postavičky. A jejím autorem není nikdo jiný, než samotný prezident Vladimir Putin.

Foto: Vladimir Putin. Zdroj: Profimedia.cz

Putinova postavička sice bude trefou do černého, ale zajíček se bojí

„Dobrou noc, maličcí!“ oslavilo 1. září letošního roku padesátileté výročí prvního vysílání. Ve své době se jednalo o první ryze ruský (respektive sovětský) televizní program pro děti předškolního věku a prvního stupně základní školy. Jeho podoba se od počátků v polovině 60. let změnila: místo mluvčího, který „pouze“ předčítal pohádky, je dnešní večerníček kombinací loutkových zvířecích hrdinů v doprovodu dospělého vypravěče a kreslených seriálů. „Putinova“ loutka bude navíc vytvořena podle nejmodernějších technologií pomocí klasické loutkohry a 3D animací, a bude tak schopna vyjadřovat mnohem pestřejší paletu pocitů, emocí a výrazů, než bylo doposud zvykem. Stane se novým kamarádem pro již známé hrdiny, jako je prasátko Chrjuša, zajíček Stěpaška, pejsek Filja, vrána Karkuša nebo medvěd Mišutka. Přesná podoba nového hrdiny zatím zůstává utajena. Producent pořadu Alexandr Mitrošenkov nicméně pro RIA Novosti prozradil, že již za pár týdnů „mnozí zjistí, jaký vztah má prezident k postavičce a celému příběhu“. Na každý pád bude podle něj nový hrdina „trefou do černého“. Historicky první rozhovor s již existujícími zvířátky ale přeci jen prozradil více: nový kamarád je velmi rychlý, je mužského pohlaví a zajíček Stěpaška se ho nejdřív dost bál.

Usměvavá Oxana a její zvířátka

Každý večer miliony ruských dětí mohou na svých obrazovkách sledovat následující: Na pohovce v barevném, útulně zařízeném pokoji plném hraček sedí usměvavá bývalá modelka a ruská Miss Universe Oxana Fjodorova a spolu s ní je v záběru jedno nebo více loutkových zvířátek. S nimi si povídá na různá témata a přitom naplňuje tři základní funkce pořadu – poznávací, výchovnou a zábavnou. Náměty dialogů si asi většina z nás dovede představit. Povídají si o počasí a o tom, jak se správně chovat, když se člověk ocitne při bouřce v přírodě. Vyměňují si chutné a zdravé recepty, ale zároveň se učí, že omylem zkonzumovanou chilli papričku je nutné zneutralizovat mlékem, a nikoliv sklenicí vody. Společně si opakují barvy, základní geometrické tvary a podobně. Některé náměty jsou ale specificky ruské a (nejen) českému divákovi nad nimi zůstává rozum stát.

Loutky ve službách státu

O tom, že ruská federální vláda upevňuje moc nad médii, aby je mohla lépe využívat k propagandě svých akcí a potlačit jejich případné opoziční tendence, není pochyb. Události z posledních měsíců jsou toho jasným důkazem. Vliv Kremlu ale prosakuje i do dětské tvorby. 11. března tohoto roku tak chtěl pejsek Filja například narukovat do armády a sloužit u pohraničníků, aby jim pomáhal chránit hranice státu. Oxana Fjodorova nad jeho rozhodnutím vyjádřila hrdost, ale společně s vránou Karkušou ho přesvědčila, že je na armádu ještě moc mladý a musí počkat, až vyroste. V pořadu se v říjnu minulého roku nevyhnuli ani diskusi o tom, co je to protestní hnutí. Medvěd Mišutka, který pasivně protestoval proti nepřátelskému jednání, nedostal žádné koláče, dokud s protestem nepřestal. Političtí aktivisté na sociálních sítích se bouřili. „Dobrou noc, maličcí!“ se tak samozřejmě nevyhnulo kritice, že je příliš zpolitizované a propagandu zaměřuje už na ty nejmenší. Ruský spisovatel, dramaturg a scénárista Grigorij Oster, který roku 2007 obdržel státní vyznamenání, ale jakoukoliv politizaci pořadu odmítá – podle něj jde o plnění poznávací a výchovné funkce.

Z pohádky do reality

Politizace života dětí se v Rusku neobjevuje jen na televizních obrazovkách. Z čistě politických důvodů Kreml na přelomu let 2012 a 2013 zakázal adopce ruských dětí, které jsou umístěny v dětských domovech a žijí bez rodičů, americkými občany. Podle analytiků tehdy zájem o blaho dětí ustoupil geopolitice.

Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!