Trump je jako Zeman a Biden připomíná Drahoše, říkají Češi na sociálních sítích

Trump a Biden

Už od června 2020, kdy byl Joe Biden potvrzen jako kandidát demokratů pro souboj s Donaldem Trumpem, Češi hojně diskutují na sociálních sítích o amerických prezidentských volbách. V prvotních diskusích se objevují srovnání Joe Bidena s Jiřím Drahošem, ke kterému má dle diskutujících názorově blízko. Donald Trump je naopak připodobňován k Milošovi Zemanovi, a to jak rétorikou, tak i vlastnostmi. Preference lidí vyjadřujících se na sociálních médích ke dvěma hlavním kandidátům jsou vyrovnané, přičemž většina příspěvků nestraní žádnému z nich. Vyplývá to z analýzy českých sociálních médií, kterou provedla společnost NEWTON Media.

Analýza sledovala vyjádření a komentáře na Facebooku, Twitteru, Instagramu, v diskusích pod články a na fórech v období od  23. září do 25. října. Celkem se analyzovalo 27 576 příspěvků týkajících se amerických prezidentských voleb. Podobně jako v samotných Spojených státech, je i v českých diskusích znát polarizace názorů na Donalda Trumpa a Joa Bidena. V diskusích se často vyskytují příspěvky o kandidátech, v nichž uživatelé sociálních sítí užívají pejorativních hodnotících soudů, a to zejména v kulturním a hodnotovém smyslu. Donald Trump je nejčastěji označován jako rasista, fašista nebo sexista, s Joe Bidenem jsou v české debatě oblíbené výrazy sluníčkář, globalista nebo neomarxista.

„Tento způsob komunikace byl ovlivněn i příspěvky členů hnutí SPD, zejména jeho předsedou. Z české politické scény byl právě Tomio Okamura tím, kdo sdílel o amerických volbách největší počet příspěvků,“ říká Martina Maňhalová, analytička NEWTON Media. Post s největším počtem interakcí publikoval Okamura 25. října. Šlo o fotografii Donalda Trumpa s citátem: „Nedovolíme, aby nám sebrali naši zemi, hodnoty, historii a kulturu. Tento snímek předseda SPD doplnil o komentář: „Souhlasím s těmito slovy Donalda Trumpa. Má sice spoustu chyb, ale určitě je lepší volba než loutka sluníčkářů a globalistů Joe Biden. Co myslíte?

Vyrovnané volební preference

Z celkového počtu téměř 30 tisíc sledovaných příspěvků vytvořili analytici NEWTON Media náhodný desetiprocentní vzorek a na něm ukazují, koho by Češi v amerických volbách teoreticky podpořili. Oba kandidáti by dostali zhruba stejný počet hlasů (714 Trump, 710 Biden). Nejvíce komentářů se přitom objevilo po první velké debatě obou kandidátů. Druhou zásadní mediální metou byl Trumpův pozitivní test na koronavirus.

Trumpovi v očích diskutujících uškodila například situace s neplacením daní, ale také koronavirová krize. Komentáře rovněž kritizují jeho aroganci, agresivitu a „buranství“. Naopak pozitivně byl současný prezident hodnocen nejčastěji z hlediska zahraniční a imigrační politiky a toho, že během svého mandátu nezačal žádnou válku. Biden byl dle některých přispívajících často hodnocený jako reprezentativnější, než je Trump. Proti Bidenovi naopak hrál jeho vysoký věk, což ovšem značí, že se lidé nechali strhnout Trumpem, který na věk Bidena nelogicky upozorňuje, přičemž oba kandidáty dělí věkový rozdíl pouhých tří let. Kritika Bidena se objevovala také v souvislosti s aférou s odhalením e-mailů jeho syna či spekulace o pedofilii. Negativně Bidenovu publicitu ovlivnilo i obvinění, že Twitter cenzuruje Trumpovy příspěvky o Bidenovi.

Co se týče politických témat, která nejvíce rezonují rozpravami o amerických volbách, nejčastěji se řešilo zdravotnictví (3342 příspěvků), ekonomika (334) a zahraniční a imigrační politika (259). „V rámci předvolebního boje v USA hraje výraznou roli téma dostupnosti zdravotní péče v rámci koronavirové krize a samotné zvládání krize současnou vládou. V českých sociálních médiích je však téma Obamacare zmiňováno minimálně, jednoznačně převládá vliv zprávy o pozitivních testech na covid prezidenta Trumpa. Jeho onemocnění je často vnímáno jako zadostiučinění za prezidentovu nevšímavost a lehkovážnost ke koronavirové krizi,“ doplňuje Kristýna Jiroutová, další z autorek analýzy vypracované NEWTON Media. Zatímco v oblasti zdravotnictví získává Trump spíše „záporné body“, v zahraniční politice naopak ztrácí Biden a to převážně vlivem rozsáhlých debat příznivců SPD na profilu Tomia Okamury, ale i obecně protiimigračního naladění části české veřejnosti. Dalšími důvody, proč Trump nad Bidenem v zahraniční politice vítězí, je Trumpovo omezování importu a nedůvěra v Bidena v otázkách vztahů s Ruskem.  

I v otázkách ekonomiky lidé vyjadřující se v českých sociálních médiích podporovali spíše Trumpa. V diskuzích pod redakčními články byla často zmiňována rekordně nízká nezaměstnanost za jeho vlády před koronavirovou krizí. „Ohledně Bidena v této otázce nacházíme velmi málo zmínek. Není to tak, že by lidé v kontextu ekonomiky komentovali Bidena negativně, spíš si ho do tohoto kontextu neumí zasadit,“ uzavírá Jiroutová.

Kontakt pro média:
Jitka Adamčíková
T: 00420 605 441 267
Jitka.Adamcikova@newtonmedia.cz

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!