Talk show po česku

Karel Sip

Larry King, Oprah Winfrey, David Letterman nebo Ellen DeGeneres. Zvučná jména amerických hvězd, které se proslavily zejména díky své televizní talk show. U nás funguje fenomén talk show na trochu jiných principech. Na přelomu milénia jsme jich mohli zaznamenat hned několik. Nyní jsou hlavními hráči na obrazovkách hlavně Karel Šíp a Jan Kraus.

Foto: Všechnopárty Karla Šípa. Zdroj: Profimedia.cz

Talk show obecně řadíme k populárně-naučným televizním žánrům, jejichž významnost je postavena hlavně na ústřední postavě moderátora, který je apriorně i tváří pořadu. V České republice je v současné době typický model večerní talk show, kdy páteční prime-time patří na dvou televizních stanicích právě tomuto formátu. Tento specifický druh televizní zábavy se v českém prostředí stále těší oblibě, i když je pomalu na ústupu.  

Všechnopárty jako párty pro všechny

Veřejnoprávní Česká televize již několik let nabízí divákovi talk show Karla Šípa Všechnopárty, která je zároveň u nás, co se sledovanosti týče, nejúspěšnější. Každý páteční večer si ji zapne něco okolo miliónu diváků. Šípův pořad plní i vzhledem k povaze a k poslání veřejnoprávního média spíše zábavní funkci. Projev moderátora Šípa je lidový a velmi často si dělá srandu sám ze sebe. Největším nedostatkem jeho talk show však je předvídatelnost. Tak jako téměř u každého hosta můžeme očekávat otázku na závěr: „Prozraďte mi, na čem teď pracujete nebo co nyní chystáte?“, tak je předvídatelná i skladba jeho hostů. Nejčastěji to jsou osobnosti z herecké branže, těsně jim sekundují lidé z hudebního průmyslu a následně pak sportovci či sportovkyně. Politik se objevil v jeho show za poslední rok jen jednou. Dramaturgická nenápaditost ubírá této talk show na jejím jinak kvalitním základu.  

One man show – Show Jana Krause  

Konkurenční Show Jana Krause je v páteční večer vysílána na Primě o něco později než Šípova Všechnopárty. I to je bezesporu určitým faktorem toho, proč má Krausův pořad menší sledovanost, v průměru přes půl miliónu diváků. Jan Kraus má svůj pořad na rozdíl od Karla Šípa více postavený na improvizaci a na pestrosti výběru hostů. I když u něj převažují také návštěvy z herecké branže, hned za ní dostávají nejčastěji prostor hosté, kteří nejsou příliš obecně známí, ale zabývají se něčím neobvyklým a zajímavým. Pro příklad to byla cvičitelka nahé jógy, propagátor sukní pro muže nebo mistr republiky v míchání tataráku. Velmi často se v jeho pořadu objevují také lidé z vědeckého a akademického prostředí nebo podnikatelé. Oproti Všechnopárty se v Krausově talk show více profilují i zástupci politiky. Z náplně pořadu je často cítit i fakt, že je politické dění Krausovi blízké a jeho úvodní prolog je mnohdy zaměřen právě na politickou či ekonomickou problematiku. Celková stylizace prostředí pořadu, přítomnost kapely na místě i výběr témat a hostů dodává Show Jana Krause trochu nádech amerických talk show. A v tom se právě liší oba zmiňované pořady. Tam kde se Jan Kraus snaží improvizovat, aby byl pořad zábavný a neotřelý, tam musí Karel Šíp spoléhat pouze na své hosty. 

Šárka Nevoralová
studentka mediálních studií na UP v Olomouci

Čtěte také

Blog

Webinář: Existují relevantní kontakty v mediálním světě?

Příští týden ve středu 7. 12. 2022 od 14:30 hodin se bude konat speciální webinář: Relevantní kontakty v mediálním světě! Naši kolegové Michal Hroneš a Václav Trunec vám prozradí, jak získat relevantní audience nejen z našeho produktového portfolia. Přijďte

Blog

Jaké jsou hlavní výhody MediaHQ?

Minulý týden jsme spustili nejrelevantnější a pravidelně validovanou databázi novinářů. Jaké jsou její výhody? ✔️ K dispozici je přes 3 000 neustále aktualizovaných a pro vás relevantních kontaktů. ✔️ Umožňuje

Newsletter

Nestihli jste včerejší online stream? 💻

Dobrý den, včera vám kolega Václav Trunec v online streamu představil největší aktualizovanou databázi kontaktů novinářů českých médií. Unikla vám tato událost? Nevadí! Podívejte se na online

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!