Smutný Apríl

Letošní Apríl byl smutný. Z jednoduchého důvodu. Aprílové žerty přestávají být vtipné. Je totiž těžké odlišit je od reality, která je v posledních měsících mnohdy neuvěřitelnější než ledajaký novinářský chyták.

Foto: ilustrační. Zdroj: archiv Mediainfo.cz.

Tento rok jsem byla z mediálních žertíků značně zmatená. Ne, že by redaktoři ztratili smysl pro humor. U hodně vtipů jsem ale přemýšlela, jestli jsou opravdu vymyšlené. Přišly mi totiž jako pouhý slabý odvar reality. Abych byla upřímná, většina zpráv mi nepřišla nereálných a vlastně by mě ani nepřekvapilo, kdyby se objevily za pár dní jako seriózní informace.

Babiš na nákupech

Nejčastěji se v aprílových zprávách objevoval místopředseda vlády Andrej Babiš. Server Aktuálně napsal, že se vlivný politik a podnikatel inspiroval vítězstvím Andreje Kisky ve slovenských prezidentských volbách a začal připravovat kampaň pro volby české hlavu státu, v níž by chtěl na Pražský hrad prosadit hokejistu Jaromíra Jágra.

Redakce serveru Aha rozšířila spekulace, jaké příští médium chce miliardář Babiš koupit. Nedržela se vůbec při zemi – volba podle ní padla na samotnou Českou televizi. Stejné téma napadlo autory křesťanského webu Christnet, podle nějž měl velkopodnikatel koupit Katolický týdeník a přejmenovat jej na Katolicko- evangelický. Nápodobně projekt Demagog na svém blogu napsal, že Andrej Babiš se stal úplným a jediným vlastníkem vykonavatelských práv nad tímto projektem.

Kromě koupě České televize, která je na první pohled vtipem, vlastně není žádný z výše zmíněných aprílových žertíků ani zdaleka tak neuvěřitelnou informací, jako když nejbohatší Slovák žijící v Česku oznámil nákup Mafry, a následně se stal místopředsedou vlády a ministrem financí. Naopak si myslím, že od Andreje Babiše ještě můžeme čekat mnoho překvapivějších zpráv.

Mediálního tématu se držel i server Digizone. Martin Veselovský a Daniela Drtinová podle jeho tvůrců měli chystat nové Události a komentáře pro TV Barrandov. Což opět působí jako jedna z naprosto reálných variant, jakou cestou by se mohla bývalá redakce Událostí, komentářů vydat.

Modrý majáček

Z jiného soudku byl článek portálu lidovky.cz, který reagoval na aktuální kauzu děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka. Ten jel po dálnici D5 v protisměru se zapnutým modrým majáčkem. Aprílové lidovky napsaly, že Ševčík chce svou chybu odčinit tím, že se bude věnovat charitě a založí nadaci Modrý maják. Článek byl tak věrohodný, že rozproudil facebookové diskuze o opravdovosti Ševčíkova kroku.

Bartošová už nepřekvapí

Bulvár přidal svou stálici Ivetu Bartošovou. Podle Aha.cz se zpěvačka za zády svého současného manžela Josefa Rychtáře, který jí k nelibosti Zdeňka Macury nechává sledovat pracovníky své bezpečnostní agentury, opět schází se svým bývalým manželem Jiřím Pomeje. Zpráva ale asi nechá chladným téměř každého. Od Ivety jsme si zvykli na peprnější životní kolotoče.

Úplně jiným směrem se vydal a pověst aprílových žertíků do jisté míry zachránil server magazínu Týden. Američtí vědci podle něj dokázali, že „je pravda to, co všichni tak trochu očekávali“, tedy že přispěvatelé do internetových diskuzí mají v průměru menší přirození než zbytek populace. Překvapivě ale nikoho ze stálých diskutujících neodradili, protože jen pod dotyčným článkem se sešlo 90 příspěvků od čtenářů, kteří útočili na sebe navzájem.

Marie Bydžovská
autorka je novinářka, zabývá se ekonomikou

Čtěte také

Blog

Využíváte umělou inteligenci?

U nás v Newtonu ji využíváme dlouhodobě, ale pro poskytnutí kvalitních a přesných výstupů pro naše klienty se vždy ještě spoléháme na naše kolegy analytiky.

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!