Problematický vztah: Strache a rakouská média

Strache u mikrofonu

Poslední zářijovou neděli proběhnou u našich jižních sousedů parlamentní volby. Ambici vystřídat současného spolkového kancléře Wernera Faymanna ve funkci ohlásil i kontroverzní předseda Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache.

Foto: Heinz-Christian Strache, Zdroj: Profimedia.cz

Strache nebere na lehkou váhu důležitou roli médií ve volební kampani. Nemalé množství voličů se totiž na základě informací z nich rozhodne, koho nakonec podpoří. A právě k médiím nemá vídeňský rodák nejlepší vztah. Podle jeho názoru informují záměrně tendenčně, rozšiřují lži a používají stále stejná klišé (například, že předseda Svobodných má blízko k pravicovému extremismu a od nacismu se distancuje jen naoko). Strache často tvrdí, nemaje po ruce dostatečné argumenty, že média přecházejí k provokačním až hysterickým nadávkám jen proto, aby splnila „bojový úkol“ proti Svobodným.

Strache se tak snaží – stejně jako jeho slavnější předchůdce Jörg Haider – získat v očích obyvatel státu pod Alpami gloriolu jediného důvěryhodného protivníka proti mocenskému kartelu dvou nejsilnějších rakouských stran – sociálních demokratů a lidovců. Součástí těchto strukturmá být například státní televize ORF, v Rakousku i v zahraničí respektované deníky Der Standart, Die Presse nebo bulvární „plátky" typu Die Kronen Zeitung a Österreich. 

Předvolební řízek

Redaktoři výše uvedených médií vědí, že setkání se Strachem vyžaduje pečlivou přípravu. Rozmlouvají s člověkem, jenž je koncentrovaný, připravený vyrazit do útoku a agitovat pro „svoji věc" v jakémkoli momentu. Když nedávno prezentoval v jedné soukromé televizi svůj oblíbený pokrm – řízek s brambory a petrželí – v jednu chvíli zmatený divák nevěděl, zda jde ještě stále o vaření nebo spíše o předvolební vystoupení.

Aby voliči mohli získávat informace „bez cenzury", vydávají Svobodní noviny Neue Freie Zeitung. Strana jde nejvíce ze všech rakouských politických subjektů s moderními trendy komunikace a hojně využívá internet. Samotný Strache vsadil především na sociální síť Facebook (z rakouských politiků má nejvíc „přátel"), kam prakticky denně umisťuje svoje názory či různé odkazy, které stojí za pozornost. 

Strache velmi touží vyhrát podzimní klání. Jednou provždy by tím odhodil nálepku levné Haiderovy kopie. Soudím ale, že půjde o nenaplněné naděje; svůj cíl formuloval nerealisticky. Nemá ani charisma srovnatelné s rozporuplným předchůdcem ani jeho schopnosti komunikovat a oslovit voliče prostřednictvím médií. 

Miroslav Šepták
historik a politolog

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!