Pražské jaro na konci polského léta

srpen 1968

V posledním srpnovém týdnu se na stránkách polského tisku objevily vzpomínky na konec tzv. Pražského jara, když tři týdeníky, shodou okolností vycházející ve stejný den, připomněly 45. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Foto: srpen 1968, Praha, okupace sovětskou armádou, tank před Prašnou bránou, Zdroj: Profimedia.cz

Každý z listů nabídl jiný úhel pohledu na tuto událost. Týdeník wSieci (26.8.) se zaměřil především na reakci polského obyvatelstva, jehož většina prý s Čechoslováky sympatizovala a za zapojení polské armády do akce řízené Sovětským svazem se styděla. Opoziční aktivisté v Polsku šířili letáky na podporu československé snahy polidštit socialismus, objevovaly se nápisy na zdech útočící na Sovětský svaz. Své schytaly i různé pomníky, například socha rudoarmějce skončila s odpadkovým košem na hlavě. Některé známé osobnosti vystoupily kvůli okupaci Československa z polské komunistické strany, byl mezi nimi i historik a pozdější ministr zahraničí Bronisław Geremek. Nejvážnějším aktem odporu se ovšem stal čin otce čtyř dětí Ryszarda Siwce, který se na protest proti „nevyprovokované agresi vůči bratrskému Československu“ upálil na stadioně ve Varšavě během státních oslav dožínek.

Nesouhlas  umělců s polskou invazí

Týdeník Do Rzecy (26.8.) osvětlil, jak se k vstupu 25 tisíc polských vojáků do Československa postavili polští umělci. Svůj nesouhlas vyjádřili mimo jiné spisovatelé Jerzy Andrzejewski, Sławomir Mrożek nebo Gustaw Herling-Grudziński. Posledně jmenovaný napsal text „Půl milionu vojáků proti 2 000 slovům“, jenž odkazoval na slavný text Ludvíka Vaculíka 2 000 slov, který se stal jedním ze symbolů Pražského jara. Do prekérní situace se dostali pořadatelé hudebního festivalu v Sopotech, kterého se v osudných srpnových dnech účastnili i čeští hudebníci v čele s Karlem Gottem. Ti bojkotovali 21.8. oficiální banket festivalu a nepřišli pak ani na slavnostní zakončení.

Násilné chování Čechů k polským ženám

Časopis Uwaźam Rze (26.8.) klade důraz na chování Čechů k Polákům v měsících následujících po 21.srpnu. Není to příjemné čtení. Jednání Čechů po vstupu oficiálně spřátelených vojsk bylo podle autora článků specifické a lze ho snad vysvětlit mentalitou odlišnou od té polské. Místo, aby povstali, snažili se Češi okupantům znepříjemňovat život. Uważam Rze se pozastavuje nad tím, že odveta za okupaci se občas proměnila v násilné akce vůči polským ženám. Některé případy uváděné autorem působí neuvěřitelným dojmem. Polky pracující v tehdejším Československu nechtěli zdejší řidiči brát do autobusů nebo je nechtěli obsloužit v českých obchodech s tím, že „brambory snědl Gomułka (Pozn.: tehdejší šéf polské komunistické strany) a jablka vaši vojáci“. Občas bylo prý polským ženám nadáváno do prostitutek, některé byly i zmláceny. Týkalo se to třeba dvou Polek vítajících příchod polské armády do Nového Města Nad Metují.

Pro poněkud nerytířské chování některých českých jedinců nabízí článek Uważam Rze jedno možné vysvětlení. Jako Poláci pohlíželi s odporem v roce 1920 na hordy bolševiků valící se z Východu, stejně tak v srpnu 1968 měli Češi právo smýšlet o Polácích jako o „nájezdnících z divokého kraje“. Podle autora byla totiž na české straně hranice daleko vyšší životní úroveň než na té polské.

Tomáš Fošum
publicista

Čtěte také

trendy
Blog

Jak využít trendujících témat pro posílení Vašeho brandu? 

Každý den produkují firmy i jednotlivci nepřeberné množství obsahu s jediným cílem – získat nového zákazníka. Je proto čím dál těžší zaujmout a přitáhnout pozornost čtenáře, o jehož pozornost bojuje hned několik konkurenčních firem. Jak ale dosáhnout toho, aby zrovna Váš obsah vystupoval nad ostatní? Pojďme se na to společně podívat.

Jana Barakova CEO
Blog

Ohlédnutí Jany Barákové: 6 měsíců ve funkci CEO Newton Media

Někomu se půl roku může zdát jako dlouhá doba, ale pro Janu Barákovou vše uběhlo v rychlém tempu. Od ledna 2024, kdy byla jmenována na pozici ředitelky Newton Media, musela totiž čelit nejedné výzvě. Zajímalo nás, jak toto období plné změn vnímá a jak se se svou novou rolí sžila. Sedli jsme si proto společně ke krátkému rozhovoru, který Vám exkluzivně přinášíme na stránkách tohoto blogu.

OH 04 1
Blog

Sportovci vs. média

Hlavními hvězdami mediálních přehledů se tak stávají sportovci. Slyšíme o nich v televizi, vidíme je na sociálních sítích, píše se o nich na internetu. Kdo z nich je ale ten pomyslný král mediálního prostoru? A kdo jsou jeho (nebo její) vyzyvatelé?  Nad těmito otázkami jsme taky přemýšleli. Nebylo nic snazšího než si pro odpovědi zajít do naší aplikace pro správu médií NewtonOne nové generace, ve které jsme za pár kliků našli všechna potřebná data. 

DALL·E 2024 07 24 09.34.37 A simple illustration showing a business professional wearing less formal clothing, such as a casual shirt and jeans, using a computer to monitor comp
Blog

Hlavní důvody, proč byste měli monitorovat Vaši konkurenci

Ať už jste začínající podnikatel, který právě vstupuje na trh se svým prvním produktem, nebo zavedená značka s desítkami zaměstnanců, s největší pravděpodobností máte hned několik hlavních konkurentů. A ti bojují o stejný segment trhu a stejné zákazníky jako Vy. Jak ale identifikovat, jakou konkurenci má vůbec cenu sledovat a jak se můžete poučit z toho, co o ní píší jejich zákazníci? Na to se společně podíváme v dnešním blogu.

telefon kresba

Jdeme na to!