Pravda o Krymu

krym protesty postava Putina

Ruský internetový deník Pravda.Ru denně přináší ve čtyřech světových jazycích čerstvé informace o dění v Rusku i ve světě. Samotný název portálu – Pravda – má ve čtenáři vyvolat dojem věrohodnosti. Každý člověk ale ví, že pravda nebývá jen jedna, a tak otázkou zůstává: Čí pravdu nám Pravda zprostředkovává?

Foto: 3.3.2014, Karneval v Düsseldorfu. Zdroj: ČTK/AP/Martin Meissner

Pravda.Ru je internetový zpravodajský portál, který byl založen v roce 1999, jako první elektronické noviny v Rusku vůbec. Patří stejnojmennému holdingu, který provozuje na tucet tematických webů o politice, ekonomice, finančním sektoru nebo zdravotnictví, jejichž celková návštěvnost dosahuje měsíčně čtvrt milionu unikátních přístupů. Pravda, která má i svůj vlastní youtube kanál Pravda TV, je považována za deník pozitivně laděný vůči Kremlu, což potvrzují i slova bývalého poslance Státní Dumy Borise Naděždina: „Pravda.Ru je prokremelský deník, který celou dobu potlačuje opozici“. Podívejme se na to, jaký způsobem toto médium informuje o současném dění na Krymu.

Možnosti manipulace

Na začátek je nutné podotknout, že Pravda.Ru se nebrání informovat o jakékoliv události, která se Krymu týká. Nedá se říci, že by její zpravodajství bylo v tomto smyslu selektivní. Jistá, podle mého názoru velká, míra manipulace s míněním čtenáře je však očividná. Články, které obhajují oficiální postoje Kremlu (respektive Vladimira Putina), se na mapě stránek pravidelně ocitají na privilegovaných místech, nabízejí prostor pro řadu komentářů, rozhovorů i argumentů, jsou relativně rozsáhlé a čtivé. Naopak ty, které nejsou v souladu s vládní linií, a podporují argumenty Západu (tedy především Spojených států nebo Evropské unie) v otázce Ukrajiny a Krymu, se hledají těžko, mají čistě informativní, až nudný, charakter a většinou rozsah do deseti vět. Jaký typ článku si asi vyberete a přečtete s větší chutí?

Spása přichází z Ruska

V souvislosti s Krymem je Rusko na stránkách Pravdy.Ru prezentováno jako mírotvůrce, téměř spasitel, který je ochoten naslouchat přáním „prostého, utlačovaného lidu“. Hájí univerzální a nepopiratelné principy demokracie a práva na sebeurčení, a samozřejmě podporuje konání „svobodného a demokratického“ referenda, v němž mají 16. března 2014 obyvatelé krymského poloostrova rozhodnout o své budoucnosti. Prezident Vladimir Putin pro Pravdu.Ru řekl, že nestojí o teritoriální dezintegraci Ukrajiny ani krymský separatismus, ale je připraven, jako každý správný lidumil, vyslyšet přání Krymu připojit se k Ruské federaci. Zároveň zdůrazňuje, že je nezbytné ochránit rusky mluvící obyvatelstvo před nelegitimní, lidmi nezvolenou vládou, která se za podpory Západu ujala moci v Kyjevě. Takových článků na stránkách Pravdy naleznete opravdu hodně. Jejich čtivost, podpořená humanistickými argumenty o ochraně lidských práv a mírové misi Ruska, jistě dokáže ovlivnit mínění mnoha čtenářů.

Bojovně naladěný Západ

O aktivitách západních zemí na Ukrajině a Krymu Pravda.Ru informuje dvěma způsoby. Ten první se týká těch událostí, které se dají hodnotit veskrze pozitivně (jako příklad lze uvést americkou půjčku Ukrajině ve výši jedné miliardy amerických dolarů ze 7. března, která má pomoci odvrátit hrozbu bankrotu) – o takových Pravda napíše krátký komentář, sestávající z několika vět čistě informativního charakteru. Výsledek působí jako nudné encyklopedické heslo ze zaprášené tlusté knihy. Na druhou stranu portál věnuje velkou pozornost těm počinům, které mají potenciál – za použití správné interpretace – ukázat Západ v negativním světle. Ojedinělé nejsou články, které překrucují projevy amerických funkcionářů v tom smyslu, že USA se skoro chystají vyhlásit válku Rusku. Kromě toho Amerika podporuje klientelistický režim v Kyjevě, který nerespektuje specifika regionu a vede tak bratrskou zemi do zkázy. Severoatlantická aliance údajně také reaguje nepřiměřeně, když na ruské snahy „ochránit obyvatele Krymu“ reaguje svoláním Severoatlantické rady. Západ v podání Pravdy zbytečně vyhrocuje situaci, vměšuje se do regionu, o kterém nic neví, instaluje sobě nakloněné politiky do vysokých funkcí a zahrává si tak s osudy milionů Ukrajinců.

Ve jménu Lenina

Když Pravda.Ru slavila v roce 2009 své desáté narozeniny, vydala k této příležitosti článek, v němž napsala: „I když jsme nezávislé médium, první kroky jsme udělali s odhodláním a pýchou, abychom ochránili jméno, které zvolil Lenin v roce 1912, se sebevědomím a pokorou zároveň.“. Pravda.Ru se tak přihlásila k odkazu stále vycházejícího komunistického listu Pravda, který založili bolševičtí revolucionáři ještě před vypuknutím první světové války. Je možné, aby deník, který se odvolává na autoritu Vladimira Iljiče Lenina, mohl zároveň deklarovat svou nezávislost, objektivitu a úctu k demokratickým hodnotám? Pravda a po ní její mladší sestra Pravda.Ru již po celé století nepochybně zůstávají pevně v rukou státu, o jehož záměrech se skutečnou pravdou nelze mít iluze.

Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!