Poroste Murdochovo mediální impérium?

Jeff Bewkes

Mediální magnát Rupert Murdoch usiluje o koupi konkurenčního mediálního gigantu Time Warner Inc. Jeho první nabídku v hodnotě desítek miliard amerických dolarů výkonný ředitel Time Warner Jeffrey Bewkes v polovině července odmítl. Podle všeho se ale Murdoch nevzdává a nabídku ještě zvýší.

Foto: Jeffrey Bewkes. Zdroj: Profimedia.cz

Bewkes chce víc

Mediální společnost 21st Century Fox, kterou vlastní jeden z  nejvlivnějších lidí planety Rupert Murdoch, v červnu nabídla firmě Time Warner, že ji koupí za cenu 85 dolarů za akcii, tedy asi za 80 miliard dolarů, přičemž 40 % transakce mělo proběhnout v hotovosti a zbytek měl být vyplacen formou akcií. Jde tak o nejvyšší nabídku, jakou kdy Murdoch, který vlastní stovky firem po celém světě, učinil. Výkonný ředitel Time Warner Jeffrey Bewkes ale jeho nabídku odmítl s tím, že si není jistý, jestli by bylo možné konglomerát FoxuWarneru efektivně spravovat. Mnohem silnějším argumentem se ale zdá být, že podle Bewkese je Murdochova nabídka příliš nízká. Aby si pojistil, že další investoři nebudou jednat proti jeho záměrům, dohodlo se dvanáctičlenné představenstvo Time Warner na změně stanov. Ty do této doby umožňovaly akcionářům s kombinovaným podílem 15 % a více svolávat výjimečná zasedání. O tuto možnost byli nyní dočasně připraveni, a to až do června příštího roku, kdy se bude konat pravidelné každoroční zasedání. Jeffrey Bewkes se totiž obává, že by menší investoři podlehli tlaku mocného Ruperta Murdocha a donutili vedení Time Warner, aby souhlasilo s prodejem.

Není otázkou, jestli prodat, ale za kolik

Zdá se, že Rupert Murdoch je připraven ve hře o Time Warner pokračovat. Podle interních zdrojů se 21st Century Fox připravuje na prodej dvou televizních stanic pod hlavičkou Sky TV, které vlastní v Itálii a Německu. Jejich prodejem by společnost získala bezmála 14 miliard dolarů, které by mohla použít na nákup Warneru. Analytička Marci Ryvicker je toho názoru, že transakce by byla pro Fox výhodná i za cenu 100 dolarů za akcii, tedy za 91 miliard dolarů. Murdoch má tedy značný prostor svou nabídku posunout výš a o to Bewkesovi pravděpodobně jde. Podle slov analytika New York Times Davida Carra totiž není otázkou, zda Time Warner prodat nebo ne, ale kdy ho prodat a za kolik. Od počátku milénia, kdy došlo k fúzi Time Warneru se společností America Online, se mediální holding ocitl ve finančních potížích, které vedly až k ročním ztrátám ve výši rekordních 99 miliard dolarů. Šlo o kolosální chybu, z níž se Time Warner docela nevzpamatoval.

Murdoch chce do Asie

Proč Rupert Murdoch o Time Warner stojí? Faktem zůstává, že i když si ekonomicky Warner nevede zdaleka tak dobře jako na konci minulého tisíciletí před osudnou fúzí, je stále jedním z největších globálních mediálních hráčů. Se svými 34 tisíci zaměstnanci po celém světě a prestižními kabelovými kanály jako je HBO, které vysílá komerčně nebývale úspěšné řady jako je Big Bang Theory nebo Game of Thrones, se jedná o lákavé sousto. Mnohem větší roli však hraje potenciál pro proniknutí na asijský a latinskoamerický trh. Finanční analytik Mario Gabelli říká, že „Murdoch vidí 3 miliardy nových diváků na trhu a rostoucí střední třídu v Číně a Indii se silnou poptávkou po médiích.“ To je jeho hlavní motivace ke koupi Time Warner. Ten například vlastní několik úspěšných kanálů v jižní Americe, kde se Foxu tak dobře nedaří. Velký potenciál mají i jeho televizní stanice v Indii a ambiciózní pronikání na státem silně regulovaný čínský trh, který bude do budoucna ještě růst. Spojení 21st Century FoxTime Warner by přineslo i výhody v podobě vyjednání lepších podmínek s kabelovými společnostmi nebo úsporu peněz při distribuci filmů. Murdoch počítá i s tím, že až se obchod vydaří, bude muset prodat zpravodajský kanál CNN, který Warner vlastní. Tuto oběť je ale ochoten přinést – mohl by se totiž dostat do problémů s americkými regulačními úřady, protože by ovládal příliš velký podíl zpravodajských kanálů.

Klíčovým hráčem v této hře ale nadále zůstává Jeffrey Bewkes. Ten by prodejem Time Warner sám získal za současných podmínek nabízených Foxem nemalou sumu 80 milionů dolarů. Kromě snahy vyhnat cenu Warneru co nejvýš by si ale rád podržel i vysokou funkci ve vedení společnosti. Je otázkou, zda mu tuto možnost Rupert Murdoch nabídne, či nikoliv.

Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

Čtěte také

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Blog

Medializace mezinárodního veletrhu ReBuild Ukraine. Tohoto veletrhu se zúčastnily zajímavé subjekty. Akce přitáhla pozornost širší a odborné veřejnosti.

Je to již rok od té doby, co se Ukrajina stala terčem útoku ze strany Ruska. Nedávno se ve Varšavě konal mezinárodní veletrh ReBuild Ukraine a my jsme

Blog

Vítejte v nové éře efektivního a snadného PR!

Máte problém se špatnou doručitelností tiskových zpráv? Trávíte hodiny hledáním kontaktních informací na novináře? Nebo nemůžete zacílit na ty správné? Tyto dny jsou u konce! Představujeme vám MediaHQ

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!