Političtí aktivisté ze Silicon Valley vyrážejí na zteč

brigade for the people

Před několika lety způsobilo Arabské jaro i díky sociálním sítím politické zemětřesení v několika státech severní Afriky. Ambice spoluzakladatele Napsteru a prvního předsedy společnosti Facebook Seana Parkera možná nejsou tak revoluční. Přesto budí jeho projekt Brigade.com pozornost.

Foto: Ilustrativní. Zdroj: Brigade.com

Sean Parker se nechal před několika dny v deníku USA Today slyšet, že jeho hlavním cílem je probudit občanskou společnost ve Spojených státech amerických. Parkerovi vadí apatie tamních voličů, kteří dle jeho názoru ztrácejí naději, že mohou zásadně ovlivnit dění kolem sebe. Domnívá se, že sociální sítě mají velkou moc, ale jejich uživatelé se pohybují v roztříštěném prostředí. Bývalý předseda Facebooku hodlá prostřednictvím prostoru Brigade.com všechny tyto síly zastřešit pod křídla svého projektu.

Nová naděje pro demokracii

Jak se píše v úvodním textu na Brigade.com, jeho tvůrci chtějí dát nově vznikající komunitě naději, že jejich "hlas bude slyšet a následné aktivity budou mít skutečný dopad". Třicátník Parker na vše samozřejmě není sám. Obklopují jej další třicátníci ze Silicon Valley, do jejichž okruhu patří samozřejmě i hlavní tvář Facebooku Mark Zuckerberg. Právě ten seznámil s Parkerem svého spolubydlícího ze studií na Harvardu Joea Greena, který se stal jako investor rovněž součástí Brigade.com. O přímém zapojení samotného Zuckerberga do projektu se však oficiálně nemluví.

Arabské jaro jako částečná inspirace?

Parkera a Greena fascinuje svět politiky a možnost sociálních sítí veřejné dění ovlivňovat. Možná bedlivě sledovali bouřlivé demonstrace v Egyptě svolávané přes sociální sítě, které v rámci Arabského jara poslaly dlouholetého prezidenta země Mubaraka do věčných politických lovišť. Možná právě tam si ověřili teoretické poznatky z oblasti svého podnikání. Oba dva samozřejmě nejsou žádnými revolucionáři, ale spíš vědci v laboratoři sociálních sítí. Nemají sice ambice svrhávat americké prezidenty, jisté spasitelské rysy však lze v jejich aktivitách bezpochyby vypozorovat.

Zuckerberg se nedívá nalevo ani napravo

Nedá se však říci, že by patřili mezi horlivé podporovatele Demokratů či Republikánů. Alespoň navenek. To samé platí i pro Zuckerberga. Prestižní server The Wire se např. vloni v nadpisu jednoho svého lednového článku s nadsázkou ptal, jestli je Zuckerberg "skrytým Republikánem". Reagoval tak na spolupráci Zuckerberga s republikánským senátorem Chrisem Christiem. Tvůrce Facebooku se totiž veřejně i neveřejně poměrně často setkává s prezidentem Obamou, zvoleným za Demokraty, se kterým si očividně rozumí.

Reformujte přistěhovalecký systém

Jestliže jsou politické preference u Zuckerberga a Parkera poněkud nezřetelné, tak u Greena je příklon k Demokratům poměrně znatelný. Svědčí o tom další z jeho internetových politických projektů, který najdeme na adrese fw.com. Prostřednictvím této webové stránky nabádá miliardářský politický aktivista Green k reformě přistěhovaleckého systému. Požaduje, aby současných asi 11 miliónů "nelegálů" získalo bezodkladně občanství USA. Zdůvodňuje to tím, že Spojené státy se tak stanou konkurenceschopnější, navíc se podle něj tímto vytvoří milióny pracovních míst. Aktivizuje registrované členy komunity fw.com a nabádá je, aby prostřednictvím online formuláře tlačili na politiky zastupující oblast, ve které žijí. Obsah webu tvoří sugestivní příběhy jednotlivých imigrantů. To je projekt, který by těžko mohl rozjet republikánský sympatizant.

Úplně prvním větším projektem v oblasti sociálních sítí však bylo pro Greena v roce 2005 spuštění Embassy, což je název internetového prostoru sloužícího pro výměnu politických názorů. Sociální síť Embassy si získala zpočátku velký počet příznivců, jelikož se ale její funkční prvky kryly s Facebookem, byla nakonec v roce 2010 Greenem pozastavena.

Parker a Green spouštějí úspěšnou aplikaci Causes

Pojďme ale k prvnímu společnému projektu Parkera a Greena, kterým se stala krátce po jejich seznámení založení společnosti Causes. Ta měla povzbuzovat Američany, aby nebyli lhostejní a více se zapojovali do veřejného dění. Společnost věnovala mnoho milionů dolarů na charitativní, sociální a politické projekty.

Klíčovým produktem společnosti Causes na poli sociálních sítí se stala stejnojmenná aplikace fungující na Facebooku. Causes se dnes může pochlubit téměř 190 miliony registrovaných uživatelů na celém světě. Mechanika Causes je v podstatě velmi jednoduchá. Uživatel si zde založí profil a vybere oblasti, které jej zajímají – životní prostředí, lidská práva, práva menšin atd. Potom se může snadno spojit s podobně smýšlejícími jedinci a společně s nimi organizovat protestní akce, happeningy a apelovat na politiky a vysoké státní úředníky.

Podstata fungování Causes se značně podobá nově vzniklému projektu Brigade.com. Green a Parker již také do médií sdělili, že se budou nyní více věnovat svému novému projektu a Causes půjde stranou. Facebook profil Brigade.com byl založen 14. dubna 2014. Za oficiální vznik nového projektu je však možné považovat až datum 11. června, kdy se, jak bylo zmíněno na začátku textu, objevila zmínka o Brigade.com v USA Today. V ten den také společnost Brigade Media oznámila akvizice společností Causes a Votizen.

Američtí "Janečkové", či profíci s vytříbeným čichem na úspěch?

Těžko Brigade.com připodobnit k něčemu, co známe v našich luzích a hájích. Napadá mě snad jenom Pozitivní evoluce Karla Janečka. Náš malý český spasitel chtěl nastavit spravedlivější a dle jeho názoru i efektivnější systém voleb. Mladí miliardáři ze Silicon Valley chtějí rovnou restaurovat celou demokracii. Vidíme smělé cíle a plány, ke kterým zatím nemáme příliš informací, abychom vše mohli správně rozklíčovat. Parker, Green a o generaci starší investoři typu Marca Benioffa a Rona Conwaye jsou ve svém oboru absolutními profíky. Těžko věřit, že by vstoupili do projektu, o jehož úspěchu nejsou přesvědčeni na 100 %. Až příští týdny ale ukážou, jestli Američané, stejně jako Češi, baží po spasení svých duší i demokracie.

Josef Provazník
autor je novinář a copywriter

Čtěte také

Blog

Využíváte umělou inteligenci?

U nás v Newtonu ji využíváme dlouhodobě, ale pro poskytnutí kvalitních a přesných výstupů pro naše klienty se vždy ještě spoléháme na naše kolegy analytiky.

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!