Novinářská cena 2013

Již 31. ledna 2014 se uzavře možnost přihlásit příspěvky do soutěže Novinářská cena, v níž veřejně známé osobnosti vybírají nejlepší novinářské práce za uplynulý rok. Jaké je zákulisí soutěže?

Foto: Cenu za nejlepší investigativní příspěvek audiovizuální žurnalistiky si v loňské Novinářské ceně odnesly Markéta Dobiášová a Aneta Snopová z České televize. Zdroj:  Archiv OSF/ Richard Rameš

Soutěž Novinářská cena pořádá v Česku Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem a společností NEWTON Media. Od jiných českých ocenění pro žurnalisty se liší tím, že uděluje ceny za konkrétní příspěvky, které do soutěže přihlašují sami autoři, redakce či třeba jejich čtenáři, posluchači a diváci. Soutěží se v kategoriích tištěné, audiovizuální a online žurnalistiky, které se dále člení podle novinářských žánrů na nejlepší reportáž, komentář, rozhovor, investigativní příspěvek, ale třeba i novinářskou karikaturu či kreslený vtip.

Výhodou tohoto přístupu je, že vítězný novinář přesně ví, za co cenu získal. Navíc může výběr sám ovlivnit tím, že do soutěže přihlásí práce, které považuje v uplynulém roce za nejlepší. V neposlední řadě má díky tomuto systému šanci zvítězit nejen zkušený renomovaný novinář, ale i začínající talentovaný autor, který v loňském roce vytvořil něco skutečně kvalitního.

Přihlášené příspěvky hodnotí v každé kategorii nezávislá porota. Mezi porotci jsou uznávaní redaktoři slovenských médií, zahraniční korespondenti působící v Praze či čeští „zasloužilí“ žurnalisté, kteří již nejsou zaměstnáni v žádném médiu, aby se předešlo střetu zájmů. V letošním roce členství v porotě přijali například korespondent BBC Rob Cameron, uznávaný slovenský komentátor Marián Leško, dopisovatelka dánského deníku Politiken Dana Schmidt a investigativní kanadský novinář Tom Nicholson, který se proslavil odhalením korupční kauzy Gorila na Slovensku.

V soutěži Novinářská cena se však nehodnotí jen řemeslná kvalita, ale také výjimečnost a společenský přínos díla, další kritéria si mohou stanovit jednotlivé poroty.  Mimo novinářů proto v porotách zasedají také respektované osobnosti z univerzit, neziskových organizací a kultury. Mezi letošními porotci je tak i vynikající slovenský sociolog Martin Bútora, dokumentaristka Olga Sommerová či biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.

Právě nyní ubíhají poslední týdny, kdy mohou novináři, redakce, vydavatelé, ale i kdokoli jiný přihlásit do soutěže příspěvky, které ho loni v tisku, rozhlase, televizi či na internetu nejvíc oslovily.  Uzávěrka na přihlášení prací je 31. ledna 2014. Vítěze těch nejlepších novinářských počinů za loňský rok budeme znát v dubnu.

Přihlášku a podmínky soutěže najdete na www.novinarskacena.cz. Uzávěrka je 31. ledna 2014.

MEDIAINFO

MEDIAINFO
Magazín NEWTON Media, a.s.

Čtěte také

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Blog

Medializace mezinárodního veletrhu ReBuild Ukraine. Tohoto veletrhu se zúčastnily zajímavé subjekty. Akce přitáhla pozornost širší a odborné veřejnosti.

Je to již rok od té doby, co se Ukrajina stala terčem útoku ze strany Ruska. Nedávno se ve Varšavě konal mezinárodní veletrh ReBuild Ukraine a my jsme

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!