Nejnebezpečnější země pro novináře: Ukrajina, Sýrie a Irák

Vojáci a novinář

Na začátku července proletěla médii zpráva o ruském kameramanovi, jenž byl smrtelně postřelen, když v Doněcku natáčel demonstraci ukrajinských matek, které usilovaly o propuštění svých synů z vojenské základny. Zdaleka se nejednalo o první případ násilné smrti novináře v tomto roce. Jaké země jsou pro pracovníky médií nejrizikovější?

Foto: Kameraman ve válečné zóně v Gruzii (2008). Zdroj: Profimedia.cz

Podle informací Výboru na ochranu novinářů (Commitee to Protect Journalists, CPJ), který se mimo jiného zabývá monitoringem případů úmrtí žurnalistů, již letos padly za oběť svému povolání přes dvě desítky novinářů. Bližší pohled na metodologii, kterou Výbor používá, obrázek ještě přiblíží. Do neveselé statistiky se započítávají ti novináři, kteří přišli o život při výkonu povolání, ovšem nepočítají se ty případy, kdy smrt není zaviněna někým jiným, když například novinář v cizokrajné zemi zemře na exotickou nemoc, nebo třeba zahyne při (nenaplánované) dopravní nehodě. Situace, kdy se nepodaří vyjasnit, zda novinář zemřel řekněme „přirozeně“, anebo s cizí pomocí, CPJ nadále vyšetřuje. Od roku 2003 Výbor připravuje také statistiky, které zahrnují nejen přímo novináře, ale také další pracovníky médií, jako jsou kameramani, překladatelé, zvukaři nebo řidiči.

V roce 2014 zatím zemřelo 20 novinářů (číslo nezahrnuje ostatní zaměstnance médií – viz výše). U 8 případů se ještě čeká na vyjasnění okolností smrti. Po třech novinářích bylo shodně zabito na Ukrajině, v Sýrii a Iráku, které se pro letošek zatím staly nejnebezpečnějšími zeměmi světa pro žurnalisty.

Oběťmi jsou mladí muži

Statisticky není rok 2014 nijak výjimečný. Za celý rok 2013 se počet obětí vyšplhal na 70, o rok dříve jich bylo ještě o čtyři více. Sýrie i Irák se přitom drží pravidelně na horních příčkách: minulý rok v Sýrii zabili 28 novinářů a předminulý dokonce 31. V Iráku počet zabitých kolísá, nicméně z dlouhodobého hlediska je stálicí seznamu nejnebezpečnějších zemí pro novináře. Jak tedy vypadá profil profesionálního novináře, který kvůli svému povolání ztratí život? V drtivé většině případů se jedná o relativně mladé lidi do věku zhruba 35 let, přičemž většinou se jedná o muže. Důvod je celkem jasný: do nebezpečných zón, kde se bojuje a každou vteřinou hrozí přestřelka nebo výbuch bomby, se ženy příliš nehrnou. Roli obvykle nehraje, jestli je zabitý novinář místní, nebo cizinec.

Nejhůř je na tom Irák

Od vypuknutí občanské války je situace novinářů v Sýrii velice obtížná. Nejen že celá řada novinářů zahyne v boji, jako letos v březnu kanadský fotoreportér při výbuchu bomby v Aleppu, ale řada násilných akcí je na ně přímo mířená. Kameraman bejrútské televize, který natáčel střety rebelů a syrské armády, byl zastřelen sniperem. Podle informací místních lidsko-právních organizací nejsou neobvyklé ani případy umučení vězněných novinářů, kteří podle oficiálního stanoviska „podporovali syrskou revoluci“. V Iráku letos zatím všichni mrtví novináři zahynuli při sebevražedném bombovém útoku naplánovaném pravděpodobně Al-Kaidou nebo jinou extremistickou skupinou. Od roku 1992, kdy CPJ začal vést statistiky, v Iráku zahynulo rekordních 164 novinářů.

(NE)očekávaná Ukrajina

Zcela jiná je však situace Ukrajiny: od roku 1992 zde zahynulo „pouhých“ 8 novinářů. Téměř polovina úmrtí (3) tedy pochází z letošního roku, což jen potvrzuje, do jaké míry je situace v zemi v posledních měsících vyhrocená, chaotická a nebezpečná. Při započtení dalších pracovníků médií je počet zabitých ještě vyšší.

Kyjevský reportér Vjačeslav Veremij zemřel v únoru poté, co ho skupina maskovaných ozbrojenců nejprve zbila a poté postřelila v reakci na to, že je natáčel. V květnu byli u Slavjansku při minometném útoku zabiti italský fotoreportér Andrea Rocchelli a jeho kolega, ruský bojovník za lidská práva, Andrej Mironov. V červnu u Luhansku zahynul korespondent ruské státní televize Igor Korneljuk spolu se zvukařem Antonem Vološinem, když se snažili natočit reportáž o tom, jak civilní obyvatelstvo prchá ze zóny konfliktu u vesnice Metallist. Kameraman Anatolij Kljan, který zemřel na následky střelného zranění v Doněcku letošní výčet pracovníků médií, kteří přišli o život na Ukrajině, zatím uzavírá. Kdo by to byl ještě před rokem řekl, že Ukrajina, která se v žebříčcích Výboru na ochranu novinářů v minulých letech téměř neobjevovala, bude s Irákem a Sýrií soupeřit o smutné prvenství.

Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

Čtěte také

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Blog

Medializace mezinárodního veletrhu ReBuild Ukraine. Tohoto veletrhu se zúčastnily zajímavé subjekty. Akce přitáhla pozornost širší a odborné veřejnosti.

Je to již rok od té doby, co se Ukrajina stala terčem útoku ze strany Ruska. Nedávno se ve Varšavě konal mezinárodní veletrh ReBuild Ukraine a my jsme

Blog

Vítejte v nové éře efektivního a snadného PR!

Máte problém se špatnou doručitelností tiskových zpráv? Trávíte hodiny hledáním kontaktních informací na novináře? Nebo nemůžete zacílit na ty správné? Tyto dny jsou u konce! Představujeme vám MediaHQ

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!