Multitasking – fenomén moderní doby

Reklamní slogany, zvonící telefony a tisíce informací se na nás doslova valí ze všech stran. Uspěchaná doba zároveň vyžaduje zrychlení aktivit a tak jsme se, abychom přežili, naučili umění multitaskingu. Jaká je ale jeho daň?

Foto: Ilustrační. Zdroj: Profimedia.cz

Rychle, simultánně a efektivně

Slovo multitasking pochází z odvětví informatiky. Označuje se jím schopnost procesoru počítače provádět několik činností najednou, respektive přepínat mezi nimi v pravidelných intervalech, což v závěru působí tak, jako by probíhaly paralelně. V případě člověka se zdá být zvládání více úkolů současně brilantním řešením – zvýšíme efektivitu naší práce, stihneme telefonicky sjednat schůzku, zhlédnout zprávy, vyžehlit si košili, ohřát oběd, nakrmit psa a u toho si zavázat tkaničku, v ideálním případě pes nedostane do misky telefon a žehličku nenecháme ležet na košili příliš dlouho. Jako vše má ale i multitasking své mouchy.

Hořkosladká droga

Umění multitaskingu je v moderní době takřka samozřejmostí. Zejména v pracovní a kariérní oblasti je vyžadována stoprocentní koncentrace na všechny svěřené úkoly, rychlost, pohotovost, efektivnost a schopnost přepínat mezi jednotlivými problémy a situacemi a rychlostí blesku vyhodnocovat jejich řešení. Tipy a radami, jak se naučit fungovat na bázi několika současných aktivit se internet jen hemží, píší se o něm knihy, pořádají semináře. Každý třetí člověk na ulici píše zprávu za chůze, doma nám jako kulisa hraje televize, v restauraci hudba a v autě rádio. Jídlo si dnes před konzumací nejdříve vyfotíme, v čekárně u zubaře sledujeme na plazmové obrazovce upoutávky na ústní vodu a cestou z práce na nás skáčou reklamní billboardy, až oči přechází. Děti při psaní úkolů po očku sledují a poslouchají televizi, mladí lidé večeří s rukou na klávesnici. Naše pozornost se rozbíhá všemi směry a ve víru všeobecného šumu světel, barev a nápisů jménem modernizace tak trochu trpíme.

 Jsme ale opravdu jako počítač?

Tuto otázku si již delší dobu kladou psychologové, na dané téma také proběhla řada výzkumů a vědeckých studií. Podle posledních poznatků je dle vědců lidská schopnost multitaskingu jedním velkým mýtem. Náš mozek totiž ve skutečnosti neumí efektivně zpracovávat více úkolů najednou, svou pozornost vždy musí dělit a stejně jako procesor počítače mezi nimi sekvenčně přepínat. Nedá se tedy ani náhodou říci, že bychom dvě věci najednou udělali stejně dobře, jako kdybychom se jim v klidu věnovali postupně a individuálně. Zpomalení reakcí, roztříštěná pozornost, neschopnost koncentrace, fragmentace nejen pracovních, ale i rodinných záležitostí, povrchní vnímání, pokles výkonnosti, bolesti hlavy, nervozita, roztěkanost a v neposlední řadě psychické problémy způsobené konstantním stresem a neklidem mysli. Pokles IQ při neustálém rozptylování při práci, dvakrát větší než u uživatelů marihuany. To jsou jen některé z dlouhodobých dopadů naší snahy o multitasking. Nemluvě o nehodách způsobených nepozorností a telefonujícími řidiči.

Poučme se z historie

Ať chceme, nebo ne, tam, kde je naše pozornost, jsme i my. Je-li naše pozornost všude a zároveň nikde, cítíme se prázdní a naše činnost postrádá smysl. Nahlédneme-li do historie, zjistíme, že základem každého mistrovství v pravém slova smyslu byla právě koncentrace a soustředěnost. Již staří mistři a filozofové znali a ovládali umění koncentrace a dosáhli mnohého.

Jak z toho ven?

Dobrá zpráva je, že vás to nemusí stát ani korunu. Nepotřebujete drahé semináře s motivačním speakerem, nepotřebujete přečíst desítky knih. Stačí, když se ráno po probuzení zklidníte, na chvilku si sednete a budete se koncentrovat sami do sebe. Pokud přijde jakákoliv myšlenka, nezabývejte se jí, nechte ji plynout dál. Zkuste to. Dopřejte si 5 minut svého klidu každé ráno. Brzy pocítíte určitý komfort, který vám v denním shonu schází, ale už budete vědět, jak se k němu během chvilky vrátit. Zbavte se (ne)umění multitaskingu a dejte mu nadobro sbohem. Vneste do svého života rytmus, klid, koncentraci a stoprocentní soustředěnost na to, co zrovna děláte. Vaše síly se zmnohonásobí, budete mít více času, peněz, radosti a hlavně mentálního i fyzického zdraví.

Tereza Musilová
autorka je studentka

Čtěte také

Blog

Využíváte umělou inteligenci?

U nás v Newtonu ji využíváme dlouhodobě, ale pro poskytnutí kvalitních a přesných výstupů pro naše klienty se vždy ještě spoléháme na naše kolegy analytiky.

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!