Komentář: Andrej Babiš a Milan Chovanec na stránkách Mladé fronty Dnes

Stoh novin

Jak si na stránkách celostátního deníku Mladá fronta Dnes vedl Andrej Babiš v porovnání s Milanem Chovancem? Tonalita příspěvků zmiňujících Andreje Babiše na stránkách Mladé fronty Dnes se výrazněji nelišila od toho, jakým způsobem list psal o Milanu Chovancovi. To je hlavní zjištění analytiků NEWTON Media, kteří exkluzivně pro nedělní Newsroom ČT24 zkoumali texty v Mladé frontě Dnes o obou politicích od listopadu 2016 do dubna 2017.

Negativita a pozitivita byla u šéfa hnutí ANO v rovnováze, přičemž v obou případech chyběl velký jednotící námět nebo viditelná tendence psát určitým způsobem o konkrétním tématu. Pouze komentátorská rubrika tíhla spíše k pozitivní dikci, byť ne nijak výrazně (tři negativní komentáře oproti šesti pozitivním). Nejvíce psala Mladá fronta Dnes o Babišovi v kontroverzním duchu ve spojení s EET (zprávy o zavírajících podnicích a pražských demonstracích). Neobcházela ani kritiky, podle kterých Babiš „nemá rád demokracii a chce získat absolutní moc“ (premiér Sobotka) a vyvíjí tlak na Českou televizi (Milan Uhde).

Pokud byl vicepremiér hodnocen, pak nejčastěji ambivalentně. Právě tady se nejzřetelněji ukázalo, že jako (nepřímý) vlastník listu měl snazší vstup do celostátního deníku a mohl v něm hájit svou pozici, pokud to měl zapotřebí. Ať už se to týkalo EET (Stánky teď EET mít nemusí, uklidnil Babiš) nebo jeho příjmů v minulosti (Já své příjmy ukázal, teď ať se svléknou ostatní).

grafy.pngZdroj fotografií: www.wikimedia.org

Babišova pozitivní publicita byla spíše nesoustavná. Odvíjela se od jeho cest do regionů (př. Babiš mezi studenty: Moc peněz na účtu nemám) a různých žebříčků popularity (STEM) nebo vlivu (server Politico). Podle prezidenta Národního kontrolního úřadu Miloslava Kaly s jeho nástupem do vládní funkce v Česku definitivně skončila „gangsterská doba“.

Milan Chovanec se vyskytoval v Mladé frontě Dnes třikrát méně než Andrej Babiš. Těšil se zde nicméně poměrně dobré reputaci zakládající se povětšinou na zprávách o jeho krajských nominacích na prvního místopředsedu ČSSD, kterým byl následně zvolen na březnovém sjezdu strany. Terčem ostré kritiky byla jeho bezpečnostní agenda: jmenovitě návrh, „aby se lidem rozdaly zbraně“, „šmírácké“ Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám a konečně i údajně „zpackaná“ policejní reorganizace.

Jan Jüptner, Ph.D.
mediální analytik NEWTON Media, a.s.

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!