Hokejové angažmá Belarus Free Theatre

BFT

Celosvětově známí herci se společně s exilovým divadelním spolkem Belarus Free Theatre snaží upozornit na despotickou vládu Alexandra Lukašenka a pod heslem „S diktátory nehrajte!“ píší otevřený dopis sportovcům, kteří se v těchto dnech účastní hokejového šampionátu v Minsku, aby se nenechali využít k prorežimní propagandě, která okázale hlásá, že „Velký hokej podporuje Alexandra Lukašenka“.

Foto: Natalia Kaliada a Nikolaj Chalezin, zakladatelé Belarus Free Theatre. Zdroj: Profimedia.cz

Národní nepřítel

Belarus Free Theatre (Běloruské svobodné divadlo, BFT) je opoziční, undergroundový, guerillový (podle toho, co se komu víc líbí) divadelní spolek, který vznikl roku 2005 v Minsku. Není oficiálně registrovaný a tudíž zakázaný, a jeho spolupracovníci v Bělorusku se musejí potýkat s celou řadou represivních opatření ze strany bezpečnostních složek OMON. Běloruská státní média označila BFT dokonce za „národního nepřítele“. To zní dost přehnaně, když vezmeme v úvahu, že spolek hraje víceméně v utajení v soukromých bytech, pokaždé na jiném místě, pro nepříliš početné (vzhledem k omezeným prostorám) opozičně naladěné obecenstvo. Ze státních divadel, kde někteří z účastníků spolku přes den pracovali, byli všichni okamžitě propuštěni, a to včetně oceňovaného režiséra Vladimira Sčerbana. Herci BFT jsou často zastrašováni a své role si nejednou v duchu opakují za mřížemi běloruských věznic.

Štěpení

Belarus Free Theatre založili opoziční aktivisté Nikolaj Chalezin se svou ženou Natalií Kaliadou. Chalezin dříve pracoval jako redaktor několika nezávislých médií. Když byla postupně všechna zrušena, rozhodl se vrhnout na divadlo. Původním cílem BFT, jak jej definoval Chalezin, bylo odkrývat palčivá společenská a politická témata, o nichž Lukašenkův režim mlčí. Již jejich první inscenace s názvem 4.48 Psychosis od Sarah Kane upozornila na tabuizované téma depresí a sebevražd, jejichž existenci, stejně jako další negativní sociální jevy, režim rezolutně popírá. Pokračující angažovanost a hlavně schopnost předvést divákům, jak vypadá svobodný dialog, samozřejmě přinesla své ovoce a Chalezin s manželkou a mladší dcerou museli požádat o politický azyl ve Velké Británii, kde od roku 2011 žijí a pracují. BFT se rozštěpil a jeho anglická pobočka slaví úspěchy a to nejen na prknech, která znamenají svět.

Stojí při nás Stoppard i Rolling Stones

Belarus Free Theatre měl od svého vzniku velkou podporu celé řady známých osobností z celého světa. O to se stará hlavně Natalia Kaliada, která s vervou rozšiřuje okruh obdivovatelů BFT.  Činnost spolku podporoval, a do velké míry také nevyhnutelně inspiroval, český dramatik, disident i prezident Václav Havel. Za BFT bojuje v Československu narozený britský dramatik Sir Tom Stoppard, který se dlouhodobě zabývá tematikou lidských práv a svobody projevu, a držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2005 Harold Pinter nezůstává pozadu. Spolek podporuje i celá řada hereckých ikon, jako je charismatický Kevin Spacey, pohledný Jude Law nebo rošťácký Hugh Grant. „Valící se kámen“ Mick Jagger se svým typicky širokým úsměvem rád navštěvuje zákulisí svého oblíbeného divadelního uskupení z Běloruska. Na BFT je nelákají pouze zajímavé divadelní inscenace ve velice originálním provedení, ale jejich opoziční naladění a ambice na poli ochrany lidských práv. Opozičním aktivitám spolku se tak dostává značné popularity ze strany médií. Podle deníku Guardian se tak vlastně jedná o „model moderní lidsko-právní kampaně“. Umějí na sebe přitáhnout pozornost a tu pak nasměrovat na Bělorusko. Podle Kaliady „je jejich povinností jako lidských bytostí upozorňovat na dění v Bělorusku, kde jsou lidé unášeni, zabíjeni a mučeni“.

Lukašenkova oblíbená hračka

Běloruský despota Alexandr Lukašenko je známý svou zálibou v ledním hokeji. Nejen, že se na něj rád dívá, ale na led se s hokejkou v ruce pouští i osobně. Každý si jistě vzpomene, že na zimní olympiádě v Soči si s chutí zahrál dokonce proti Vladimiru Putinovi. Není proto divu, že událost, jako je Mistrovství světa v hokeji, které se navíc koná v hlavním městě jím ovládané země, je pro něj nejen příležitostí k sebepropagaci, ale i osobním potěšením. Natalia Kaliada tvrdí, že mistrovství je vlastně Lukašenkovou hračkou. A chce mu ji sebrat! Belarus Free Theatre společně se slavnými osobnostmi, které jeho činnost podporují, zahájil kampaň s názvem „S diktátory nehrajte!“. Součástí kampaně je petice proti Lukašenkovi, která má nápaditou podobu hokejového stadionu, kde si signatáři mohou vybrat své sedadlo. Belarus Free Theatre apeluje nejen na hokejisty v Minsku, ale také na zbytek světa a snaží se na pozadí oblíbené sportovní události upozornit na porušování lidských práv „jen co by kamenem dohodil“ od hranic Evropské unie. Režie BFT chce ukázat, že v této inscenaci „velký hokej“ Lukašenka opravdu nepodporuje.

Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!