Divácké zprávy FTV Prima – další směr občanské žurnalistiky v ČR

Od konce října mají diváci FTV Prima možnost sledovat ve večerním zpravodajském bloku také Divácké zprávy – videa natočená samotnými diváky. Nový koncept vznikl na základě spolupráce mezi FTV Prima a společností NatočVideo.cz. Nejzajímavější videa Prima zařazuje i do hlavní zpravodajské relace, Krimi nebo VIP zpráv.

Foto: aplikace Natoč video. Zdroj: milujuprahu.cz

Průměrná sledovanost je při podílu na trhu v cílové skupině dospělí 15+ k 26. 11. 14,14 %. Po úvodním týdnu, který byl pro novou relaci zpravodajské hodinky rekordní, sice došlo k mírnému poklesu sledovanosti, ale ta nyní postupně roste. Zatím nejúspěšnější bylo premiérové vydání Diváckých zpráv 28. 10. 201. Nenechalo si je ujít celkem 670 tisíc diváků v cílové skupině dospělí 15+.

„Divácké zprávy si téměř ihned získaly velkou rodinu fandů a velmi rychle se rozšiřuje i databáze našich diváckých reportérů. Podle našich dramaturgů jsou nejoblíbenější ta videa, kde jsou nějaké kuriózní situace nebo velmi aktuální svědectví. Budeme ale rozšiřovat základnu našich diváckých reportérů v oblasti sportu, protože to je také jedna z nejoblíbenějších oblastí,“ říká Jitka Obzinová, šéfredaktorka zpravodajství  a publicistiky.

FTV Prima a NatočVideo.cz rozdají měsíčně 80 tisíc korun. Porota Diváckých zpráv vyhlásí každý týden nejlepšího reportéra, který získá odměnu 10.000 Kč. Nezávisle na porotě získají další peníze reportéři, kteří se umístí v daném týdnu na prvních třech pozicích soutěžního žebříčku. Pozici v žebříčku ovlivňují body, které reportéři získávají za počet videí, počet shlédnutí a množství jejich videí použitých ve vysílání FTV Prima. První místo je oceněno 5.000 Kč, druhý reportér získá 3.000 Kč a třetí 2.000 Kč.

Jaké jsou plány NatočVideo.cz do budoucna? "Připravujeme spolupráci se zajímavými osobnostmi ze sportovního i kulturního života, které budou mít možnost pomocí naše platformy sdílet střípky ze zákulisí své práce," říká Jakub Liška.

Občanská žurnalistika není rozhodně věcí novou a její význam roste právě s rozvojem sociálních sítí a objemem chytrých telefonů mezi uživateli. Nejvíce se o ní ale začalo mluvit s nástupem arabského jara v roce 2010, během akce Occupy Wall Street a naposledy v plné síle vydala svá svědectví během bombového útoku v Bostonu. Nejde jen o samotné zaznamenávání událostí v podobě textových či obrazových informací a jejich rychlé sdílení díky sociálním sítím, ale také mnohem užší spolupráce médií a novinářů s veřejností a nový způsob získávání (a ověřování) takovýchto informací. Nejviditelnějším propagátorem tohoto směru u nás je divize nových médií České televize.

Spolupráce FTV Prima a NatočVideo.cz je jednou z dalších ukázek budoucnosti, ve které zaujmou silné postavení nová média a jejich použití v šíření informací. Že tomu tak bude (a mnohde již je), o tom nikdo nepochybuje.

Eliška Vyhnánková
autorka je konzultantkou sociálních médií

Čtěte také

Blog

Využíváte umělou inteligenci?

U nás v Newtonu ji využíváme dlouhodobě, ale pro poskytnutí kvalitních a přesných výstupů pro naše klienty se vždy ještě spoléháme na naše kolegy analytiky.

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!