Diskriminace v ukrajinských médiích

Nebýt nekončícího příběhu s osvobozováním bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové z charkovské věznice, neobjevila by se žena jako hrdinka v seriózních ukrajinských médiích ani v jedné z politických zpráv.

Foto: Ilustrační, Zdroj: Profimedia.cz

Během září letošního roku provedl kyjevský Institut pro sdělovací prostředky (IMI) genderový monitoring tisku, který více než jasně potvrdil, že ženy na Ukrajině mají jen velmi omezenou možnost zasáhnout do celospolečenských diskusí. V zemi, kde počet žen v populaci převyšuje počet mužů asi o čtyři miliony, byl během uvedeného měsíce námětem pro článek až z 80 procent muž. V týdenících se jednalo dokonce o rovných 100 procent článků ve prospěch mužů. Nejvstřícněji se k ženám postavily tištěné deníky, kde jim bylo věnováno celých 47 procent informačního prostoru. Nutno ale dodat, že ve většině případů šlo o témata sociální, ve kterých se jako hrdinky velice často objevují právě představitelky něžného pohlaví. Pokud se však jednalo o témata politická, jedinou jejich ženskou postavou byla již zmíněná Julie Tymošenková.

Ještě větší diskriminaci projevují ukrajinská média při výběru expertů. Pouze 18 procent z nich představují ženy, a z toho se ještě v polovině případů jedná o tiskové mluvčí, které je možné mezi odborníky zahrnout jen s velkou dávkou relativity. Přičemž ženy expertky se vyjadřují především v oborech, jako je medicína, kultura nebo právo. Politika a ekonomika je zcela v područí jejich mužských kolegů. Jen v jedné třetině rozhovorů, publikovaných v září v internetových i tištěných sdělovacích prostředcích figurují ženy. Muži dominují dokonce i na obálkách časopisů a fotografiích, které texty doprovázejí, a to více než ze dvou třetin. IMI analyzoval přes 1 500 článků a monitoroval tři celonárodní deníky, dva časopisy a pět internetových informačních serverů.

Novinářky berou o třetinu méně než novináři

Podle Mezinárodní federace novinářů jsou platy ukrajinských novinářek asi o 30 procent nižší než platy jejich mužských kolegů. Většina žurnalistek je totiž odsouzená k práci v kulturní nebo společenské rubrice, a ta je honorována mnohem hůře než v rubrice ekonomické či politické, ve kterých vládnou zejména muži. Zajímavé je, že počet žen pracujících v ukrajinské žurnalistice převyšuje počet mužů asi o čtyři procenta. A najdou se mezi nimi i šéfredaktorky velmi významných médií, jako například Olena Prytula (Ukrajinska pravda), Julia Mostova (Dzerkalo tyžňa), Larysa Ivšyna (Deň), Soňa Koškina (Livyj bereh), Julia McGaffey (Korrespondent.net), Oksana Bohdanova (Komsomoljskaja pravda) či Oľha Huk (Segodnja). Nedá se také říct, že by se ukrajinská ženská novinařina omezovala na redaktorskou činnost nebo práci v managementu. Najdou se tam i velmi známé investigativní novinářky a blogerky jako Kristýna Berdynskych, Teťana Čornovil nebo Teťana Monťan. Není jich mnoho, jsou ale šťouravé, odvážné a mají docela velký vliv. Ze stovky nejvlivnějších žen na Ukrajině jich 23 patří k mediálnímu průmyslu a je mezi nimi i výše uvedená Olena Prytula, která se ocitla na sedmém místě, nebo Julie Mostova s číslem 23. Jsou ale to ženy, které si nasadily pánské kalhoty a pracují pro mužský svět. Ten ženský zatím nachází své zrcadlo jen v bulváru a lifestylových časopisech.

MEDIAINFO

MEDIAINFO
Magazín NEWTON Media, a.s.

Čtěte také

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Blog

Medializace mezinárodního veletrhu ReBuild Ukraine. Tohoto veletrhu se zúčastnily zajímavé subjekty. Akce přitáhla pozornost širší a odborné veřejnosti.

Je to již rok od té doby, co se Ukrajina stala terčem útoku ze strany Ruska. Nedávno se ve Varšavě konal mezinárodní veletrh ReBuild Ukraine a my jsme

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!