Světlo na sociálních sítích

Světlo na sociálních sítích
13. 8. 2014
Tereza Musilová

O sociálních sítích bylo již řečeno mnohé a byly prozkoumány ze všech stran. Už víme, že mohou být místem roztěkané zahálky, produktivní reklamy, peprných diskuzí, nákupu a prodeje, šikovné komunikace a také výhodným středem veškerého informačního dění. Jejich nejsilnější potenciál hodný pozornosti však zůstává opomenut – je jím schopnost sdružovat a pomáhat.

Foto: ilustrační. Zdroj: freepik.com

V jednotě je síla

Přímo ukázkově fungují sociální sítě v krizových situacích, mezi které patří například období povodní. V reakci na loňské povodně na našem území vzniklo na Facebooku nesčetné množství skupin a stránek (například komunita Povodně 2013 – Živě, čítající přes 19 000 členů), kde lidé sdíleli nejnovější informace a fotografie ze zaplavených oblastí, organizovali potřebnou pracovní sílu a nabízeli finanční i materiální pomoc. Komunikace přes sociální sítě byla v tomto případě překvapivě rychlá a efektivní.

Sdružování lidí na Facebooku se ukázalo být nápomocným také při hledání dárců krve. Potenciál sdílení je zde obrovský a tak se informace o akutní potřebě krve určité krevní skupiny dočkají odezvy velmi brzy.

Dojemná shledání

Neméně dobrým nápadem je sdílení popisů hledaných a pohřešovaných osob, které mělo již několikrát právě díky sociálním sítím šťastný konec. Díky Facebooku či Twitteru se tak dnes může podařit, co bychom dříve zařadili spíše do sféry zázraků - najít své ztracené biologické rodiče pomocí virálního sdílení údajů o svém narození, znovu se shledat se svým milovaným čtyřnohým kamarádem, který omylem naskočil do vlaku a zmizel, zastavit únos novorozeněte, zachránit chlapce před ublížením si na zdraví nebo poskytnout nový domov stovkám zvířat v nouzi. Velmi pomoci lze i pouhým sdílením – psi, kočky, ale dokonce i fretky jsou často v situaci těsně před utracením a díky bleskovému šíření informací a ochotě lidí jim lze na poslední chvíli zachránit život.

Proste a bude vám dáno

Samostatnou a poslední kapitolu tvoří sbírky. Na Facebooku lze najít desítky skupin založených za účelem finanční pomoci lidem i zvířatům v nouzi či nemoci. Uživatelé mají v tomto případě díky sociálním sítím možnost přispět například na nákladnou léčbu dítěti s onkologickým onemocněním.

Nejsme jen zlí

Ne nadarmo se říká, že láska vždy zvítězí. A tak, přestože se na sociálních sítích najde nemalé množství trollů, dvakrát tolik lidí je ochotných druhým pomoci. Za umožnění tohoto objevu patří sociálním sítím velký dík.

Publikováno: 13. 8. 2014
Tereza Musilová
autorka je studentka

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.