„Putinova“ gymnastka dohlédne na média

„Putinova“ gymnastka dohlédne na média
19. 9. 2014
MEDIAINFO

Poslankyně ruské Státní Dumy Alina Kabajeva v polovině září složila mandát, aby se mohla věnovat nové funkci v čele jednoho z největších ruských mediálních holdingů National Media Group. Překvapivé jmenování údajné Putinovy milenky do čela společnosti ale mnoho změn nepřinese.

Foto: Vladimir Putin a Alina Kabaeva. Zdroj: Profimedia.cz

Sportovkyně, politička, milenka?

Alina Kabajeva se narodila v uzbeckém Taškentu tatarskému otci a ruské matce. Již od tří let se věnovala sportovní gymnastice, v níž dosáhla znamenitých výsledků – opakovaně si vozila domů medaile jak z olympijských her, tak z mistrovství světa i Evropy. Když její vrcholová sportovní kariéra v roce 2007 skončila, vrhla se Alina do politiky. Za v současnosti nejmocnější politickou stranu Jednotné Rusko kandidovala v Tatarstánu a hned první pokus byl – i díky její popularitě – úspěšný, stejně jako pokus o znovuzvolení o čtyři roky později. Od roku 2007 až do letošního září tak zasedala ve Státní Dumě a pravidelně hlasovala pro přijetí i takových kontroverzních zákonů, jako byl ten o zákazu adopcí ruských sirotků americkými občany nebo o zákazu homosexuální propagandy. Její oddanost zájmům Kremlu nebyla nikdy zpochybněna. Možná právě proto začaly již v roce 2008 kolovat na sociálních sítích, a poté i v médiích pomluvy, že Kabajeva je milenkou samotného Putina. Bulvární list Moskevský korespondent, který zprávu zveřejnil, byl během několika dní zavřen, což jen potvrdilo, že psát o osobním životě nejmocnějšího muže Ruska je tabu. Od té doby se zprávy o blízkém vztahu prezidenta a bývalé gymnastky objevily ještě jednou, a to minulý rok po Putinově rozvodu s manželkou Ludmilou. Žádné přesvědčivé důkazy však zatím nikdo nepředložil.

Žádný nováček

Zpráva, že Alina Kabajeva na vlastní žádost dočasně opouští své křeslo v dolní sněmovně, aby se mohla stát předsedkyní představenstva National Media Group, byla zdánlivě překvapivá, protože se v mediální sféře pohybovala výhradně jako host zábavných pořadů. Nicméně při bližším pohledu její jmenování tak zvláštní není: již od roku 2008, kdy byla National Media Group založena, stála v čele její Veřejné rady, tedy poradního orgánu, který se pravidelně stýká s vedením společnosti a předkládá návrhy, jež mají zajistit rovnováhu mezi komerčními a veřejnými zájmy National Media Group.

Izvestija i První Kanál stojí za Putinem

National Media Group je jedna z největších soukromých ruských mediálních společností, a rozhodně se nedá říci, že by byla nezávislá. Holding je totiž dceřinou společností Ruské banky, jejímž největším akcionářem je známý podnikatel Jurij Kovalčuk, přezdívaný „Putinův osobní bankéř“. Kovalčuk patří k tzv. blízkému okruhu lidí kolem prezidenta, a také z tohoto důvodu ho osobně zasáhly sankce uvalené Spojenými státy v souvislosti s ukrajinskou krizí. National Media Group má na ruské mediální scéně značný vliv. Kontroluje televizní Kanál 5 a má čtvrtinový podíl v jinak vládou kontrolovaném Prvním Kanálu, který je nejoblíbenější televizní stanicí v Rusku i zemích Společenství nezávislých států. Patří jí i REN TV, která byla dříve považovaná za baštu svobodných médií. Kromě oblíbených televizních kanálů National Media Group vlastní i radiostanici Russian News Service a většinový podíl v jednom z nejstarších a nejčtenějších deníků Izvestija, jejž společnost koupila od Gazpromu.

Jmenování Aliny Kabajevy do čela National Media Group tedy nejspíše žádné velké změny nepřinese: vedení společnosti i po změně na vedoucí pozici požívá důvěru prezidenta Putina a je připravené plnit jeho přání. A tak to taky s největší pravděpodobností zůstane i v budoucnu. 

Publikováno: 19. 9. 2014
MEDIAINFO
MEDIAINFO
Magazín NEWTON Media, a.s.

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.