Brexit podle českých sociálních sítí

Brexit podle českých sociálních sítí
1. 7. 2016
Social media team

V období bezprostředně před a po referendu o výstupu Velké Británie z Evropské unie jsme analyzovali česká sociální média a diskuse. Během dvou týdnů lidé na toto téma napsali na 50 000 příspěvků, a pokud by volili, výsledky by byly podobné jako v britském referendu: zastánci vystoupení by s malým náskokem zvítězili.

brexit_web1.jpg

Graf zobrazuje názor českých diskutujících na vystoupení Velké Británie z EU

V jiných otázkách však diskutující vystupovali téměř jednohlasně. Evropská unie byla vnímána negativně, jako byrokratická instituce, která má problémy s řešením aktuálních problémů.

brexit_web1.jpgGraf popisuje hodnocení EU z pohledu českých diskutujících

Podobně jednomyslně takřka nikdo před vyhlášením výsledků nepředpokládal, že by referendum mohlo být úspěšné. Odpůrci vystoupení věřili v rozumnost Britů. Příznivci brexitu se zase báli, že elity dokáží zachovat členství v EU; ať už zastrašováním voličů nebo manipulací výsledků.

Finance jsou nejdůležitější

Z důvodů pro vystoupení nebo setrvání bylo nejčastěji zmiňované hospodářství, až s odstupem následovala otázka migrace a geopolitická síla samostatné Velké Británie mimo Unii.

brexit_web3.jpgGraf zobrazuje nejčastější uváděné důvody pro vystoupení nebo setrvání Velké Británie z/v EU

S brexitem diskutující před referendem mnohdy spojovali možné vystoupení Česka z EU. Okamžikem vyhlášení výsledků tyto debaty zčásti utichly a nahradily je diskuze o oddělení Skotska od Spojeného království a o lživosti argumentů během kampaně.

brexit_web4.jpgGraf zobrazuje podíl příspěvků zmiňujících jednotlivé politiky

Češi a Češky se na sociálních médiích soustředili jen na dva politiky: premiéra Davida Camerona a europoslance Nigela Farage. Jména dalších britských politiků skoro nepadala, a i výrazný zastánce brexitu Boris Johnson byl zmiňován podobně často jako Adolf Hitler (kterého lidé přitom jen občas používali v nejrůznějších přirovnáních). Další politici už pozornosti diskutujících unikali úplně.

Metodika

Analýza byla provedena na náhodně vybraném vzorku 594 příspěvků z celkem 49 779, které v období 13. 6.–26. 6. obsahovaly klíčové slovo brexit. V tomto výběru jsme zjišťovali názory autorů na EU a vystoupení z ní a zmiňovaná témata. Zastoupení jmen politiků jsme analyzovali ve všech příspěvcích.

Publikováno: 1. 7. 2016
Social media team

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.