CME od republikánů k demokratům

Středoevropská televizní jednička CME (Central European Media Enterprises) změnila v polovině dubna vedení. Zakladatel a dlouholetý předseda představenstva CME, miliardář Ronald Lauder, bez jakéhokoliv vysvětlení rezignoval. Do vrcholných funkcí se dostali lidé spojení s největším akcionářem CME, globální společností Time Warner.

Foto: Budova Time Warner v New Yorku. Zdroj: ČTK/AP/Mark Lennihan

Středoevropská jednička

CME byla založena před 20 lety a jejím prvním, a dodnes úspěšným, projektem se stala TV NOVA v České republice. Nyní již CME působí v šesti zemích střední a východní Evropy – v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku a Slovinsku. V regionu vlastní celkem 35 televizních stanic, které jsou v každé zemi naprostou špičkou, co se sledovanosti týče. Vysílání CME si našlo cestu do domovů bezmála 50 milionů diváků. Strategií firmy, která se i po dvou dekádách jeví jako životaschopná, je vysílání kvalitních pořadů, které odpovídají lokálním požadavkům diváků a přizpůsobují se jejich kulturnímu zázemí a životnímu stylu. Kromě velkého množství zábavných pořadů klade CME důraz na nezávislé zpravodajství. Navíc je k mání jak analogově, tak digitálně, přes satelit nebo kabel. Hlavním zdrojem příjmů je samozřejmě reklama, na níž firma v roce 2012 vydělala 772 milionů amerických dolarů. I přes poměrně dlouhý výčet úspěchů je ale CME dlouhodobě ve ztrátě, což ji nutí navyšovat dluhy u svého největšího akcionáře: společnosti Time Warner. Warner je globální mediální impérium, které v červenci roku 2012 zvýšilo svůj podíl v CME na 49,9 % a stalo se tak jeho klíčovým vlastníkem (v blízké budoucnosti by se podíl Time Warner měl zvýšit na 75,1 %) . Ekonomické problémy způsobené poklesem příjmů z reklamy vedly v polovině dubna 2014 k personálním změnám na nejvyšších postech v CME, které její propojení s Time Warner ještě prohloubily.

Republikán Lauder

Miliardář, filantrop, sběratel umění, prezident Světového židovského kongresu, bývalý vyslanec USA v Rakousku, zakladatel a dlouholetý předseda představenstva CME. To je Ronald Lauder, který se v polovině dubna rozhodl rezignovat na své funkce v CME. O Lauderovi se dá říci mnohé, ale jistě ne to, že je politicky nezávislý. Je považován za neústupného republikána, který dokonce v barvách této americké konzervativní strany usiloval v 80. letech o post starosty New Yorku, za blízkého přítele izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a stoupence jeho strany Likud, za bojovníka proti antisemitismu. Díky CME jsou mu připisovány zásluhy na vybudování nezávislé mediální scény v zemích bývalého sovětského bloku v 90. letech minulého století. Jeho mediální kariéru ale provázejí i nepříjemné události. V Izraeli patří Lauderovi televizní Kanál 10. V roce 2011 vyšlo najevo, že závažným způsobem ovlivňuje obsah zpravodajství, což vedlo k rezignaci tří vrcholných funkcionářů Kanálu 10. 

Demokrat Bewkes

Novým předsedou představenstva CME se stal po odchodu Ronalda Laudera John Billock, který dříve působil ve vrcholných funkcích společnosti Time Warner. Spolu s ním se členy představenstva CME stali tři další lidé z Warneru: Gerhard Zeiler, Iris Knobloch a Doug Shapiro. Time Warner, jako největší akcionář CME, usiluje samozřejmě o to, aby společnost na všech šesti středoevropských trzích prosperovala. Žádoucí výsledky má firmě přinést právě čtveřice úspěšných manažerů, o jejichž schopnostech není pochyb. Kromě oficiálně proklamovaného faktoru zisku ale velkou roli jistě hraje i touha Warneru po získání odpovídajícího vlivu ve vedení CME. Oproti republikánským vlivům, které převládaly v CME za Rona Laudera, dnes převládá demokratická nálada. Výkonný ředitel Time Warner a klíčová postava celé firmy Jeffrey Bewkes je totiž hlasitým podporovatelem Demokratické strany. Nejen že on sám dlouhodobě finančně podporuje demokratické kandidáty na prezidenta Spojených států, jako například Ala Gorea v roce 2000, Johna Kerryho o čtyři roky později a v současnosti Baracka Obamu, ale totéž dělá v mnohem větším objemu i firma Warner, jejíž politická afiliace je naprosto evidentní.

CME v polovině dubna prodělala politický obrat od Republikánské strany k Demokratické. Změna vedení společnosti v témže duchu může do budoucna středoevropský mediální trh ovlivnit. Diváci v České republice i pěti dalších zemích regionu se ostatně mohou pokusit případné změny vysledovat na vlastní oči. Manipulace se zpravodajstvím ve prospěch některé z politických stran je však nepravděpodobná. Klíčovou roli budou pravděpodobně nadále hrát ekonomické faktory, tedy především zisk. O jeho dalším využití, třeba v předvolebních kampaních demokratů, se ale ze zpráv TV NOVA asi nedozvíme.

Kateřina Hamatová
autorka je studentka FSV UK

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!