Chyby, omyly a nepravdy v médiích

chyby

Média, média a média. Na každém rohu, na každém kroku. Na internetu, v televizi a telefonu i na papíře. Dnešní moderní doba nám nabízí nepředstavitelné množství informací. Jak ale poznáme, zda jsou tyto informace pravdivé a zda mají nějakou konstruktivní hodnotu? Pomoci může sociální síť Facebook.

Foto: ilustrační. Zdroj: freeimages.com

Víte, co čtete?

Většina lidí si ráno přečte noviny, projde sociální sítě anebo navštíví svůj oblíbený zpravodajský portál. Každé ráno se tak běžnému člověku dostává přehledu novinek ze zahraničí, z ekonomiky, tuzemska a v neposlední řadě bulváru. Zásadní otázkou ale je, zdali čtenáře zajímá, jestli je to, co čte, pravdivé, a zda jsou v textu použita správná a relevantní data. Ačkoliv to člověka mnohdy ani nenapadne, čte a pojímá do sebe nepravdivé, neúplné a někdy i záměrně pokroucené informace, které fungují jen díky lidské naivitě.

Komunita, která hlídá média

Naštěstí existují sociální sítě, kde vznikají celkem pevné, funkční a účelové komunity. Na Facebooku funguje skupina pod názvem „Chyby, omyly a nepravdy v médiích“, která čítá necelých 1 300 členů. O co skupině jde, je zřejmé. Tamní členové jsou vnímaví, pozorní a máloco jim uteče. Ať už jde o hrubky, shodu přísudku s podmětem nebo o lži, významné chyby, nesprávná data i polopravdy, členové této skupiny chybu zaregistrují a podělí se o objev s ostatními. Nejde ovšem o žádné rýpání do novinářů a jejich editorů. Jde spíše o upozornění pro čtenáře, kteří by měli znát zásadní pravidlo dnešního mediálního světa: Jen protože se to píše v novinách, hned to nemusí být pravda. Dnešnímu člověku často chybí mediální gramotnost, rozlišovací schopnost a analytické racionální posuzování toho, s čím přichází do styku. Školství by se mělo zamyslet nad tím, zda by nebylo vhodné mediální gramotnost vyučovat, a to už od základní školy. Média hýbou světem a my neumíme plavat, jen se topíme, a ani nevíme, že když začneme hýbat rukama a nohama, zachráníme se.

Co například skupina zaznamenala?

Tak například Tereza Maixnerová zaznamenala celkem silnou nepravdu, která vyústila do pořádné křivdy. Portál Novinky.cz zveřejnil článek o tom, jak redaktor Práva vypátral skrývajícího se muže, který měl být podezřelý z vraždy své přítelkyně. Problémem je, že podezřelým z vraždy vůbec nebyl – policie onoho „vypátraného vraha“ zadržela z toho důvodu, že neměl doklady a bylo třeba nějak ověřit jeho identitu. O něco později spáchal muž sebevraždu. Nakolik tyto dvě věci souvisejí se lze jen domnívat. S určitostí lze však říci, že toto „dílo“ je velmi daleko za hranicí seriózní žurnalistiky a investigativnímu oboru dělá tak akorát medvědí službu.

Následující „chyba“ byla zanedlouho redakcí opravena, ale i tak je na místě demonstrovat užitečnost této facebookové skupiny. Václav Ž. Dvořák si všiml, že autor článku o situaci mezi Ruskem a Ukrajinou použil údajný Bismarckův citát, který s největší pravděpodobností není dílo Bismarckovo, ale pochází z hlav ruské propagandy. Zanedlouho se pod článkem objevila „omluva a upřesnění“.

Jan Konvalinka pravděpodobně velmi zbystřil, když Česká televize vysílala reportáž o otevření nového ústavu biochemie. Na první pohled na reportáži nic špatného není, až na pár „maličkostí“. Nejedná se o nový ústav biochemie, nýbrž pouze o novou budovu již existujícího ústavu. Budovu nepostavila Akademie věd nýbrž Ústav organické chemie a biochemie AV, a to z vlastních prostředků. A nebude se zde provozovat biochemie, nýbrž organická chemie.

Mediální obrození v ČR?

Ve skupině lze najít spoustu zajímavých postřehů, které upozorňují na méně i více závažné chyby – ty úsměvné nevyjímaje. Důležité je ale jádro této aktivity samo o sobě. Lidé přestávají nečinně přijímat výplody médií a začínají se zajímat o fakta. A co je důležité, média tuto aktivitu neignorují a reagují na podněty členů ve skupině. Před očima se nám tak rýsují nová – přesnější – média.

Michal Mikle
autor je publicista

Čtěte také

OH 04 1
Blog

Sportovci vs. média

Hlavními hvězdami mediálních přehledů se tak stávají sportovci. Slyšíme o nich v televizi, vidíme je na sociálních sítích, píše se o nich na internetu. Kdo z nich je ale ten pomyslný král mediálního prostoru? A kdo jsou jeho (nebo její) vyzyvatelé?  Nad těmito otázkami jsme taky přemýšleli. Nebylo nic snazšího než si pro odpovědi zajít do naší aplikace pro správu médií NewtonOne nové generace, ve které jsme za pár kliků našli všechna potřebná data. 

DALL·E 2024 07 24 09.34.37 A simple illustration showing a business professional wearing less formal clothing, such as a casual shirt and jeans, using a computer to monitor comp
Blog

Hlavní důvody, proč byste měli monitorovat Vaši konkurenci

Ať už jste začínající podnikatel, který právě vstupuje na trh se svým prvním produktem, nebo zavedená značka s desítkami zaměstnanců, s největší pravděpodobností máte hned několik hlavních konkurentů. A ti bojují o stejný segment trhu a stejné zákazníky jako Vy. Jak ale identifikovat, jakou konkurenci má vůbec cenu sledovat a jak se můžete poučit z toho, co o ní píší jejich zákazníci? Na to se společně podíváme v dnešním blogu.

A business woman reading newspaper while working in the office
Blog

Úvod do monitoringu médií: Jak sledování médií může změnit vaše podnikání

V dnešním digitálně propojeném světě je monitoring médií nezbytným nástrojem pro každého, kdo chce účinně spravovat svou značku a vztahy s veřejností. Nezáleží na tom, zda jste malá start-up firma nebo velká nadnárodní korporace; sledování toho, co se o vás říká v médiích, může mít obrovský dopad na vaši firemní strategii a veřejný obraz.

telefon kresba

Jdeme na to!