Chci zhubnout! Co mám číst?

hubnuti

Povánoční časy a nástup nového roku jsou pro některé lidi spojené s předsevzetími, především začít žít zdravě, zhubnout či více sportovat. Dokládají to, jak přeplněná fitness centra, tak stránky novin a časopisů. Nyní je čas se podívat, kolik prostoru věnují hubnutí a zdravému životnímu stylu celostátní deníky. Z analýzy záměrně vynechám lifestylové časopisy, jejichž cílovou skupinou jsou ženy, protože ty plní tipy na zhubnutí celoročně.

Foto: ilustrační. Zdroj: Profimedia.cz

MF Dnes

Zřejmě nejvíce zmínek o hubnutí a možné změně životního stylu stravy přináší deník MF Dnes. Ten se i rozhodl nalákat předplatitele na zdravé recepty, proto od 6. ledna vychází jako součást novin denně jedna karta se třemi recepty. Akce má trvat 4 týdny a na tu dobu si mohou čtenáři objednat předplatné jen za 379 korun. Na zdravé recepty v deníku přitom upozorňuje i klub STOB (STOP OBEZITĚ). Kromě receptů karta čtenářům i radí, jaké pohybové aktivitě se mají ten den věnovat. Všechna čísla magazínu Ona Dnes jsou rovněž věnována dietě a hubnutí, kromě velké mapy na hubnutí dostanete i tipy, co jíst, co nejíst, jak se hýbat i jak se nehýbat.

Ve sledovaných vydáních MF Dnes, tedy od 27. prosince až do 20. ledna se dozvíte o redukci váhy téměř všechno. Od informace, jak hubnou politici, se dostanete až k radám obezitologa, že k večeři si klidně můžete dát kachnu. Ve sledovaném období je v nejčtenějším seriozním deníku 20 zmínek o hubnutí. Částečně za to mohou regionální mutace, které například v pátek 17. ledna měly článek o sportu vhodném pro hubnutí, který v dané oblasti „letí“ nejvíce. Například kraj Vysočina měl článek: „ Ve fitness pro ženy letí růžová a pohoda“. Zatímco čtenáři v Olomouckém kraji si mohli přečíst článek: „Činky, zumba, nebo bosu. Na věku v posilovně nezáleží.“

Hned první článek o shazování kil vyšel 30. prosince v rubrice Severní Čechy: „S novoročním předsevzetím zhubnout poradí i v lékárnách.“ Autor si zřejmě chtěl být jist, že čtenáři začnou s hubnutím hned od 1. ledna. Další článek je z 2. ledna a pyšní se titulkem: „Ráno koláče, večer klidně kachnu, překvapivě radí obezitolog.“ Ve velkém rozhovoru se pak dozvíte, že nejdietnější jídlo je to, které nesníte. V ten samý den, tedy 2. ledna, rovněž vychází reportáž o sportech vhodných k hubnutí, kde na čtenáře čeká velké překvapení v podobě sdělení, že nejzdravějším pohybem je chůze a že po Vánocích jsou fitness centra přeplněná, většině nováčků ovšem předsevzetí nevydrží. Text se jmenuje: „Chodit pro zdraví.“ Uděláme tedy krok dopředu a ve vydání z 3. ledna se dočteme: „Jak Chovanec chodil v noci lesem. A zhubl.“ Plzeňský hejtman v rubrice Domácí popisuje, jak zredukoval svoji váhu a čtenář se i dozví, že obezitě jsou náchylnější politici. Sobota 4. ledna je ohledně rad na hubnutí v MF Dnes skoupější, je zde pouze upoutávka na připravovaný magazín Ona Dnes se 100 radami, jak zhubnout.

Kdo unikl pondělní příloze Ona Dnes s již zmiňovanými radami, neunikne úterní příloze Levné hubnutí v MF Dnes. Zde si každý nízké váhy chtivý může přečíst, že vyšťavit se jednou za čas nepomůže. Dozví se rovněž jména knih, které mu pomohou zhubnout, a na závěr si díky článku: „Domácí krabičky stojí polovinu toho, co ty od profíků,“ uvědomí, co dát do krabičky, aby to bylo levné i dietní. Ve středu 8. ledna je v rubrice Názory zveřejněn komentář: „I pro obezitu nepřestávají platit fyzikální zákony,“ v němž obezitolog Sucharda reaguje na rozhovor s obezitologem Marinovem, který tvrdil, že kachna k večeři se při hubnutí může (rozhovor v MF Dnes z 2. ledna). Sucharda si myslí, že spíš nemůže. Vydání v pátek 10. ledna zřejmě připravuje čtenáře na víkend, a proto obsahuje rubriku Hubnutí. Článek s názvem: „Technika vám vypočítá, kolik ještě smíte sníst,“ obsahuje tipy na technické hračičky, které ulehčí hubnutí všem, kdo je dovedou využívat. Další článek: „Hubněte chytře“ je zase o moderních technologiích, které vám umožní hlídat si váhu a redukovat počet kalorií v jídle. Podobnost s výše uvedeným článkem o technologiích je čistě náhodná. Poslední text z rubriky hubnutí se jmenuje: „Choďte, běhejte, nahrávejte,“ a věnuje se skloubení sportu a moderních technologií.

V posledním sledovaném týdnu média souzní se svými čtenáři a polevují v přinášení článků o hubnutí, stejně jako čtenáři polevují v navštěvování posiloven. V regionální rubrice Karlovarský kraj se objevil dne 13. ledna článek: „Poraďte, chci zhubnout.“ V něm se čtenář dozví, že když chce zredukovat svoji váhu s pomocí poradce, má si jej prověřit a neskočit na lep nějakému šarlatánovi. V pátek 17. ledna se pak v MF Dnes objevilo hned sedm zmínek o hubnutí. Naštěstí se liší podle regionu, v němž čtenář pobývá, a tak není najednou zahlcen informacemi. Například v rubrice Moravskoslezský kraj je článek: „Hubnete? Zničit se (v posilovně) jednou za týden nestačí.“ Pardubický kraj zase láká na Fitness, v němž zájemci za tisícovku shodí pět kilo.  V kraji Vysočina jsou čtenáři informováni o ženských posilovnách, kde je pohoda a je tam hodně růžové barvy. Čtenáři z Olomouce a okolí se dočtou, že zumbu i bosu si mohou vyzkoušet v jakémkoli věku. Rubrika Královéhradecký kraj skýtá dvojitou porci hubnoucích článků. Kromě toho, že v lednu se zvyšuje návštěvnost posiloven, se dočtou i o možnosti ublížit si nesprávným cvičením.  Na závěr na Karlovarsku v rozhovoru s majitelem fitness centra bylo odhaleno, že cvičit se dá v každém věku.

Blesk a Aha!

Oba bulvární deníky jsou co do hubnutí žabaři, ve srovnání s MF Dnes. V deníku Aha! je za celé sledované období pouze sedm článků o hubnutí. Deník Blesk je na tom ještě o něco hůře, obsahuje pouhé čtyři zprávy o redukci váhy, když započítáme zmínku o bulimii jedné celebrity, tak jich je pět.

Deník Aha! začíná s hubnutím až 3. ledna, naštěstí to bere z gruntu. Svým čtenářům totiž radí, že ještě před dietou by se měli vyčistit, a proto najdou v tomto čísle hned čtyři tipy na očistné kúry: od ovocné, kdy se pijí jen šťávy z ovoce, po bylinkovou, kdy za pomocí bylinných čajů mají čtenáři nastartovat svoje vnitřní orgány (otázkou je, zda člověk s nefunkčními ledvinami bude skutečně tento článek číst). O tři dny později, tedy v pondělí 6. ledna, vychází číslo se 100 tipy jak zhubnout. Hned další číslo pojednává o nástrahách v supermarketu, které na hubnoucí čekají. Jednou z nich jsou i jogurty. Ve čtvrtek 9. ledna vyšla v deníku Aha! zpráva o muži, který za 3 měsíce zhubnul 20 kilogramů jen tím, že se stravoval v jídelnách McDonald´s a udržoval přitom maximální denní příjem na 2000 kalorií. O dva dny později přináší deník informace o 5 zimních sportech, při nichž se hubne (například: bruslení, lyžování či snowboarding).  V úterý 14. ledna se ženy toužící zhubnout dozví o nové viagře pro ženy, která jim zvýší sexuální apetit a zároveň jim sníží chuť k jídlu. Poslední zmínka o redukci váhy je v rubrice Vaše dopisy, kde se čtenářka ptá, jestli je vhodné před sportem pít kávu. Odpověď je rozporuplná, protože před cvičením si šálek kávy dopřát nemá, pokud má ovšem v plánu běhat, tak ano.

Až 8. ledna se čtenáři Blesku dozví, co dělat při hubnutí. Tedy v první článku se dozví, co nedělat. Článek Pít, či nepít? přináší překvapivé informace o kalorických hodnotách alkoholických nápojů. Hned následující den, tedy 9. ledna se v článku Jím po páté! Ztloustnu? vyvrací mýty o hubnutí. Až v pondělí 13. ledna se čtenáři dozví o těch nejdietnějších potravinách, které si mohou při hubnutí s klidným svědomím dopřát. V ten samý den se objevuje i rozhovor s Ilonou Csákovou, která tloustne, když je šťastná, a proto se celé interview zakládá na jejím hubnutí.

Lidové noviny

Ani deník Lidové noviny nezůstal v boji s povánočními kily pozadu. V sobotu 11. ledna vychází o redukci váhy v rubrice Relax/Zdraví hned dva články. První preferuje pomalé, ale jisté shazování kil před náhlým hubnutím. Druhý čtenáře poučuje, že hubnutí ve stresu je obtížnější, protože se jej mohou pokusit zajíst. Proto je prý lepší se na hubnutí psychicky připravit a především se nestresovat.

Haló noviny

Jen jeden článek o hubnutí připravili pro své čtenáře redaktoři Haló novin. V textu Babské rady je napsáno, že dříve obezita zřejmě nebyla takovým problémem, proto není mnoho babských rad, které by říkaly jak váhu zredukovat. Nakonec se přece jen naleznou recepty, které pomohou v boji s přebytečnými kilogramy.

Shrnutí

Protože z analýzy byly záměrně vynechány lifestylové magazíny pro ženy, analýza článků o redukci váhy není nijak převratná. Nejvíce článků o hubnutí jako každý rok přináší MF Dnes, která se rozhodla pomoci svým čtenářům v boji s obezitou. V závěsu je bulvární deník Aha!, který ovšem při nejlepší snaze nedotáhne mílový náskok Mladé fronty. Deník Blesk se sice rovněž pokouší vzdělávat své čtenáře o rizikových potravinách a vhodných sportech, nicméně jeho snaha se příliš s úspěchem nepojí. Deníky Lidové noviny a Haló noviny vydaly články o redukci váhy spíše namátkově a Hospodářské noviny se na plnění novoročních předsevzetí evidentně podílet nechtěly vůbec. 

Barbora Janáková
autorka je studentka

Čtěte také

A business woman reading newspaper while working in the office
Blog

Úvod do monitoringu médií: Jak sledování médií může změnit vaše podnikání

V dnešním digitálně propojeném světě je monitoring médií nezbytným nástrojem pro každého, kdo chce účinně spravovat svou značku a vztahy s veřejností. Nezáleží na tom, zda jste malá start-up firma nebo velká nadnárodní korporace; sledování toho, co se o vás říká v médiích, může mít obrovský dopad na vaši firemní strategii a veřejný obraz.

telefon kresba

Jdeme na to!