Český seriálový podzim

soudce ak

Se začátkem nového školního roku spustily tři největší české televizní stanice některé programové novinky. Každá z nich pojala podzimní programové schéma trochu jinak. Komu se start do nové sezóny vydařil a kdo naopak zklamal nebo nepřekvapil?

Foto: natáčení seriálu Život a doba souce A. K.  Zdroj: Profimedia.cz

Soudce lepší sněhuláka

Pondělní večer patří na České televizi novému seriálu Život a doba soudce A. K. Páteční prime-time pak obsadil rovněž nový seriál Neviditelní z vodnického prostředí. Novinkou je ovšem i Pečený sněhulák profilující se jako „zábavný formát originálního humoru“. V posledním případě se bohužel naplnila slova ředitel programu ČT Milan Fridricha, který uvedl: „Přestože riskujeme, že nás možná mnozí diváci obviní z trapnosti, jsem si jistý, že i takové pořady do veřejnoprávního vysílání patří“. Bezesporu patří, ale už i melodramatický Goethe věděl, že humor je jedním z prvků génia. Zde je to přesně ten případ, když někdo řekne: dělej humor a ono to nejde. Druhý díl „sněhuláka“ vidělo o 100 tisíc diváků méně než pilotní díl vysílaný první zářijový týden. Ale snahu o nový druh zábavy České televizi upřít nejde.

Seriál Neviditelní má motto „Vypadají jako my, mluví jako my, ale mají něco navíc – gen, který jim umožňuje dýchat vodu“. Děj seriálu je navíc zasazen do současného českého světa lobbingu, a o to nám celá vodnická nadsázka může přijít úsměvnější. Kvalitní je i herecké složení, takže si novodobí vodníci své publikum bezesporu najdou. Nejpovedenější novinkou je však seriál Život a doba soudce A. K. Zpracováním může připomínat seriál Terapie od HBO, ale stejně je v lecčems jiný. Namátkou můžeme vyzdvihnout například interaktivní vnitřní dialogy, které divákovi umožňují nahlédnout do hlavy soudce a být tak součástí každého případu, který řeší. Režiséři Sedláček, Špaček a Sláma odvedli kus velmi dobré práce a seriál by si rozhodně zasloužil více než třináct dílů. Život a doba soudce A. K. je tak letošní nejvydařenější podzimní novinkou.

Sázka na jistotu

Skupina Nova moc novinek na podzim nepředstavila, zato vsadila na staré a divácky úspěšné seriály z minulých sezón. Novými díly plynule navázal nekonečný seriál Ulice, jehož další řada se objevila na televizních obrazovkách ještě o prázdninách. Fanoušky Doktorů z Počátků a Ordinace v růžové zahradě zajisté potěšilo, že se jejich seriály objevují na obrazovkách dvakrát do týdne. Čtvrté řady pokračování se dostalo i detektivnímu seriálu Kriminálka Anděl, který zároveň rozšířil svůj herecký ansábl (na druhou stranu ale přišel o ministra obrany Martina Stropnického). Škoda, že Nova nepřipravila nějaký nový formát, kterým by mohla přinést svěží vítr do své osvědčené tvorby.

Nezajímaví vinaři

Televize Prima vsadila jak na nové seriály, tak i na zavedené pořady. Hlavní novinkou je seriál Vinaři, kterému předcházela poměrně masivní mediální kampaň. Kvalitní potenciál Vinaři však nevyužili, zůstali jen u líbivých lokací a trapného humoru, rádoby moravského. Tak jako Vinaři přišli s podzimem, tak se zimou odejdou, a nikdo se zřejmě zlobit nebude. Další primáckou novinkou jsou Svatby v Benátkách, které byly spuštěny už o prázdninách. Tento seriál se může směle zařadit mezi mýdlové opery typu Obchoďáku nebo Pojišťovny štěstí. Náměť je to ale zajímavý. Divácky oblíbený seriál Cesty domů se dočkal pokračování a nových dílů, lze ho vidět v obvyklém čase.

Vyrovnaný boj o diváky

Ze seriálů vysílaných na začátku týdne vedou v divácké sledovanosti Doktoři z Počátků na televizi Nova, na které se dívá přes milión diváků. Hned za nimi jsou Cesty domů na Primě, které mají přes šest set tisíc diváků. Veřejnoprávní seriál Život a doba soudce A. K. je po druhém dílu až na čtvrtém místě. Konci týdne zase vévodí seriál Vinaři na Primě, který dosáhl přes milión diváků a stal se tak nejsledovanějším nedělním večerním pořadem. Těsně za ním, s osmi sty tisíci diváky, je Kriminálka Anděl. Slušnou sledovanost má během týdne také Ordinace v růžové zahradě (více jak milión diváků), která v počtu diváků poráží i Svatby v Benátkách. Konkurenční boj je tedy na začátku září celkem vyrovnaný a bude zajímavé sledovat jeho další vývoj. 

Šárka Nevoralová
studentka mediálních studií na UP v Olomouci

Čtěte také

Pozvanka webinar korporace 1
Blog

Webinář týkající se e-commerce a elektroniky

Na webináři vám Vašek a Vojta představí konkrétní mediální výstupy třech českých firem. Uvidíte využití nejnovějších funkcionalit aplikace NewtonOne nové generace. Vašek a Vojta se zaměří nejen na obecné novinky a zajímavosti, ale také rozeberou mediální data těchto

telefon kresba

Jdeme na to!