Česká ministerstva objevují sociální sítě

Česká ministerstva věnují sociálním sítím čím dál tím větší pozornost. Ještě před třemi lety měla profily na Facebooku a Twitteru jen hrstka z nich, dnes už je ministerstvo bez aktivního profilu na Facebooku a Twitteru výjimkou. Dohromady úřady přidávají více než tisícovku příspěvků měsíčně. Rostoucí aktivitu ministerstev také oceňují uživatelé, kteří příspěvky stále častěji komentují, lajkují a sdílí.

 

Twitter využívanější než Facebook

Ačkoliv je Twitter mezi Čechy a Češkami méně rozšířený než Facebook, ministerstva na něj přispívají častěji než na Facebook. I přes menší oblibu Twitteru v Česku mají twitterové profily ministerstev průměrně jen o pětinu méně fanoušků než stránky na Facebooku. Navíc během letoška začala prudce stoupat odezva uživatelů na Twitteru. Přesto musí ministerstva pořád počítat s tím, že jsou uživatelé na Twitteru pasivnější než na Facebooku.

 

 

Většina ministerstev využívá obě sociální sítě, ale jejich úspěšnost je na Facebooku a Twitteru často diametrálně rozdílná. To potvrzují i nejúspěšnější profily úřadů na obou sítích. Na Twitteru má nejvíce fanoušků ministerstvo vnitra, ačkoliv Facebook ani nemá. Naopak na Facebooku nejlepší zemědělství je na Twitteru mezi nejméně úspěšnými.

 

Zveřejňovaný obsah bývá zpravidla na obou sociálních sítích totožný. Tomuto pravidlu se vymykají jen ministerstva zemědělství a kultury, která proto zároveň zaznamenávají výrazně větší úspěch na jedné ze sociálních sítí.

Kultura si podmanila Twitter

Na Twitteru ministerstvo kultury o třídu překonává všechny ostatní úřady, získalo hned prvních 33 příček nejúspěšnějších tweetů. Jeho příspěvky bývají vtipné a glosují aktuální dění, díky čemuž dosahují i stovek interakcí. Ostatní úřady se zatím mohou těšit nejčastěji jen z jednotek ohlasů na své tweety.

 

Na Facebooku si kultura zachovává vážnější tvář a informuje nezřídka o uměleckých událostech. Nejčastěji o výstavách, literatuře, hudbě a divadlu. Z jednotlivých kulturních oblastí je v příspěvcích nejméně zastoupena kinematografie.

 

 

Facebook patří zemědělství

Nejúspěšnější komunikaci na Facebooku má ministerstvo zemědělství. Fanoušci jeho příspěvky nejvíce lajkují i komentují, díky čemuž zemědělství získalo prvních šest příček nejoblíbenějších příspěvků. Jednoznačně největší ohlas přitom sklidil videoklip o zdravém stravování dětí.

 

video FB.png

Na Twitteru je obsah ministerstva zemědělství o poznání méně vtipný a odlehčený, čemuž odpovídá i výrazně menší počet interakcí. Je zde také patrná odlišnost v pojmech: na Facebooku hovoří ministerstvo často o farmářích, zatímco na Twitteru existují jen zemědělci.

Metodika

Popisné analýzy jsou zpracovány na datech od sněmovních voleb 27. října 2013 do 14. listopadu 2016. Jednotlivé úřady jsou srovnávané až od července 2015, aby bylo možné zařadit i ministerstvo školství na Facebooku a ministerstvo zdravotnictví na Twitteru.

Social media team
 
 

 

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!