Bude se šetřit

Budovy a globus

CME vede od 16. září dvojice výkonných ředitelů Christoph Mainusch a Michael Del Nin. Pro CME je to druhá dobrá zpráva v záplavě špatných.

Foto: New York City, Time Warner Center, Zdroj: Profimedia.cz

První dobrou zprávou byl samotný odchod Sarba, známého autokratickým stylem vedení firmy a častým zasahováním do programu (do hlavního vysílacího času na Nově například protlačil tureckou telenovelu Tisíc a jedna noc, která u českých diváků naprosto propadla). Fiaskem v Česku skončila i jeho agentura Mediafax; a nakonec se ukázalo, že Sarbu byl očividně špatně vnímán i investory. Po jeho rezignaci vylétly akcie společnosti na pražské burze o 12 procent během jediného dne.

Time Warner o CME stojí

Druhým plusem je, že oba nově jmenovaní manažeři do CME přicházejí ze společností spadajících do skupiny Time Warner. Del Nin u Warnerů působil jako viceprezident pro mezinárodní a korporátní strategii, Mainusch jako konzultant společnosti Turner Broadcasting International, která rovněž patří do skupiny Time Warner. Ta je s necelými padesáti procenty největším akcionářem CME a již delší dobu se hovoří o tom, že by měla nad CME převzít kontrolu. Jmenováním svých manažerů tak Warneři dali jasný signál, že o CME stále stojí a úplné převzetí firmy je jen otázkou času.

Všem manažerům jednotlivých televizí patřících astronomicky ztrátové CME vedení Time Warner poslalo ještě jeden signál: veškeré dosavadní pokusy o šetření byla jen hra. Nyní to opravdu začne! CME totiž v prvním pololetí roku 2013 prohloubila ztrátu na 150,1 milionu dolarů (2,9 miliardy korun) a za čtyřleté působení Sarba v čele firmy dosáhla její ztráta dokonce 872 milionů dolarů (asi 16,8 miliardy korun). I když od Warnerů do CME putovaly stamilionové finanční injekce, nedá se předpokládat, že ji budou ochotni dotovat věčně.

Šetří se od hlavy

Šetřit se vlastně již začalo, a to rovnou od nejvyšších míst. Mainusch a Del Nin budou dohromady pobírat nižší základní roční plat, než měl Sarbu. Každý si přijde na 800 tisíc dolarů, Sarbu bral 1,8 milionu.

Pro Novu, která dlouhá léta CME finančně táhla, bude každopádně zásadní, jak rychle se jí podaří zacelit výpadek z příjmu reklamy ze začátku letošního roku. Nova totiž zdražila reklamní časy a někteří klíčoví inzerenti s ní neuzavřeli smlouvy. Výsledkem bylo, že pololetní tržby Nově klesly meziročně o 39 procent. Nové vedení CME nicméně avizovalo, že za obchodní politikou Novy stojí. Kromě toho již s některými inzerenty došlo po vzájemných ústupcích k dohodě, výpadek reklamních příjmů by tak mohl být jen krátkodobý. To ale ukáží až čísla na konci roku.

Jiří Zázvorka
autor je redaktorem časopisu Týden

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!