Brexit podle českých sociálních sítí

V období bezprostředně před a po referendu o výstupu Velké Británie z Evropské unie jsme analyzovali česká sociální média a diskuse. Během dvou týdnů lidé na toto téma napsali na 50 000 příspěvků, a pokud by volili, výsledky by byly podobné jako v britském referendu: zastánci vystoupení by s malým náskokem zvítězili.

brexit_web1.jpg

Graf zobrazuje názor českých diskutujících na vystoupení Velké Británie z EU

V jiných otázkách však diskutující vystupovali téměř jednohlasně. Evropská unie byla vnímána negativně, jako byrokratická instituce, která má problémy s řešením aktuálních problémů.

brexit_web1.jpgGraf popisuje hodnocení EU z pohledu českých diskutujících

Podobně jednomyslně takřka nikdo před vyhlášením výsledků nepředpokládal, že by referendum mohlo být úspěšné. Odpůrci vystoupení věřili v rozumnost Britů. Příznivci brexitu se zase báli, že elity dokáží zachovat členství v EU; ať už zastrašováním voličů nebo manipulací výsledků.

Finance jsou nejdůležitější

Z důvodů pro vystoupení nebo setrvání bylo nejčastěji zmiňované hospodářství, až s odstupem následovala otázka migrace a geopolitická síla samostatné Velké Británie mimo Unii.

brexit_web3.jpgGraf zobrazuje nejčastější uváděné důvody pro vystoupení nebo setrvání Velké Británie z/v EU

S brexitem diskutující před referendem mnohdy spojovali možné vystoupení Česka z EU. Okamžikem vyhlášení výsledků tyto debaty zčásti utichly a nahradily je diskuze o oddělení Skotska od Spojeného království a o lživosti argumentů během kampaně.

brexit_web4.jpgGraf zobrazuje podíl příspěvků zmiňujících jednotlivé politiky

Češi a Češky se na sociálních médiích soustředili jen na dva politiky: premiéra Davida Camerona a europoslance Nigela Farage. Jména dalších britských politiků skoro nepadala, a i výrazný zastánce brexitu Boris Johnson byl zmiňován podobně často jako Adolf Hitler (kterého lidé přitom jen občas používali v nejrůznějších přirovnáních). Další politici už pozornosti diskutujících unikali úplně.

Metodika

Analýza byla provedena na náhodně vybraném vzorku 594 příspěvků z celkem 49 779, které v období 13. 6.–26. 6. obsahovaly klíčové slovo brexit. V tomto výběru jsme zjišťovali názory autorů na EU a vystoupení z ní a zmiňovaná témata. Zastoupení jmen politiků jsme analyzovali ve všech příspěvcích.

Social media team

Čtěte také

Blog

Webinář: Existují relevantní kontakty v mediálním světě?

Příští týden ve středu 7. 12. 2022 od 14:30 hodin se bude konat speciální webinář: Relevantní kontakty v mediálním světě! Naši kolegové Michal Hroneš a Václav Trunec vám prozradí, jak získat relevantní audience nejen z našeho produktového portfolia. Přijďte

Blog

Jaké jsou hlavní výhody MediaHQ?

Minulý týden jsme spustili nejrelevantnější a pravidelně validovanou databázi novinářů. Jaké jsou její výhody? ✔️ K dispozici je přes 3 000 neustále aktualizovaných a pro vás relevantních kontaktů. ✔️ Umožňuje

Newsletter

Nestihli jste včerejší online stream? 💻

Dobrý den, včera vám kolega Václav Trunec v online streamu představil největší aktualizovanou databázi kontaktů novinářů českých médií. Unikla vám tato událost? Nevadí! Podívejte se na online

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!