Balík problémů

stanislav balik

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila správní řízení s Českou televizí kvůli vystoupení politologa Stanislava Balíka v pořadu Události, komentáře věnovanému předvolební kampani.

Foto: politolog Stanislav Balík, Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA /Profimedia.cz

Televize podle rady divákům zatajila Balíkovo členství v ODS, čímž mohla porušit vyváženost a objektivitu zpravodajství. Má to ale jeden malý háček. Balík nikdy nebyl členem ODS.

RRTV podle zákona mimo jiné dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Tentokrát to se svojí aktivitou ale poněkud přehnala. "V rozhovoru na téma příprav na předvolební kampaň, v němž se Stanislav Balík vyjadřuje k odstředivým tendencím v ODS, neuvedla ČT stranickou příslušnost mluvčího k ODS a prezentovala jej pouze jako politologa Masarykovy univerzity v Brně, což implikovalo jeho nezávislost a divákovi tak byla upřena důležitá informace pro svobodné vytváření názorů," konstatovala RRTV ve zprávě ze svého zasedání 1. října, kterou rozeslala médiím.

Stanislav Balík na to reagoval prohlášením, že za ODS sice kandidoval jako nestraník v komunálních volbách do zastupitelstva jedné malé obce na severní Moravě, ale není a nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Ověřte si fakta

Když už si rada chtěla rýpnout do České televize (případně do ODS), měla si nejprve ověřit fakta. Nezávislý pozorovatel sice může namítnout, že jestli je někdo členem politické strany nebo v jejích barvách jen kandiduje, znamená v podstatě totéž, právně je v tom ale setsakramentský rozdíl a RRTV zahájené správní řízení s Českou televizí rovnou může hodit do koše.

Omyl rady se dá asi nejpravděpodobněji vysvětlit vzrůstající nervozitou před nadcházejícími volbami. Není žádným tajemstvím, že místa jednotlivých radních jsou obsazována členy politických stran nebo lidmi, kteří jsou s jednotlivými stranami úzce spjati. Ačkoli v současnosti mezi nimi převažují radní nominovaní za ČSSD, je s podivem, že je na omyl neupozornili kolegové, kteří „kopou“ za ODS. V radě sedí nejméně tři.

Jiří Zázvorka
autor je redaktorem časopisu Týden

Čtěte také

Pozvanka webinar korporace 1
Blog

Webinář týkající se e-commerce a elektroniky

Na webináři vám Vašek a Vojta představí konkrétní mediální výstupy třech českých firem. Uvidíte využití nejnovějších funkcionalit aplikace NewtonOne nové generace. Vašek a Vojta se zaměří nejen na obecné novinky a zajímavosti, ale také rozeberou mediální data těchto

telefon kresba

Jdeme na to!