Anonymní bombové útoky v českých médiích

Exkluzivně pro Newsroom ČT24 jsme analyzovali anonymní bombové útoky v českých médiích. O anonymních výhrůžkách bombovými útoky v tuzemsku informovalo od začátku roku 1 139 příspěvků. Nejvyšší zájem vzbudilo rozřešení 13 let starého případu na Olomoucku v lednu (pachatel se sám udal), nahlášení bomby ve vlacích RegioJet a Leo Express 1. února, které si vynutilo evakuaci více než tisíce cestujících, a nedávná hrozba bombového útoku na desítkách míst po celé zemi rezonující v médiích 10. a 11. května.

bomby.pngGraf dokumentuje vývoj publicity anonymních bombových útoků v českých médiích za období od 1. 1. 2016 do 11. 5. 2016. Data: kompletní archiv Newton Media bez agenturního zpravodajství

 

Nejvíce se o publicitu anonymních bombových útoků zasloužila televizní stanice Nova. Za necelých pět měsíců k tématu odvysílala 35 reportáží. Jen dva příspěvky na ni ztrácel zpravodajský server denik.cz (33 příspěvků), který velmi těsně v počtu zmínek dohnal celostátní deník Mladá fronta Dnes (31 článků).

2.pngGraf seznamuje s médii, která informovala o anonymních bombových útocích nejčastěji (alespoň ve 13 příspěvcích)

 

Nejaktivněji si v informování o bombových anonymech počínala TV Nova (35krát). V jejích hlavních zprávách (19:30) byl tento námět přítomný 10krát. Pro srovnání: na Primě (18:55) figuroval 11krát (včetně Krimi zpráv začínajících v 19:20), na ČT1 (19:00) pouze dvakrát.

5.pngGraf seznamuje s televizními a rozhlasovými stanicemi, které informovaly o anonymních bombových útocích nejčastěji

 

Mezi celostátními deníky dominovala v tomto ohledu – především díky svým krajským mutacím – Mladá fronta Dnes, která zveřejnila třikrát tolik zpráv co Blesk. Vysoký výskyt článků o bombových útocích by přitom byl příznačnější spíše pro bulvární noviny. Nejčtenější deník Blesk kompenzoval (až) čtvrtou příčku v celostátním tisku svým webem Blesk.cz (27krát), jehož na internetové scéně předčil pouze Deník.cz (33krát). Po Mladé frontě následovalo Právo (21krát) a třetí Metro (11krát).

4.pngGraf seznamuje s celostátními deníky, které informovaly o anonymních bombových útocích nejčastěji

 

Zajímavým zjištěním u zpravodajských serverů bylo, že nejvíce zpráv o anonymních výhrůžných telefonátech publikoval za první čtyři měsíce letošního roku Deník.cz. Mezi prvních osm webů, které psaly o bombových útocích, se přitom nevešel ani jeden web spadající pod televizi nebo rozhlas.

3.pngGraf seznamuje s online médii, která informovala o anonymních bombových útocích nejčastěji (alespoň v šesti příspěvcích)

Jan Jüptner, Ph.D.
mediální analytik NEWTON Media, a.s.

Čtěte také

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Blog

Medializace mezinárodního veletrhu ReBuild Ukraine. Tohoto veletrhu se zúčastnily zajímavé subjekty. Akce přitáhla pozornost širší a odborné veřejnosti.

Je to již rok od té doby, co se Ukrajina stala terčem útoku ze strany Ruska. Nedávno se ve Varšavě konal mezinárodní veletrh ReBuild Ukraine a my jsme

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!