Agentura Reuters a její Matrix

„Zprávu přinesla agentura Reuters…“ Těmito slovy začíná denně celá řada reportáží v českých médiích a většina z nás jim už ani nevěnuje pozornost. Co se ale za touto frází skrývá a co je agentura Reuters vlastně zač?

Foto: logo Reuters. Zdroj: reuters.com

Základem byli poštovní holubi

Reuters je mezinárodní zpravodajská agentura, kterou jako jednu z nejstarších na světě vůbec založil v Londýně v roce 1851 původem německý žid Paul Julius Reuter. Jejími prvními zaměstnanci byla obsluha telegrafu a opravdu velká letka poštovních holubů. Agentura například jako první přinesla informace o atentátu na amerického prezidenta Abrahama Lincolna ve Fordově divadle v dubnu roku 1865.

Postupem času se agentura vypracovala na jednu z vůbec největších a nejuznávanějších na světě: zaměstnává na 60 000 lidí, z toho velkou část tvoří reportéři ve stovce zemí světa, poskytuje informace v 10 světových jazycích a její služby vyhledávají všechna velká média i firmy na celé zeměkouli. Jedním z hlavních poslání Reuters je poskytovat svým odběratelům objektivní informace. Tato snaha o absolutní nezaujatost se projevuje například absencí pojmu terorista (ten se ve zprávách Reuters objevuje pouze formou citace nebo parafráze). Agentura si je podle svých slov vědoma toho, že kdo je pro jednu stranu terorista, může být pro druhou hrdina a bojovník za svobodu. Za tuto politiku je Reuters často kritizována. Od poloviny 19. století se mnohé změnilo: hlavní sídlo agentury se přesunulo přes Atlantik do New Yorku na prestižní adresu na Times Square a dříve nenahraditelné holuby a telegraf vystřídal zástup reportérů ovládající moderní technologie. Některé věci však zůstávají i po více než století a půl neměnné.

Křestní jméno Thomson

Jednou z hlavních změn byla akvizice společnosti Reuters. Ta se tak v roce 2008 oficiálně přejmenovala na Thomson Reuters. Nové „křestní“ jméno si vzala od svého současného majitele, Davida Thomsona, kanadského mediálního magnáta, člena významné podnikatelské rodiny, absolventa oboru historie na univerzitě v Cambridge a jednoho z nejbohatších lidí na světě. Ten, nejen že stojí v čele společnosti, ale jeho holdingový koncern Woodbridge Company vlastní 53% kontrolní balík akcií Thomson Reuters. Tím došlo k porušení nepsaného pravidla, že Reuters se nesmí ocitnout v rukou jedince nebo zájmové skupiny, aby nesloužila pouze jejich zájmům. V době akvizice panovaly obavy o budoucí nezávislost agentury, ale pravdou je, že jiné řešení nebylo vzhledem k finančním potížím, které způsobila neschopnost adekvátně reagovat na konkurenci ze strany společnosti Bloomberg, reálné.

Matrix do chytrého telefonu…

Většina lidí zná velké mezinárodní zpravodajské agentury pouze z médií coby uvedený zdroj. Je pravdou, že jejich posláním je poskytovat informace různým typům sdělovacích prostředků, které nemají kapacity na to, aby „byly všude a u všeho“. Široké veřejnosti méně známé, zato nesrovnatelně důležitější, jsou však jejich služby pro finanční sektor, které tvoří asi 90 % příjmů velkých agentur. Když byla Reuters v Británii založena, jejími prvními zákazníky byli banky, burzy a podnikatelé. Stejně tak je tomu i dnes, jen v mnohem větším měřítku. Hlavním zdrojem příjmů agentury je poskytování informací v reálném čase, podle předem domluveného tematického (obchodního) zájmu klienta. Agentura na svých stránkách nabízí celou řadu produktů, které pomáhají podnikatelům maximalizovat jejich zisky – ať již poskytováním obrovského objemu informací pod různými zkratkami, které běží na obrazovce super výkonného počítače neskutečnou rychlostí jako Matrix, nebo prostřednictvím služeb, které pomáhají partnerům najít protějšek a vyjednat si podmínky obchodu před jeho definitivním uzavřením. Řada z těchto služeb je k mání jako aplikace do chytrých telefonů, takže „přinášejí globální síť informací až ke konečkům prstů finančních expertů“. Většina z nás však bude o Reuters nadále slýchat jen z obrazovek svých televizí.

MEDIAINFO

MEDIAINFO
Magazín NEWTON Media, a.s.

Čtěte také

Blog

Webinář: Existují relevantní kontakty v mediálním světě?

Příští týden ve středu 7. 12. 2022 od 14:30 hodin se bude konat speciální webinář: Relevantní kontakty v mediálním světě! Naši kolegové Michal Hroneš a Václav Trunec vám prozradí, jak získat relevantní audience nejen z našeho produktového portfolia. Přijďte

Blog

Jaké jsou hlavní výhody MediaHQ?

Minulý týden jsme spustili nejrelevantnější a pravidelně validovanou databázi novinářů. Jaké jsou její výhody? ✔️ K dispozici je přes 3 000 neustále aktualizovaných a pro vás relevantních kontaktů. ✔️ Umožňuje

Newsletter

Nestihli jste včerejší online stream? 💻

Dobrý den, včera vám kolega Václav Trunec v online streamu představil největší aktualizovanou databázi kontaktů novinářů českých médií. Unikla vám tato událost? Nevadí! Podívejte se na online

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!