Tlak na vyšší efektivitu práce se zvyšuje

Monika editorial

DOMA Dnes slaví 2,5 narozeniny. A i když tato příloha vstoupila na trh v ne zrovna ideální době, díky věrným čtenářům přežila mnohé turbulence a teď rozšiřuje svůj záběr. „Lidi zajímají různé úsporné a levné vychytávky a pozoruji i větší zájem o kutilství a ruční práce,“ říká v rozhovoru pro Mediainfo.cz vedoucí redaktorka přílohy DOMA Dnes Monika Binarová a chválí zlaté české ručičky.

Foto: Monika Binarová, Zdroj: Archiv DOMA Dnes

Začínala jste jako zpravodaj v Českém deníku, posléze jste prošla několik redakcí celostátních deníků, nebo také časopisu Týden, dnes působíte jako vedoucí redaktorka/editorka DOMA Dnes … jak se za tu dobu změnila práce novináře?

Velkou změnu přinesl určitě internet a e-mail, stejně jako mobilní telefony. Pamatuji doby, kdy se podklady pro články objednávaly v archivu u pana Vozobuleho na Staroměstském náměstí a kdy se potřebné osoby naháněly pevnými linkami. Když měly dost trpělivé sekretářky, taky jste je mohli nahánět týdny… V posledních krizových letech je pak stále více znát, že řada lidí už nečerpá informace jen z tisku, což samozřejmě vedlo k propadům prodejů a následně i ke snižováním počtu redaktorů. Takže určitě je dnes vyšší tlak na efektivitu práce, otázka je, kde se tento tlak zastaví.

Vaší specializací bylo původně zdravotnictví, sociální problematika, školství a krimi … dnes připravujete přílohu o bydlení – jak dlouho trvala “aklimatizace” na “monotematický časopis”?  Není to tak trochu „nuda“? Jak motivujete sama sebe?

V rychlých 90. letech se začínající novinář mohl stát expertem na cokoliv v řádu týdnů:-) Já od klasické publicistiky odešla v okamžiku, kdy se mi narodily děti. Přišlo mi rozumné orientovat se spíše na lifestylovou žurnalistiku. Nuda vzhledem k objemu práce to rozhodně není, ovšem novým výzvám se nikdy nebráním. Zatím jsem však spokojená tam, kde jsem. Mám kolem sebe skvělé lidi a děláme magazín, který se čtenářům líbí.

Téma bydlení je „ideální kandidát“ na oblast … kde se dá v práci novináře jednoznačně uplatnit komerční přístup … jak přistupujete k výběru témat, ale zároveň neztrácíte „nezávislost“?

V Mladé frontě DNES platí přísná pravidla o oddělení redakční a inzertní části. Samozřejmě připravujeme dopředu ohlášená témata, která mohou být pro řadu inzerentů atraktivní, ale redakční zpracování je nezávislé. Kdyby ne, to by mi šéf dal…

Jak vlastně obecně vnímáte tlak na komercionalizaci mediálního obsahu – ptám se na to i s ohledem na pochopitelný požadavek vlastníků médií na úspory a snižování nákladů jednotlivých titulů?

To je určitě jeden z bojů, které se vedou a budou se vést stále intenzivněji. Záleží vždy na pevnosti názoru šéfredaktora titulu a ten náš má názory v tomto ohledu díkybohu velmi pevné. Já osobně si myslím, že když se čára překročí, tak i čtenáři budou mít dojem, že čtou cosi jako katalog. Proč by pak za něco takového platili?

Právě teď je mimořádně aktuální boj o každého čtenáře – jak je tom s čteností DOMA Dnes … máte recept na „navyšování“ zájmu čtenářů?

My jsme na trhu jen dva a půl roku a nepřišli jsme na něj pro tiskovinu zrovna v ideální dobu. Když vyšla první data o čtenosti, tak to byla veliká sláva. A celý další rok taky, ta čísla byla až neskutečně dobrá. Letos se to zlomilo, čtenost nám o něco klesla, leč prodej máme víceméně stabilní a čtenáři píšou pořád, tak snad je dokážeme zaujmout.

Jak vnímáte budoucnost DOMA Dnes s ohledem na „internetizaci“ – resp. neochotu lidí kupovat si klasické tištené tituly?

Já osobně jsem veliká milovnice „papíru“ a neumím si představit, že bych existovala jen na webu. Věřím, že takových je nás víc. Ale budoucnost je samozřejmě ve hvězdách. Záleží i na majitelích, co od svých titulů chtějí a chtít budou. Křišťálovou kouli však bohužel nevlastním.

Jak to vlastně funguje u vás v redakci? (v TV běžel seriál Redakce, Dokonalý svět …) je to u Vás stejné, nebo…?

Chachá…My jsme v redakci čtyři, plus naše art direktorka a obrazová redaktorka. Týdně naplňujeme 40 stran, někdy i víc. Tak malý kolektiv nepotřebuje žádné meetingy a teambuildingy. Jednou týdně máme poradu, kde probereme detailně následující číslo, obecněji pár dalších, rozdělí se práce a pak už píšeme, mailujeme, čteme, telefonujeme, chodíme na schůzky, na tiskovky, upravujeme, krátíme, ladíme, občas na sebe zakřičíme a občas se pochválíme:-)

Existují nějaká „kontroverzní“ tabuizovaná témata i v oblasti bydlení? Mimochodem, překvapilo by Vás v rámci bydlení ještě něco?

Kontroverzní určitě ne, ani revoluční. Objevují se různá technologická vylepšení, i bydlení podléhá módě a trendům. Spíš vnímám, taky tím, že záběr našeho titulu je širší než jen klasické bydlení, že lidi zajímají různé úsporné a levné vychytávky, v zahradnických tématech pak čtenáři milují různé průvodce bylinkami. A pozoruji i větší zájem o kutilství a ruční práce. 

Máte jako novinářka nějaké nesplněné sny a touhy?

Tak třeba nějaký krásný měsíčník pro ženy 40+, který by se věnoval všemu, co baví mě, to by byla věc. Nebo ročenka, o té se mi někdy před uzávěrkou zdá. Ale vážně: toužím po tom, mít pořád pro koho psát, pracovat s příjemnými a vzdělanými lidmi, nestydět se za to, co dělám, a dostávat za to zaplaceno. To se zatím plní:-)

Martin Maruniak
autor je novinář

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!