Katalánské nezávislosti hlavní mediální proud příliš nepřeje

Katalansko dav s vlajkami

Katalánsko, pyšné na svůj vlastní jazyk a identitu, je španělským nejbohatším a nejvíce industrializovaným regionem. Je také regionem s nejsilnějšími separatistickými tendencemi, které zesílila ekonomická krize, jež Španělsko citelně zasáhla.

Foto: Demonstrace za nezávislost Katalánska v lednu 2014. Zdroj: ČTK/AP/Manu Fernandez

Katalánská místní vláda naplánovala na letošní rok referendum o státní samostatnosti. Cesta k němu se ale zkomplikovala, když při nedávném hlasování ve španělském parlamentu jen 47 poslanců zvedlo ruku pro svolení Kataláncům hlasovat v referendu o nezávislosti, zatímco 299 jich bylo proti. Prezident Katalánska Artur Mas to okomentoval slovy, že se „Madrid bojí hlasu katalánského lidu“. Argumentem premiéra Mariana Rajoye se stala sama španělská Ústava, ve které stojí, že o odtržení celého regionu mají mít možnost hlasovat všichni Španělé. Podle Rajoye jsou dveře pro ty, kdo by se chtěli oddělit, otevřené: jen mají začít se změnou Ústavy.

Noviny při hodnocení výřečnosti politiků po očku sledují Skotsko

Jak se k situaci postavila média v zemi? Samozřejmě je zajímá, co bude dál. Druhý největší španělský deník, pravicový El Mundo, chválí přesvědčivost a jednotu rozhodnutí, ale podotýká, že je teď potřeba začít řešit hlubší problémy a konfrontovat sociální rozdíly v Katalánsku k dosažení společného funkčního soužití. Také vyčetl Arturu Masovi jeho neúčast na debatě před zmíněným hlasováním v parlamentu. Zástupci, které místo sebe vyslal, prý nebyli tohoto úkolu hodni. Terčem výtek se stali i jiní političtí představitelé, jako třeba Marta Rovira z Katalánské Republikánské Levice (ERC), jejíž projev byl prý „naivní“. Premiér Mariano Rajoy nebo Alfredo Pérez Rubalcaba z opoziční PSOE naopak sklidili svým „mnohem konzistentnějším“ projevem pochvalu. Zvlášť Rubalcaba byl téměř oslavován za připodobnění katalánské komunity, která je toho názoru, že by jí bylo lépe bez Španělska, k těm v Evropské unii, kteří mají pocit, že by jim bylo lépe bez chudých jižních zemí.

Konzervativní deník ABC pozdvihl premiérovo vystoupení v debatě, které prý bylo jedním z jeho nejsilnějších. Podle ABC Mariano Rajoy dokázal, že pozice katalánské vlády je neoprávněná, aniž by se musel uchylovat ke zbytečné melodramatičnosti. Levicový El País zaujal spíše neutrální pozici názorem, že úterní hlasování otevřelo dveře dialogu mezi Madridem a Barcelonou. Podpořil vyjádření premiéra, že prvním krokem by měla být spíše diskuze o reformě Ústavy.

K této věci se katalánský deník El Periodico staví skepticky. Podle něj by tato diskuze vůbec měla naději na úspěch, jen pokud by ji podpořila vládnoucí Lidová strana, což v současnosti „nemá na seznamu“, jak píše deník v úvodníku. Katalánská La Vanguardia k této věci ještě upozorňuje, že se španělskou Ústavou by se nemělo jednat jako se zavřenou knihou.

Ve Španělském království nejen média jedním okem sledují Skotsko, ve kterém se o nezávislosti bude konat referendum již letos v září. Pro britský The Telegraph se vyjádřil ministr ekonomiky(ministry of economy and knowledge of Catalonia) Katalánska Andreu Mas-Colell, který shrnul třemi slovy svůj pocit ze skotského referenda: „obdiv, respekt a závist“. Podle ministra ale tyto dvě situace nelze srovnávat, Skotsko je totiž ve svém boji o několik kroků napřed. Pro Katalánce je nyní důležité moci si říct: „máme referendum“.

Výsledek skotského hlasování je pro Katalánsko důležitý ještě v něčem jiném, než jen v inspiraci. Kdyby vyšla Evropská unie nezávislému Skotsku vstříc, bylo by to pro Katalánce povzbuzení.

Na internetové frontě klid?

Že není ani poté, co Madrid odsoudil katalánské referendum jako nezákonné, všemu konec, ukazuje i nově vzniklý projekt iniciativy Diplocat. Ta spustila internetové stránky www.cataloniavotes.eu, kde zřetelně Madridu vzkazuje, že zatím neměl poslední slovo. Na stránkách velkými číslicemi bliká odpočet vteřin, které zbývají do referenda. Diplocat chce prostřednictvím internetových stránek a sociálních sítí osvětlit i katalánskou stránku debaty o nezávislosti pro lidi, které téma zajímá, ale neumí španělsky.

Web je bohatě podporován – financuje ho katalánská vláda, odbory a dokonce fotbalový klub FC Barcelona. Odpověď na otázku, jestli půjdou Katalánci, až 9. listopadu odpočet skončí, k volebním urnám, je zatím velmi nejistá.

Lukáš Žák
autor je student FHS UK

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!