Němečtí euroskeptikové poutají zájem médií

politik za řečnickým stolem pro Alternative für Deutschland

Třebaže si představitelé Alternativy pro Německo (AfD) čas od času stěžují na způsob práce veřejných sdělovacích prostředků, také jim vděčí za stávající popularitu.

Foto: Bernd Lucke. Zdroj: Profimedia.cz

Jiná a přece trochu stejná?

Média jakéhokoli druhu věnují Alternativě pro Německo značnou pozornost z jednoduchého důvodu; jedná se o zajímavý a zároveň napínavý projekt. Na rozdíl od subjektů, které v minulosti v Německu hrály na euroskeptickou strunu, má strana dobře propracovaný politický marketing. Nechce mít co dočinění s jakýmikoli projevy extremismu, současně ale nepohrdne špetkou sociálního populismu i proticizinecké rétoriky. Alternativa se zatím profiluje jako strana jednoho tématu (kritika Evropské unie, a zejména záchrany eura) a jednoho muže (Bernd Lucke). Ústřední otázka zní, zda uvedené ingredience stačí k dlouhodobému úspěchu.

Reflektory a diktafony jsou vítány

V pozadí AfD tahají za pomyslné nitky mediálně zdatné osobnosti. Distingovaní stratégové vědí, že většina obyvatel Německa získává informace o Evropské unii především z televize a tištěných periodik. Proto usilují o pravidelné prosazení profilujícího tématu do hlavních vysílacích časů a na stránky titulních novin.

Uvedená strategie zatím přináší ovoce. Člověk neznalý poměrů může při letmém pohledu na zpravodajství německých médií nabýt dojmu, že Bernd Lucke je po spolkové kancléřce Angele Merkelové druhým nejvýznamnějším politikem na západ od českých hranic.

Profesor makroekonomie na hamburské univerzitě rozhodně neprojevuje ostych před září reflektorů a nezalekne se ani zapnutého diktafonu. Duely za kulatým stolem s ním nebývají nezávazným rozhovorem při kávě a dobrém zákusku. Lucke rád určuje tempo televizní či rozhlasové diskuse. Politického protivníka nejprve zahrne přívalem argumentů, pak jej unaví dlouhými souvětími (němčina je na to obzvlášť vhodná!). Většinou z debaty vychází ne-li vítězně, tak alespoň jako ten vzdělanější.

Nejsme jednorázový projekt

Alternativa pro Německo dovedně využívá, ve srovnání s etablovanými politickými subjekty, nová média. Například na Facebooku má nejvíce příznivců ze všech německých politických stran. Účet je pravidelně aktualizován, jednotlivé příspěvky vyvolávají poměrně živou diskusi.

AfD není zpestřením pro hrstku „znuděných“ akademiků s přemírou volného času. Konkurence musí zbystřit. Strana dokáže oslovit voliče napříč politickým spektrem. Dochází tak k postupnému organizačnímu a personálnímu formování síly, která může být dlouhodobou součástí německé politické scény. 

Miroslav Šepták
historik a politolog

Čtěte také

Blog

Jste na Telegramu?

Níže jsou uvedeny nejvíce zmiňované účty v tradičních českých médiích. Telegram je komunikační prostředek, který se řadí mezi nejoblíbenější u Ukrajinců a Rusů. Populární je především, protože zde

Blog

Medializace mezinárodního veletrhu ReBuild Ukraine. Tohoto veletrhu se zúčastnily zajímavé subjekty. Akce přitáhla pozornost širší a odborné veřejnosti.

Je to již rok od té doby, co se Ukrajina stala terčem útoku ze strany Ruska. Nedávno se ve Varšavě konal mezinárodní veletrh ReBuild Ukraine a my jsme

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!