Sebastian Kurz: nový politik pro nová média

Sebastian Kurz: nový politik pro nová média
5. 9. 2014
Miroslav Šepták

Koncem srpna hledala vlivná Rakouská lidová strana (ÖVP) nového předsedu. Mezi možnými kandidáty se objevilo jméno jednoho z nejperspektivnějších politiků nastupující generace Sebastiana Kurze.

Foto: Sebastian Kurz. Zdroj: Profimedia.cz

Nejmladším rakouským ministrem

Rodák z vídeňské čtvrti Meidling má již dnes místo v učebnicích dějepisu jisté. Před rokem se stal nejmladším ministrem v rakouských dějinách a ještě k tomu převzal odpovědnost za vedení prestižního rezortu diplomacie.

Značný zájem domácích i zahraničních sdělovacích prostředků vyvolává jeho nízký věk (28 let) v kombinaci s dynamičností a věcností. Kurz vystupuje od počátku velmi aktivně například v ukrajinské krizi a snaží se Rakousko stylizovat do pozice zprostředkovatele mezi znesvářenými stranami. Mnozí si v této souvislosti vzpomenou na politiku tzv. aktivní neutrality, kterou v sedmdesátých a na počátku osmdesátých let minulého století prováděl proslulý sociálně-demokratický kancléř Bruno Kreisky.

Zástupce internetové generace

Kurzova dosavadní kariéra naznačuje, že si jako jeden z nemnoha veřejných činitelů v alpské republice uvědomuje proměnu komunikace s voliči v 21. století. Nestačí mít „jen“ charisma, inovativní nápady a schopnost prosadit svůj názor přes výhrady druhých. K dosažení úspěchu je nutné přidat ještě několik ingrediencí navíc. Úřadující ministr zahraničí patří mezi generaci, kterou od mládí doprovází internet. A on jej ve srovnání s většinou starších kolegů dovedně využívá.

Jeho osobní webová stránka je přehledně uspořádána. Nezatěžuje čtenáře dlouhými texty, usiluje o zprostředkování klíčových myšlenek heslovitě nebo prostřednictvím krátkých vyjádření na videu. Na Facebooku má Kurz po kontroverzním Heinzi-Christianovi Strachem nejvíce „přátel“ z rakouských politiků. Jeho profil navíc působí ve srovnání se zmíněným předsedou Svobodných lidštěji; Kurz (a tým jeho spolupracovníků) často na jednotlivé příspěvky odpovídá. Diskutující tak mohou mít pocit, že jsou vtaženi do debaty a nejde jen o nesmyslné „tlachání“. Ministr zahraničí dále sází na nová média, která v Rakousku sehrávají nezanedbatelnou roli zejména při mobilizaci části vlastních příznivců. Kurzův oficiální profil najdeme na YouTube i na sociálních sítích Flickr, Instagram a Twitter.

Horkým kandidátem na předsedu strany

V zemi pod Alpami je silná voličská poptávka po někom energickém a „neokoukaném“. ÖVP nemá v posledních letech koho nabídnout. Čelí tak úbytku voličské přízně. V pravostředovém spektru působí mnohem dynamičtěji a svěžeji liberální Nové Rakousko a populističtí Svobodní, vlevo od středu Zelení. Kurz představuje symbol výraznější proměny image strany směrem k veřejnosti. Je proto jen otázkou času, kdy převezme kormidlo lidovců. 

Publikováno: 5. 9. 2014
Miroslav Šepták
historik a politolog

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.