Search

Dronní žurnalistika

uva

Pro někoho to může znít jako sci-fi, ale je to tak. Dronní žurnalistika je obor, který čeká velká budoucnost plná dnes často nezodpověditelných otázek.

Foto: UAV. Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia.cz

Co dronní žurnalistika není

Co se skrývá pod termínem „dronní žurnalistika“? Začněme jeho negativním vymezením. Předně, dronní žurnalistika není psaní o létajících robotech, tj. dronech. Sice se dá říci, že uplynulý rok byl v lecčems rokem dronů, minimálně pokud se vezme v úvahu, kolik pozornosti bylo tomuto fenoménu věnováno médii a také v mezinárodně-politických a bezpečnostních kruzích. Dron je zde však pouze předmětem zájmu reportáže, nikoliv jejím hybatelem.

Dronní žurnalistika rovněž není o užití materiálu natočeného drony coby doprovodné součásti reportáže, jak to například zde udělala BBC. Do rámce dronní žurnalistiky nespadá ani užívání dronů novinářem při práci, pokud se tak neděje za účelem vlastního natáčení materiálu. To, že se například válečný novinář podívá dronem za roh, zda se tam také střílí, nebo se může do daného prostoru bezpečně vydat, z něj ještě dronního žurnalistu automaticky nedělá.

Co je tedy dronní žurnalistika?

Dronní žurnalistika je ve svém obecném vymezení použití dronů, zde tzv. bezpilotních letounů (Unmanned Aerial Vehicles, UAVs), pro žurnalistické účely. Dron při tom hraje roli hlavního nástroje pro vytvoření mediálního produktu, v němž bude jím získaný materiál hrát ústřední úlohu. Dronní žurnalistika se poprvé objevila v roce 2011 v USA. Od té doby z ní vyrostl obor reagující na řadu překážek, otázek a výzev, se kterými je třeba se utkat dříve, než se užití dronů novináři stane plnohodnotnou žurnalistickou disciplínou. Času je na to však relativně dost. Přinejmenším 2 roky v USA a další cca 4 roky ve státech EU bude totiž trvat, než dojde k plnému právnímu a technickému začlenění a povolení civilního využití bezpilotních prostředků v leteckém provozu daných zemí.

K čemu je to dobré

U dronu se fantazii meze nekladou. Je to létající platforma, u níž je jen na Vás, jaký typ senzorů si na ni zavěsíte. Chcete fotit? Natáčet? Nebo radši něco speciálnějšího? Drony nabízí nový pohled na realitu, ať už z ptačí, hmyzí či robotické perspektivy. Přinášejí nový formát reportáže, dynamiky a formy předkládaného sdělení a umožňují tak lepší zachycení témat, v nichž prostorový či plošný aspekt hraje klíčovou roli. Výsledkem je natočení materiálu, který by se jinak zachytit nedal, nebo by to bylo příliš nebezpečné, popřípadě nudné či obtížné.

Drony své uplatnění najdou jak v oblasti žurnalistiky válečné, tak mírové. Války, nepokoje, uprchlické tábory, katastrofy, demonstrace, ale i jiné masové akce včetně sportovních, cestopisné reportáže zachycující přírodní jevy, počasí či stav životního prostředí. To vše se může dostat ke slovu. Prolnutí užití dronů, sociálních sítí a občanské žurnalistiky navíc skýtá netušené možnosti. Dronní žurnalistika v sobě má zakuklený potenciál stát se hodnotným doplňkem či podkladem infografiky či datové žurnalistiky. Má šanci posunout fotožurnalistiku na novou úroveň a té investigativní dává do ruky takřka špionážní nástroj. Technologie nám v tomto směru sice ještě neotvírá dveře, ale ruku po jejich klice již pomalu začínáme natahovat. Za deset let zde může být mnohé jinak…

Drone Journalism: the Status Report

Když jsem zadal do českého Googlu slovní spojení „dronní žurnalistika“, vyskočil na mne pouze můj dřívější text na téma dronů z mého blogu na ČT24. V USA je však situace o poznání lepší. Na vysokých školách se dronní žurnalistice věnuje především “University of Missouri”, dále pak “University of Nebraska” a “Tow Center for Digital Journalism at Columbia University”.Dronní žurnalisté mají dokonce i vlastní profesní organizaci. Není bez zajímavosti, že drony v rukou občanských žurnalistů se dostaly ke slovu při nedávných protestech v Thajsku a také na loňských demonstracích v Turecku, kde aktivisté použili pro filmování nevybíravě zasahujících policistů dron, který jim byl však při pouličním chaosu sestřelen za použití gumových projektilů. Zájem a poptávka zde tedy je a obor čeká zajímavá budoucnost. Jaká ale bude a jak rychle dojde naplnění, však zatím zůstává kvůli právním a technickým komplikacím otázkou. Je nicméně jisté, že pokrok se trvale zastavit nepodaří.

Jan Kužvart
analytik Asociace pro mezinárodní otázky

Čtěte také

Pozvanka webinar korporace 1
Blog

Webinář týkající se e-commerce a elektroniky

Na webináři vám Vašek a Vojta představí konkrétní mediální výstupy třech českých firem. Uvidíte využití nejnovějších funkcionalit aplikace NewtonOne nové generace. Vašek a Vojta se zaměří nejen na obecné novinky a zajímavosti, ale také rozeberou mediální data těchto

telefon kresba

Jdeme na to!