Jak se proměňoval mediální obraz nejvýznamnějších developerů v uplynulých 5 letech

Jak se proměňoval mediální obraz nejvýznamnějších developerů v uplynulých 5 letech
4. 3. 2014
Jan Jüptner, Ph.D.

Analytická studie zkoumá, jakou měrou, jakými formami a s jakým hodnocením se v uplynulých pěti letech objevovaly v médiích nejvýznamnější developerské společnosti působící na domácím trhu. Analýza například ukazuje význam realitní krize pro medializaci developerským témat v letech 2009 a 2010.

Z českých developerů je nejčastěji medializované Orco, a to především díky tomu, že s akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze, od čehož tak či onak odvisí 70 % jeho publicity. Publicitu Orca dále charakterizují vlastnické vztahy: Radovan Vítek se snaží prosadit vůči britským a americkým hedgeovým fondům a zakladateli firmy Jean-Francois Ottovi s tím, že nyní je se 30 % největším podílníkem. A bezpochyby také chronické dluhy a kontext finanční krize, z níž se Orco snaží vymanit.

5.pngGraf zobrazuje medializaci vybraných developerských firem v letech 2009 až 2013

Za Orcem, jehož mediální náskok se v průběhu let snižuje, následuje trojice firem sestávající z Finepu, Ekospolu a Central Groupu, jejichž publicity si za posledních pět let připsaly přes 4000 příspěvků (včetně agenturních zpráv). Zatímco Finep a Central Group vykazují v tomto ohledu klesající tendenci, Ekospol publicitu navyšuje a přinejmenším od konce roku 2011 se etabluje jako mediální jednička segmentu, pokud v případě Orca abstrahujeme od poněkud zavádějící medializace v podobě burzovního zpravodajství generovaného agenturou ČTK a vějířem webů kolem ní. O všech třech firmách se často hovořilo ve druhém kvartálu roku 2009, kdy pod vlivem finanční krize začaly zlevňovat byty.

V jaké souvislosti se psalo o nejvýznamnějších developerech

Ekospol zaujal média mj. na počátku roku 2012 svými analýzami realitního trhu, jakož i dobrými tržbami, a zejména na sklonku uplynulého roku, kdy v dobrém světle prezentoval své projekty a jeho ředitel Evžen Korec se vyjadřoval k různým (nejen realitním) otázkám.

Finep těžil ze zájmu médií především v roce 2009 ve spojení s cenami bytů a výstavbou Západního města, jeho přítomnost v médiích pak začala kolísat. V poněkud netradičním kontextu přitáhla pozornost medií v druhém kvartále roku 2010 společnost Central Group, totiž jako vlastník soutěže Miss ČR (slučující se s Českou Miss). Podařilo se jí to rovněž na přelomu let 2010 a 2011, kdy policie zatkla pět jejích manažerů včetně ředitele Aleše Novotného kvůli podezření z daňových úniků a zjara se hojně probíraly ceny bytů v návaznosti na změnu DPH. Společnosti Central Group se podařilo předstihnout v posledních letech dominantní Ekospol ve třetím kvartále roku 2013, kdy si exředitel firmy vyslechl u soudu trest odnětí svobody ve výši 8,5 let. Šlo bezesporu o mediální triumf nedobrovolný.

Necelých 3000 příspěvků měla za posledních pět let na kontě společnost Sekyra Group. V hledáčku médií byla zejména v prvním pololetí roku 2010, nicméně i v tomto případě šlo o publicitu nechtěnou. Média tehdy vedle Rohanského ostrova a sportu (Sekyra Group Cup) totiž připomínala vazby Luďka Sekyry na někdejšího vládce pražského podsvětí Františka Mrázka, ale i na Ivana Langra a Hrad. Tyto kontroverzní tóny se jako ozvěna opět rozezněly v závěru loňského roku, kdy se zakladatel firmy profiloval jako sponzor KDU-ČSL a projevil přání více se veřejně angažovat.

Relativně skromnější publicitu měli developeři Skanska Reality a Trigema. Zatímco první z nich mediálně stagnuje, druhý naopak posiluje, a to díky vlastním analýzám realitního trhu a mediální kompetenci Marcela Sourala. Obě firmy byly solidně medializované zkraje roku 2012. Tehdy se často mluvilo o prodeji bytů a jejich cenách ve vazbě na zvýšení DPH, což platilo i ve třetím kvartále roku 2013, kdy Trigema propagovala modulové bydlení ve svém projektu 2Barevné Letňany, respektive v závěru roku, kdy byla Skanska oceněna v programu Superbrands a vypsala tendr na mediální agenturu.

Více či méně úspěšné projekty v roce 2013

Ekospol se v roce 2013 mohl v médiích opřít nejen o vlastní analýzy realitního trhu či výřečnost Evžena Korce, ale také o dva své projekty: Nové Měcholupy (112) a Panorama Kyje (86). Měcholupský projekt vydával developer za "v současnosti nejprodávanější", přičemž mohl poukázat na to, že zde prodal stovku bytů ještě před zahájením stavby. Vzácná ambivalence (Central Group a Ekospol rozjely mediální přestřelku E15 a e15.cz) šla na vrub toho, co si média přivykla označovat za "cenovou válku". V podobném, veskrze pochvalném tónu byla řeč také o projektu v Kyjích.

6.pngRozložení sentimentu medializace vybraných rezidencí jednotlivých developerských firem

Slušnou publicitu měla dále rezidence Dock od společnosti Crestyl v Libni (56). Když ovšem místo vydávané developerem za "poklidné a romantické bydlení s výhledem na vodní hladinu" chráněné moderní protipovodňovou hrází zaplavila v červnu velká voda (nikoli z Vltavy, ale nečekaně z Rokytky), mnozí novináři se nevyhnuli jisté uštěpačnosti (např. HN Luxusní byty se ocitly pod vodou, developer hledá cestu z bažiny 10.6.2013, LN Pražský „Hamburk“ je pod vodou 5.6.2013), jež dala vzniknout negativní publicitě. Společnost si nicméně zachovala svůj optimismus a již v září si ústy Omara Koleilata pochvalovala, že zde navzdory tomu, že po inkriminované události nenabídla slevy, prodala byty za 82 milionů korun (LN 26.9.).

Také v roce 2013 bodovala v médiích Trigema s druhou etapou projektu 2Barevné Letňany (44), a to s ohledem na zájem zákazníků, nízkoenergetický režim bytů a koncept propagovaný Marcelem Souralem jako "modulové bydlení". Park Hloubětín prezentovala společnost JRD s důrazem na energeticky pasivní byty a mohla se přitom zaštítit energetickým Oscarem (Česká energetická a ekologická stavba 2011). V podobném duchu uvedla JRD do médií svůj další projekt, jak ostatně naznačoval již jeho název: Ecocity Malešice. Jeho rezidenti se údajně mohou těšit na 5x až 6x nižší spotřebu energií než v běžné výstavbě. Milíčovský háj od Skansky postihla nejprve nemilá zpráva od Nejvyššího správního soudu, který dal za pravdu místnímu občanskému sdružení a předběžně zakázal stavět v chráněné oblasti Milíčovských rybníků, nicméně pak se do věci vložila Česká inspekce životního prostředí a ta dala stavebním pracím opět zelenou. Projekty se skromnější publicitou se v médiích těšily dobré pověsti, ať již to byla Liberty Building od Geosanu v pražských Nuslích, rezidence Eliška od Gaudího aneb nová 94metrová dominanta pražských Vysočan, dobře se prodávající a levná Javorová čtvrť od Central Group nebo Kejřův Park, kde Star Group ve spolupráci s Prahou 9 obnovil někdejší rekreační oblast u Hořejšího rybníka a dovedl tak do úspěšného konce misi, na jejímž počátku musel jednatel společnosti vynaložit "opravdu všechnu fantazii, aby si zde představil úspěšný projekt" (iHNed.cz 30.5.2013). U sporadicky medializovaného projektu Jahodnice v Praze 9 - Hostavicích vzbudila pobouření skutečnost, že Skanska zde pronajala firmě Dalkia plynovou kotelnu a zbavila tak vlastníky bytů na 20 let možnosti rozhodnout si, kolik utratí za topení (LN Finty developerů zdražují bydlení 16.4.2013).

Kdo o projektech informoval nejčastěji

O developerských projektech psaly v loňském roce nejčastěji portály buildingnews.cz a kdechycibydlet.cz. Jejich redaktoři pracovali obvykle s tiskovými zprávami, což platilo také pro další weby specializující se na bydlení a development - stavitel.iHNed.cz a hypoindex.cz. Širší záběr a pestřejší skladbu autorů vykazovala MfD dělící v žebříčku 3. až 4. místo. Své texty publikovala většinou v přílohách Moje bydlení, Reality apod. Texty Vladimíra Kalába a Pavly Kreuzigerové v Lidových novinách se vyznačovaly vyšší analytickou ambicí, což rovněž platilo pro Martinu Marečkovou, která o developerských projektech psala pro Hospodářské noviny.

Zdroj dat: www.newtonmedia.cz/monitorovana-media; data o projektech bez agenturního zpravodajství. Výběr článků z archívu NEWTON Media byl proveden na základě klíčových slov složených z názvů jednotlivých developerů (ve všech variantách) a jejich bytových projektů.

Publikováno: 4. 3. 2014
Jan Jüptner, Ph.D.
mediální analytik NEWTON Media, a.s.

NEWTON Media

Na Pankráci 1683/127
budova Gemini A
140 00 Praha 4

+420 225 540 111 - NEWTON Media
+420 225 540 201 - obchodní oddělení
obchodni@newtonmedia.cz
IČ: 28168356
DIČ: CZ28168356

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Facebook

  • Podle nové studie dokáže Twitter předvídat nebezpečné situace až o hodinu rychleji než policie.

    10. 7. 2017

LinkedIn

  • NEWTON Media, a.s. vlastní unikátní archiv mediálních zdrojů, který sahá v některých...

    Praha 4, 201-500 zaměstnanců
Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.