58 250 otázek Václava Moravce

Otázky Václava Moravce k české politice již neodmyslitelně patří, na obrazovkách je totiž sledujeme už 13 let v téměř nezměněné podobě. Za tu dobu v pořadu Václav Moravec položil už 58 250 otázek, na které odpovídalo přes 3 000 lidí, z toho 500 politiků. Kdo by si v současnosti chtěl pustit všechny zatím odvysílané díly, sledoval by je nepřetržitě přes 49 dní.

Nejvíce za celých 13 let u Moravce hovořili Bohuslav SobotkaMiroslav Kalousek. Sobotka ve studiu dohromady proseděl téměř 4 dny a prohovořil 1 den a 5 hodin, Kalousek pak ve studiu strávil dohromady 3 dny a hovořil 1 den.

OVM--infografika-pro-evču.png

 

Proti sobě ve studiu seděli SobotkaKalouskem v souhrnu více než 1 den. Alespoň jeden z nich se objevil v 60 % pořadů, některé z jejich jmen padne dokonce v 88 % vysílání. Tato čísla však nejsou nijak překvapivá, protože SobotkaKalousek jsou ve vrcholné politice po celou 13letou historii programu.

obličeje.png

 

V průběhu let v Otázkách nejvíce hovořili předsedové ČSSD Stanislav Gross (2004-5) a Jiří Paroubek (2006-7). Ty v roce 2008 nahradil Martin Bursík, který v pořadu získal nezvykle důležitou pozici jako předseda Strany zelených se šesti poslanci.

Později za Fischerovy vlády v pořadu mluvil nejvíce ministr financí Eduard Janota. V prvním roce jmenování Nečasovy vlády byl nejvíce zastoupen sám premiér, ale v následujících letech 2011-2013 už byl u Moravce více Miroslav Kalousek. Od roku 2014 až do současnosti trvá éra Bohuslava Sobotky.

Cizince Moravec přerušuje méně

V prvních letech Otázek hovořili hosté krátce a častěji se střídali: střední délka promluvy hostů byla jen okolo 10 sekund. Postupně si ale od roku 2008 hosté skáčou méně do řeči a jsou méně přerušovaní, takže se střední délka promluvy zdvojnásobila na 20 sekund a dlouhodobě se drží okolo této hodnoty.

OVM--infografika-pro-evču02.png

 

Velmi krátce ze současných politiků mluví Andrej BabišMichaela Marksová. Naopak nejdéle hovoříval Václav Havel.

Vůbec nejdelší monology ale náležejí cizincům. Nejpodrobnější odpověď měl na ČT 1 bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili, jehož Moravec přerušil až po téměř pěti minutách.

Druhá nejdelší promluva byla od tehdejší slovenské premiérky Ivety Radičové, jež mluvila nepřetržitě čtyři a půl minuty. I další hosté, kteří unikli moderátorovu přerušování, byli hlavně cizinci, to je však pravděpodobně způsobeno především nutností komunikace v cizím jazyce nebo prostřednictvím tlumočníka.

Obecně se politici vyjadřují stručněji, zatímco hosté, kteří nejsou zástupci politických stran, hovoří až o polovinu déle.

Rychlí ministři, pomalí prezidenti

Dalším rozdílem mezi politiky a nestraníky je, že politici hovoří znatelně rychleji než ostatní hosté.

Mezi nejrychlejší řečníky v politické sféře patří současní ministři: Zaorálek, Jurečka, LudvíkChovanec. Naopak nejpomalejší mluvu mají prezidenti a prezidentští kandidáti. Úplně nejpomalejší je Karel Schwarzenberg následovaný Milošem ZemanemVáclavem Havlem. I Václav Klaus patří mezi nejméně svižné řečníky. S důstojností prezidentského úřadu je zřejmě v tuzemsku spojená i rozvážná mluva.

OVM--infografika-pro-evču03.png

Metodika

Analyzované jsou pořady od 4. 7. 2004 do 25. 6. 2017 na ČT 1 a od 1. 1. 2006 do 25. 6. 2017 na ČT 24 na základě přepisů archivu NEWTON Media. Za hosty pořadu považujeme politiky, kteří v jednom tematickém bloku hovořili více než minutu a v pořadu celkově více než tři minuty. Do srovnávání hostů je zahrnuta jen stovka nejvíce hovořících, aby se předešlo zkreslení malým vzorkem.

Michal Zeman
Analytik sociálních médií ve společnosti NEWTON Media, a. s.

Čtěte také

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Newsletter

Nový produkt PR report

Zdravíme vás z Newtonu! Vytvořte si PR report, který dá vašim datům smysl! Více informací zde Přehrát Jak vypadaly titulní stránky deníků v době prezidentských voleb před 10 lety? Přečtěte si

Newsletter

Nová generace NewtonOne a funkce DASHBOARD

Zdravíme vás z Newtonu! V prosinci naše systémy zaznamenaly nebývalý trend u jednoho produktu. A také top influencera… Novela autorského zákona vstupuje v platnost. Podřízne pod médii větev, anebo

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!