Young & Rubicam přivezli zlato z Cannes Lions

Talk show

Francouzské Cannes žilo v minulém týdnu nejen mistrovstvím světa ve fotbale, ale také největší světovou reklamní soutěží Cannes Lions.

Foto: Mezi hvězdy, které vystoupily v rámci Cannes Lions, patřil i zpěvák Bono Vox. Zdroj: Honza Marcinek, Flemedia

Poprvé v historii  vybojovala práce české agentury jedno z nejvyšších ocenění – zlatého lva. Větším úspěchem je už pouze Grand Prix, která se ale uděluje pouze jedna za každou soutěžní kategorii. Pražští Young & Rubicam dostali dokonce hned dva zlaté lvy, oba v kategorii tiskové reklamy, a navíc ještě bronz v outdooru za stejnou práci – kampaň pro plzeňské zastoupení firmy Harley Davidson.

Young & Rubicam vzali letošní ročník Cannes Lions útokem, z celkem 129 českých přihlášek jich hned 91 přihlásili právě Y&R. Oceněná kampaň pracovala s příběhem o německých okupantech, kteří zabavovali českým motorkářům jejich stroje. Zlaté české ručičky tedy některé motocykly rozebraly a použily je třeba jako kus nábytku nebo součást kamen. Po konci války je opět složily zpět.

První harley klub světa? V Praze!

Jak uvedl kreativní ředitel Y&R Jaime Mandelbaum pro týdeník Marketing & Media, v Praze se mezi dvěma světovými válkami prodalo druhé největší množství motorek Harley Davidson na světě a navíc tu byl založen úplně první harlejářský klub. Agentura příběh zpracovává už tři roky, dokonce si najala publicistu Daniela Deyla, který se snažil najít žijícího pamětníka, nebo dokonce majitele rozebraného stroje. To se sice nepodařilo, ale autenticita příběhu je nesporná.

Původně chtěli Y&R příběh využít v televizní kampani, protože ale zadavatel neměl potřebné prostředky na jeho výrobu a následné nasazení, byla vyrobena aspoň série čtyř plakátů. Porotu zaujalo jejich zpracování – inzeráty na motorku bez motorky, se silným příběhem a v perfektním provedení, jaké ani zkušení canneští porotci nevidí často. Jak uvedl kreativní ředitel australských DDB Damon Stapleton, nikdy by ho nenapadlo, že kampaň byla připravena v Praze českou agenturou.

Sto přihlášek za půl milionu

Mandelbaum pro M&M také upřesnil částku, kterou agentura za přihlášky zaplatila, podle jeho vyjádření o něco přesahovala půl milionu korun. Přihláška vyjde podle festivalového webu v různých kategoriích na 500 až 1 300 euro. Hlavní motivací pro zasílání prací na zahraniční festivaly je podle Mandelbauma snaha oslovit co nejvíce globálních klientů, jeho agentura za poslední tři roky pracovala třeba na globální kampani pro Danone či americkou banku a zúčastnila se výběrových řízení ve Švýcarsku nebo v Austrálii.

Mezi nejčastěji oceňované kampaně letošních Cannes Lions patří kampaň britského řetězce s luxusním zbožím Harvey Nichols nazvaná Sorry, I spent it on myself (omlouvám se, utratil jsem to za sebe), která získala Grand Prix ve čtyřech kategoriích. Šlo o sérii „cheap“ dárků zabalených od Harvey Nichols – například kancelářské sponky, zubní kartáček, párátka nebo špunt do dřezu. Spot končí záběrem na „šťastného“ obdarovaného a nové šaty nebo jiný artikl ze sortimentu řetězce.

Nechme mladé lvy řvát!

Porotce zaujala i série Volvo, ze které pochází i proslulý spot, na kterém někdejší akční hvězda Jean-Claude van Damme dělá svůj světoznámý rozštěp na zrcátkách couvajících náklaďáků Volvo. Za zhlédnutí ale stojí i balerína na provaze mezi dvěma jedoucími trucky nebo technický ředitel Volva zahrabaný až po krk do písku. Zajímavých kampaní soutěžilo v Cannes několik tisíc, stejně jako proběhly desítky zajímavých seminářů se špičkami komunikačního průmyslu, a určitě se jimi bude celý obor ještě dlouho inspirovat.

České barvy kromě klasických reklamních agentur hájili i mladí kreativci do 28 let, pro které je určena soutěž Young Lions. České dvoučlenné týmy mohly soutěžit v kategoriích mediální strategie, printové a online reklamy. V letech 2011 a 2012 dokonce české týmy přivezly zlato z kategorie Media, letos se tento úspěch zopakovat nepovedlo. Nicméně mladí kreativci prošlapali v předchozích letech cestu ke zlatu, po které se letos úspěšně vydali Y&R. Snad se dočkáme i dalších neméně úspěšných následovníků.

Jan Brychta
autor je redaktorem týdeníku Marketing&Media

Čtěte také

Blog

S MediaHQ dokáže každý připravit tiskovku!

MediaHQ – to je unikátní nástroj pro distribuci tiskových zpráv, s vlastní databází přes 3000 kontaktů na novináře, který jsme vám přivezli až z dalekého Irska. Jste PR agentura? Posíláte

Newsletter

Představení funkce PRAVIDLA

Zdravíme vás z Newtonu! V posledním předvolebním týdnu vám posíláme aktuální vhled do dění na sociálních sítích obou kandidátů na prezidenta ČR, včetně srovnání času promluv v jednéz posledních

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!