NewtonOne Knowledge Base

Abyste se v NewtonOne neztratili, nabízíme vám elektronickou pomocnou ruku, která vás provede všemi funkcemi a možnostmi. Vyberte si téma nápovědy nebo zadejte do vyhledávacího políčka, co potřebujete vědět.

Pokud tady nenajdete odpovědi na vaše otázky, nebojte se kontaktovat zákaznickou podporu

Vztahy mezi stavy AND a OR uvnitř fazet a napříč fazetami

Vyhledávání v archivu je díky entitám mnohem jednodušší a efektivnější. Zajímá vás, jak tento systém funguje a čím si vyhledávání můžete ještě usnadnit?

A) Jednoduché situace: na každé fazetě je vybrána pouze jedna entita.

Funguje stejně jako uvnitř fazety, takže platí:

  1. mezi stavy OR napříč fazetami je vztah OR
  2. mezi stavy AND napříč fazetami je vztah AND
  3. při kombinaci stavů AND a OR napříč fazetami je vztah OR

Jak to funguje (modelové situace):

Ad 1) Chcete všechny články o Ministerstvu zdravotnictví.

Zadáte fazetě Osoby stav ORu entity Petr Arenberger, na fazetě Organizace zadáte stav OR u entity Ministerstvo zdravotnictví a na fazetě Pozice zadáte ještě stav OR u entity ministr zdravotnictví. Potom se vám zobrazí všechny články, kde je byť jen jediná z těchto entit.

Ad 2) Chcete všechny články o návštěvě předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu.

Na fazetě Osoby si zadáte stav AND u entity Miloš Vystrčil a současně stav AND na fazetě Lokace u entity Tchaj-wan. Dostanete články, kde je Vystrčil a současně Tchaj-wan.

Ad 3) Pro výjimečné případy, že se u prvního příkladu „ukliknete“ a dáte OR-OR-AND místo OR-OR-OR

B) Komplexní situace: v rámci fazety (jedné či více) je vybráno více entit.

Funguje tak, jako by:

  1. každá fazeta působila coby závorka
  2. mezi těmito „závorkami“ byl vztah AND

Příklad 1:

Uvědomíte si, že noviny občas místo Tchaj-wan uvádějí jenom jeho hlavní město Tchaj-pej. Zadáte tedy následující:

Dostanete články, kde je Vystrčil a současně Tchaj-wan NEBO Vystrčil a současně Tchaj-pej.

Příklad 2:

Chcete všechny články o tom, jak čínský ministr zahraničí útočí na Miloše Vystrčila kvůli jeho cestě na Tchaj-wan. Zadáte tedy následující:

Dostanete všechny články, kde je Miloš Vystrčil spolu s ministrem Wangem (proto ty identické počty 813) a současně buď Tchaj-wan NEBO Tchaj-pej.

Příklad 3:

Jakmile na jedné fazetě zadáte u dvou či více entit stav AND či OR, bude mít označení jakékoli entity na dalších fazetách za následek zúžení množiny článků. Konkrétně následující kombinace…

…povede k výsledku, kdy dostanete všechny články, kde je kdokoli z trojice Arenberger-Blatný-Prymula uveden explicitně jako „ministr zdravotnictví“ (fazeta Pozice) a současně v článku figuruje některá farmaceutická firma (fazeta Odvětví).

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!