„Putinova“ gymnastka dohlédne na média

Poslankyně ruské Státní Dumy Alina Kabajeva v polovině září složila mandát, aby se mohla věnovat nové funkci v čele jednoho z největších ruských mediálních holdingů National Media Group. Překvapivé jmenování údajné Putinovy milenky do čela společnosti ale mnoho změn nepřinese.

Foto: Vladimir Putin a Alina Kabaeva. Zdroj: Profimedia.cz

Sportovkyně, politička, milenka?

Alina Kabajeva se narodila v uzbeckém Taškentu tatarskému otci a ruské matce. Již od tří let se věnovala sportovní gymnastice, v níž dosáhla znamenitých výsledků – opakovaně si vozila domů medaile jak z olympijských her, tak z mistrovství světa i Evropy. Když její vrcholová sportovní kariéra v roce 2007 skončila, vrhla se Alina do politiky. Za v současnosti nejmocnější politickou stranu Jednotné Rusko kandidovala v Tatarstánu a hned první pokus byl – i díky její popularitě – úspěšný, stejně jako pokus o znovuzvolení o čtyři roky později. Od roku 2007 až do letošního září tak zasedala ve Státní Dumě a pravidelně hlasovala pro přijetí i takových kontroverzních zákonů, jako byl ten o zákazu adopcí ruských sirotků americkými občany nebo o zákazu homosexuální propagandy. Její oddanost zájmům Kremlu nebyla nikdy zpochybněna. Možná právě proto začaly již v roce 2008 kolovat na sociálních sítích, a poté i v médiích pomluvy, že Kabajeva je milenkou samotného Putina. Bulvární list Moskevský korespondent, který zprávu zveřejnil, byl během několika dní zavřen, což jen potvrdilo, že psát o osobním životě nejmocnějšího muže Ruska je tabu. Od té doby se zprávy o blízkém vztahu prezidenta a bývalé gymnastky objevily ještě jednou, a to minulý rok po Putinově rozvodu s manželkou Ludmilou. Žádné přesvědčivé důkazy však zatím nikdo nepředložil.

Žádný nováček

Zpráva, že Alina Kabajeva na vlastní žádost dočasně opouští své křeslo v dolní sněmovně, aby se mohla stát předsedkyní představenstva National Media Group, byla zdánlivě překvapivá, protože se v mediální sféře pohybovala výhradně jako host zábavných pořadů. Nicméně při bližším pohledu její jmenování tak zvláštní není: již od roku 2008, kdy byla National Media Group založena, stála v čele její Veřejné rady, tedy poradního orgánu, který se pravidelně stýká s vedením společnosti a předkládá návrhy, jež mají zajistit rovnováhu mezi komerčními a veřejnými zájmy National Media Group.

Izvestija i První Kanál stojí za Putinem

National Media Group je jedna z největších soukromých ruských mediálních společností, a rozhodně se nedá říci, že by byla nezávislá. Holding je totiž dceřinou společností Ruské banky, jejímž největším akcionářem je známý podnikatel Jurij Kovalčuk, přezdívaný „Putinův osobní bankéř“. Kovalčuk patří k tzv. blízkému okruhu lidí kolem prezidenta, a také z tohoto důvodu ho osobně zasáhly sankce uvalené Spojenými státy v souvislosti s ukrajinskou krizí. National Media Group má na ruské mediální scéně značný vliv. Kontroluje televizní Kanál 5 a má čtvrtinový podíl v jinak vládou kontrolovaném Prvním Kanálu, který je nejoblíbenější televizní stanicí v Rusku i zemích Společenství nezávislých států. Patří jí i REN TV, která byla dříve považovaná za baštu svobodných médií. Kromě oblíbených televizních kanálů National Media Group vlastní i radiostanici Russian News Service a většinový podíl v jednom z nejstarších a nejčtenějších deníků Izvestija, jejž společnost koupila od Gazpromu.

Jmenování Aliny Kabajevy do čela National Media Group tedy nejspíše žádné velké změny nepřinese: vedení společnosti i po změně na vedoucí pozici požívá důvěru prezidenta Putina a je připravené plnit jeho přání. A tak to taky s největší pravděpodobností zůstane i v budoucnu. 

MEDIAINFO

MEDIAINFO
Magazín NEWTON Media, a.s.

Čtěte také

Blog

Webinář: Existují relevantní kontakty v mediálním světě?

Příští týden ve středu 7. 12. 2022 od 14:30 hodin se bude konat speciální webinář: Relevantní kontakty v mediálním světě! Naši kolegové Michal Hroneš a Václav Trunec vám prozradí, jak získat relevantní audience nejen z našeho produktového portfolia. Přijďte

Blog

Jaké jsou hlavní výhody MediaHQ?

Minulý týden jsme spustili nejrelevantnější a pravidelně validovanou databázi novinářů. Jaké jsou její výhody? ✔️ K dispozici je přes 3 000 neustále aktualizovaných a pro vás relevantních kontaktů. ✔️ Umožňuje

Newsletter

Nestihli jste včerejší online stream? 💻

Dobrý den, včera vám kolega Václav Trunec v online streamu představil největší aktualizovanou databázi kontaktů novinářů českých médií. Unikla vám tato událost? Nevadí! Podívejte se na online

Zaškrtnutím tlačítka, vyplněním a odesláním údajů kontaktního formuláře vyjadřuji svůj výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů společnosti NEWTON Media, a.s., se sídlem Praha 4, Na Pankráci 1683/127, PSČ 14000, Česká republika, IČO: 28168356, zapsané v obchodním rejstříku u Městského soudu v Praze pod spisovou značkou B 12446 v rozsahu uvedeném v tomto kontaktním formuláři za účelem šíření obchodních sdělení ve smyslu § 7 odst. 2 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Společnost NEWTON Media, a.s. Vás může telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu informovat o produktech a službách, které nabízí a požádat Vás o spolupráci. Souhlas je udělen na dobu neurčitou nebo do odvolání tohoto souhlasu. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost NEWTON Media, a.s. Máte mimo jiné právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů právo a právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údaj v případě pochybností o zpracování těchto údajů v rozporu se zákonem. Osobní údaje nebudou v žádném případě poskytnuty třetí straně a bude s nimi nakládáno důvěrně.

Zavřít
kresba mobil s aplikací NewtonOne

Jdeme na to!